25-16

همیشه توصیه می شود که مادران سعی کنند به جای شیشه شیر ، با قاشق به فرزندانشان شیر دهند. اما مسائلی از قبیل مشغله کاری باعث می شود که گاهی به اجبار با شیشه شیر به نوزادشان شیر دهند. تکاتی درمورد انتخاب و استفاده از شیشه شیر است که مادران باید بدانند. نکاتی از قبیل بهداشت شیشه شیر و … . با ما همراه باشید.

وقتی باردار بودم، نزدیک ماه‌ های آخرم که شده بود سوال اغلب کسانی که من را می‌ شناختند بعد از سلام و احوال‌ پرسی این بود که مرخصی زایمان چقدر داری و بعد بچه را کجا می ‌خواهی بگذاری و بری سر کار! از آن جایی که ثابت کار نمی ‌کردم، مرخصی زایمان هم نداشتم، مجبور بودم یکی دو ماه بعد از فارغ شدن کارم را از سر بگیرم.

مادرم قبول کرده بود چند روزی در هفته کوچولو را پیش خودشان نگه دارد و می ‌گفت با شیشه، شیر دوشیده ی خودت را به او می ‌دهیم.

اول سرسختی کردم که نه شیشه مضر است و حتما باید با قاشق به نوزاد شیر داد اما بعد از چند بار امتحان متوجه شدم این کار آن قدرها هم راحت نیست و پسرم اصلا همکاری نمی کند، رفتم سراغ شیشه اما قبل از آن موضوع را با متخصص اطفال در میان گذاشتم.

 

شاید این پرسش‌ ها دغدغه ذهنی شما هم باشد. این مطلب کمک تان می ‌کند کودک را از شیر خود محروم نکنید.

چه جنس شیشه‌ ای بهتر است؟

در بازار شیشه ‌های شیر از جنس شیشه و پلاستیک موجود است:

خوبی جنس شیشه ‌ای این است که دوام بیشتری دارد و به راحتی بدون این که نگران مواد سمی پلاستیکی از جمله بیسفنول A باشید شیشه را در آب جوش بیندازید و ضدعفونی کنید. البته این شیشه‌ ها کمی سنگین است و احتمال شکسته شدن شان هم بالاست.

شیشه ‌های پلاستیکی شیر سبک و نشکن هستند اما لازم است آن ها را بعد از مدت کوتاهی استفاده، عوض کرد.

انواع جدیدی از شیشه‌ های شیر به تازگی وارد بازار شده که تماما سیلیکون هستند. مزیت این جنس شیشه این است که حاوی بیسفنول A نیست. سبک است و خود کودک می ‌تواند آن را به راحتی در دست بگیرد. البته قیمت این جنس شیشه در مقایسه با سایر انواع گران ‌تر است!

 

اندازه شیشه چقدر باید باشد؟

* شیشه‌ های کوچک بین 90 تا 120 میلی ‌لیتر گنجایش دارند و مخصوص شیردادن به نوزادان یا دادن آب ‌میوه به کودک است.

* شیشه ‌های متوسط 260 میلی ‌لیتر گنجایش دارند و مناسب برای شیرخواران 6 تا 9 ماه هستند.

شیر خوردن نوزادان معمولا 15 دقیقه طول می ‌کشد. اگر نوزادی تند تند

شیر بخورد احتمال این که دل‌ درد شود زیاد است. وقتی شیرخوار گرسنه

نیست به زور به او شیر ندهید

چه سرشیشه ‌ای مناسب نوزاد من است؟

سرشیشه از دو جنس مختلف سیلیکون و کائوچو در بازار موجود است:

سرشیشه سیلیکونی روشن و صاف است. بو و مزه‌ خاصی ندارد و احتمال آلرژی را کم می ‌کند. مقاوم ‌تر است و طول عمر بیشتری هم دارد. مشکل این نوع سرشیشه‌ ها این است که کودک باید محکم مک بزند تا شیر جاری شود. در ضمن قیمت آن ها هم کمی بالاست.

سرشیشه‌ های کائوچویی تقریبا قهوه ‌ای یا کرم هستند. سبک ‌ترند و راحت ‌تر مک‌ زده می ‌شوند. مقداری طعم دارند که البته به مذاق بچه ‌ها خوش می‌ آید. طول عمر کوتا‌ه ‌تری در مقایسه با سیلیکون دارند و باید زود به زود آن ها را تعویض کرد.

سرشیشه‌ در انواع مختلفی در بازار به فروش می ‌رسد:

1) کلاسیک: سرشیشه‌ های کلاسیک گرد هستند و نوک آن ها سوراخ دارد. تعداد سوراخ‌ ها هم بر اساس سن کودک متفاوت است.

2) ارتودنسی: این سرشیشه ‌ها شبیه به سینه مادر ساخته شده‌ اند و مانع رشد صحیح دندان‌ ها نمی‌ شود.

3) ضد کولیک و نفخ: این سرشیشه‌ ها میزان ورود هوا و جریان شیر را کنترل می ‌کنند و اجازه نمی ‌دهند شیرخوار حین مکیدن، هوای زیادی ببلعد. سرشیشه‌ ها بر اساس سن کودک و تغییر حالت دهان و لثه و قدرت مک ‌زدن طبقه ‌بندی می‌ شوند.

سرشیشه ‌های 0 تا 3 ماهگی مناسب نوزادان است. اندازه کوچکی دارد و تنها دارای یک سوراخ است. هر چه سن شیرخوار بالاتر می‌ رود تعداد سوراخ ‌های سرشیشه و اندازه آن هم بزرگ ‌تر می ‌شود تا شیر بیشتری بیرون بیاید.

 

توجه:

هنگام خرید سرشیشه توجه داشته باشید که سرشیشه و شیشه از یک مدل و یک مارک باشند تا از کناره‌ های سرشیشه شیر بیرون نریزد.

سرشیشه را مناسب سن کودک خود انتخاب کنید و به صورت مرتب آن را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که سالم است.

در صورتی که هر نوع فرسودگی را مشاهده کردید آن را عوض کنید.

 

چگونه شیشه شیر را باید شست؟

لازم است بعد از هر بار اتمام شیردهی حتما شیشه شیر کاملا شسته و ضدعفونی شود. برای این کار ابتدا محتویات شیشه را خالی کرده و آن را با آب شیر، آب بکشید. بعد قسمت ‌های مختلف شیشه را اعم از سرشیشه و در حتی قسمت نوک سرشیشه را از قسمت بسط جدا کرده و در آب گرم بیندازید و کمی مایع شوینده ظروف به آن اضافه کنید. به کمک شیشه ‌شور داخل شیشه را کاملا تمیز کنید به طوری که اصلا شیری داخل آن نماند. سرشیشه را هم کامل بشویید. بعد قسمت‌ های مختلف را جداگانه آب کشیده و استریل کنید.

 

هنگام شیردهی با شیشه به این نکات توجه کنید

1) قبل از از دادن شیر به شیرخوار، چه شیر دوشیده شده باشد چه شیرخشک، دمای آن را بررسی کنید. می ‌توانید چند قطره از شیر را روی مچ خود بچکانید تا مطمئن شوید خیلی گرم نیست. در صورتی که شیر خیلی گرم بود چند دقیقه‌ ای شیشه را داخل کاسه آب سرد قرار دهید.

 

2) در محیطی آرام بنشینید. تکیه بزنید و زانوها را تا کنید. بعد شیرخوار را به حالت نیمه نشسته به طوری که سرش داخل گودی آرنج شما و به طرف بالا باشد قرار دهید. سرشیشه را در حالی که شیر داخل آن است به دهان شیرخوار نزدیک کنید تا خود دهانش را باز کرده و در شیشه را بگیرد. برای این که شیرخوار هوای زیادی نبلعد سرشیشه را همیشه پر شیر نگه دارید. اجازه بدهید شیرخوار با ریتم خود مک بزند و در صورتی که لازم بود وقفه ‌های کوتاهی بین شیردهی قرار دهید. شیر خوردن نوزادان معمولا 15 دقیقه طول می ‌کشد. اگر نوزادی تند تند شیر بخورد احتمال این که دل‌ درد شود زیاد است. وقتی شیرخوار گرسنه نیست به زور به او شیر ندهید. در ضمن نوزادان خیلی سریع خسته می ‌شوند و بیش از 20 دقیقه نمی ‌توانند مک بزنند.

 

3) بعد از این که با شیشه شیر دادید حتما لازم است هوای درون معده ی نوزاد را تخلیه کنید. برای این کار شیرخوار را سر دوش تان بگذارید و آرام روی پشتش بزنید تا بادگلو بزند.