555665

 

دیابت نوع 2 می تواند منجر به  بروز زوال عقل و مشکلات در حافظه شود می خواهیم به ارتباط امراض قندی و آلزایمر اشاره کنیم افراد دیابتی بهتر است بیشتر مراقب این امر باشند

بازبینی تحقیقاتی جدیدی بیان می‌کند که زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فراموشی ناشی از عروق بسته‌شده یا آسیب‌دیده مغز باشند.

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان با آنالیز داده‌های نزدیک به دو و نیم میلیون شرکت‌کننده در ۱۴ مطالعه دریافت که زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است نزدیک به ۲۰ درصد بیشتر از مردان دیابتی شانس ابتلا به فراموشی عروقی داشته باشند. بنابر اعلام انجمن آلزایمر، نشانه‌های فراموشی عروقی، مسائل عروقی، ذهنی و زبانی است که معلول کاهش جریان خون به مغز می‌باشد.
این مطالعه در روز ۱۷ دسامبر به صورت آنلاین در ژورنال مراقبت‌های دیابت منتشر شد.
مؤلف مطالعه، ریچل هاکسلی، رئیس دانشکده سلامت جمعی دانشگاه کرتین در استرالیا گفت: «این محتمل است که همان مکانیزم‌هایی که خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را در زنان دیابتی بالا می‌برند، باعث افزایش خطر فراموشی عروقی هم بشوند. ما هنوز نفهمیده‌ایم که چرا زنان دیابتی در معرض خطر بیشترر ابتلا به بیماری عروقی‌اند و شاید این موضوع به هورمون‌های جنسی ربط داشته باشد. شاید هم دلیلش این باشد که کنترل قند زنان بسیار سخت‌تر از کنترل قند مردان دیابتی است.»

webmd