6+85896
برخی اختلالات خواب ریشه در ژنتیک افراد مختلف دارند و می توانند آن ها را تحت الشعاع قرار دهند می خواهیم از این نظر روش های درمانی هورمونی و ژنتیکی را بررسی کنیم و راه چاره ای برای این افراد پیدا کنیم

پژوهشگران دریافته‌اند علت اینکه افراد در اثر کم‌خوابی و بی‌خوابی دچار افسردگی می‌شوند به دلیل بسته شدن کم چشم‌ها است که نوعی ژن در بروز آن مؤثر است.
گفتنی است یافته‌های جدید نشان داده جهش در ژن PER3 باعث اختلال در ریتم خواب شبانه‌روزی و به دنبال آن مشکلات بی‌خوابی و بدخوابی در افراد می‌شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند همچنین افرادی که دچار جهش ژن هستند بیشتر احتمال دارد که به افسردگی فصلی دچار شوند. براساس تحقیقات جدید الگوهای خواب غیرعمدی با خطر ابتلا به افسردگی فصلی مرتبط هستند.
دلیل این امر جهش ژنتیکی است که با ایجاد بدخوابی باعث ابتلا به نرخ بالایی از اختلال عاطفی فصلی در افراد می‌‌شود.
این تحقیقات توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است. بر همین اساس مردم در کشورهایی در عرض‌های جغرافیایی نزدیک به قطب‌های شمال یا جنوب که در آنجا روزها کوتاه است و ساعات شب و روز از تعادل منطقی برخوردار نیست بیشتر دچار افسردگی می‌شوند‌.
پژوهشگران نقش نور خورشید و حساسیت بدن به نور خورشید را در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن، خواب و بیداری، نوسانات خلقی و حتی پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مفید می‌دانند.
براساس پژوهش‌ها از دست دادن نوعی پروتئین در سرعت بخشیدن به ریتم شبانه‌روزی بدن مؤثر است، همچنین چگونگی پیوند بین رشته‌های عصبی مغز نیز به خلق و خو و بروز افسردگی در افراد مرتبط است.
پزشکان امیدوار هستند با شناسایی ژن PER3 بتوانند مشکل افسردگی، بدخوابی، پرخاشگری و نوسانات خلقی در این دسته از افراد را از بین ببرند.
در حال حاضر متخصصان به افراد دچار مشکلات خلقی توصیه می‌کنند علاوه بر مشاوره با متخصصین با تنظیم رژیم غذایی، انجام ورزش، گنجاندن فعالیت‌های اجتماعی شاد در زندگی، مصرف مواد مغذی، تنظیم درجه حرارت اتاق خواب، استحمام با آب گرم قبل از خواب و ماساژ بدن می‌توانند ساعات خواب خود را بیشتر کنند.
منبع: دیلی میل