95959

 موکت و فرش می توانند منبع انواع بیماری های آلرژی زا برای فرزندانمان باشند می خواهیم از آسیب های آن ها برای فرزندانمان بکاهیم چگونه این امر امکانپذیر است رو شهای پیشگیری از این عارضه را با هم مرور می کنیم

فرش ها اگرچه یک خانه را گرم و دنج نگه می دارند، اما می توانند منبع پنهان آلرژن ها، گرد و غبار، باکتری ها و دیگر آلاینده ها باشند و بر روی کیفیت هوای داخل خانه و در نهایت سلامت ما تاثیر منفی بگذارند.

بسیاری از آلاینده های مختلف در فرش ها و موکت ها منجر به تحریک پوست، سردردهای مکرر، سرفه مداوم و گلودرد، خستگی، قرمزی چشم، التهاب بینی و گلو، اشکال در تنفس و … می شود.

البته جارو کردن مکرر و تمیز نگه داشتن فرش ها برای محدود کردن آلاینده های آنها مفید هستند اما این آلاینده ها ممکن است در حین بازسازی، جاروبرقی کشیدن، یا حتی فعالیت‌ های روزانه مانند راه رفتن روی موکت ممکن است وارد هوا شوند.

کودکان در خانه با احتمال بیشتری ممکن است در معرض آلودگی‌های موجود در موکت یا فرش قرار گیرند. آنان وقتشان را به بازی روی زمین می ‌گذرانند و دست ‌هایشان را به دهان می ‌برند. اگر ناحیه بزرگی از خانه با موکت یا فرش پوشانده شده باشد، ممکن است زدودن آلاینده ‌ها و آلرژی ‌زاهای درون خانه کار مشکلی باشد.

چطور از سلامتتان محافظت کنید؟

به‌جای استفاده از موکت یا فرش،‌ می‌ توانید از پارکت یا لمینیت برای کف اتاق‌ ها استفاده کنید یا روی کف اتاق قالی‌ هایی بیندازید که به‌ راحتی بتوان آن‌ها را جمع کرد و در بیرون تمیز کرد.

اگر این کار ممکن نباشد، باید دست‌کم سه بار در هفته موکت‌ها را با جاروبرقی دارای «فیلتر هوای با کارآمدی بالا برای ذرات جارو کنید. البته خود جاروبرقی کشیدن ممکن است باعث به هوا برخاستن ذرات شود و هوا را آلوده ‌تر کند.

آشپزخانه، دستشویی و راه‌ های ورودی نباید موکت یا فرش داشته باشند، زیرا این مکان ‌ها اغلب مرطوب می ‌شوند و محیط خوبی برای رشد کپک‌ ها فراهم می‌ کنند.

اطمینان حاصل کنید که فرش و یا موکت با استانداردهای مناسب نصب شده است.

در طول استفاده از جاروبرقی پنجره ها را باز نگه دارید و یا از تهویه مطبوع استفاده کنید.

اگر موکت جدیدی خریده ‌اید، نوعی را انتخاب کنید کهVOCکمتری را متصاعد کند.

در صورت امکان نصب موکت را در هنگامی‌که خانه خالی است، انجام دهید. اجازه دهید 72 ساعت تهویه انجام گیرد و بعد در خانه ساکن شوید.
منبع:everydayhealth

  آوای سلامت