دیابت

شیوه نوین و جدید را برای تشخیص بیماری قند معرفی می کنیم  که این شیوه بسیار کارآمد و موثر است و برای نجات فرد دیابتی بسیار خوبست همچنین در ادامه دربرای غربالگری بیماری دیابت بیشتر توضیح می دهیم

یک روش تشخیصی جدید می تواند به شناسایی هزاران مورد ابتلا به دیابت نوع 1 کمک کرده و سبب بهبود نتایج درمان در این افراد شود. این روش جدید به شناسایی هزاران مورد قبل از شروع عوارض کوتاه مدت بیماری کمک می کند.

این روش که توسط بنیاد دیابت جوانان(JDRF)، انجمن دیابت آمریکا و جامعه ی غدد پیشنهاد شده است می تواند به تشخیص زودهنگام و نتایج بهتر سلامت کلی مبتلایان به دیابت نوع 1 کمک کند، تحقیقات  منجر به ابداع این روش، حاصل فعالیت مراکز تحقیقاتی در یک شبکه ی بین المللی بنام TrialNetاست بر اساس این تحقیق شروع دیابت نوع 1 اساساً متشکل از سه مرحله است:

مرحله ی اول: زمانی اتفاق می افتد که در بدن افراد دو یا چند اتوآنتی بادی مرتبط با دیابت ظاهر می شود. این موضوع  نشان می دهد که سیستم ایمنی به سلولهای بتا در پانکراس حمله می کند، اگرچه در این مرحله  مقدار قند خون بیمار افزایش نمی یابد و سایر علایم بیماری دیابت نوع 1 در فرد مشاهده نمی شود.

مرحله دوم: مقدار قند خون فرد به دلیل از بین رفتن سلولهای بتا، افزایش می یابد اما هنوزعلایم بیماری ظاهر نمی شود. دراین مرحله  تقریباً فرد به دیابت  نوع 1 مبتلا شده است.

 مرحله سوم: در این مرحله دیابت نوع 1 در افراد معمولاً تشخیص داده می شود، تعداد بسیار زیادی از سلولهای  بتا  از بین رفته اند و علایمی نظیر تشنگی، خستگی ، گرسنگی و کاهش وزن  پدیدار می شوند.

هر چه تشخیص در مراحل ابتدایی تر انجام شود مداخلات درمانی می تواند زودتر و اثر بخش تر اعمال شوند. محققان امیدوارند با این روش  جدید بتوانند دیابت نوع 1 را در مراحل ابتدایی تشخیص دهند، درحال حاضر، تشخیص دیابت نوع 1 قبل از بروز کتواسیدوز دیابتی (DKA) معمولاً صورت نمی گیرد. کتواسیدوز دیابتی یک عارضه ی کوتاه مدت دیابت است که بر اثر افزایش بسیار خطرناک  قند خون اتفاق می افتد.

دکتر Redondoمدیر مرکز بالینی بیلور می گوید: تحقیقات کلینیکی ازتشخیص دیابت نوع 1 درمراحل اولیه  قبل از پیشرفت نابودی سلولهای بتا درمرحله ی سوم  حمایت می کند، هر چه تشخیص در مراحل ابتدایی تری انجام شود، مداخلات درمانی می تواند زودتر آغاز گردد و می توان سلولهای بتای بیشتری را حفظ کرد.هر چه تعداد سلولهای بتای باقیمانده بیشتر باشد نتایج بهتری در رابطه با کنترل قندخون و کاهش عوارض دراز مدت بیماری حاصل می شود.

 چه کسانی باید برای دیابت نوع 1 غربالگری شوند؟

غربالگری به اعضای خانواده ی فرد مبتلا به دیابت نوع 1 توصیه می شود چرا که ژنتیک یک عامل خطر مهم برای این بیماری است:

·        داشتن مادر مبتلا به دیابت نوع 1 خطر ابتلا به دیابت را دو درصد افزایش می دهد.

·        داشتن پدر مبتلا به دیابت نوع 1 خطر ابتلا به دیابت را 8 درصد افزایش می دهد.

·         اگر هر دو والد به این بیماری مبتلا باشند خطر ابتلا به دیابت 30 درصد افزایش می یابد.

·        اگر برادر یا خواهر به دیابت  نوع 1 مبتلا باشند، خطر ابتلا به دیابت 10 درصد افزایش می یابد.

·         اگر یکی از دو قلوهای ناهمسان به دیابت نوع 1 مبتلا باشد خطر ابتلا به دیابت برای فرد دوم 15 درصد افزایش می یابد.

·         اگر یکی از دوقلوهای همسان به دیابت نوع یک مبتلا باشد خطر ابتلا به دیابت برای فرد دیگر  40 درصد افزایش می یابد.

نتایج این تحقیق درمجله ی Diabetes Careمنتشر شده است.

منبع : http://diabetestma.org/