smoking

 

در این بخش می خواهیم درباره ضررهای دود سیگار بر دیابت  که جدیدترین تحقیقات  آن را اثبات کرده اند مطالبی را به اطلاع شما کاربران عزیز برسانیم که خلاصه آن بدین قرار است

دود دست سوم سیگار یا Thirdhand smoke (THS)به دود و مواد سمی باقیمانده از کشیدن سیگار بر روی سطوحی مانند لباس، مو، خانه و اتومبیل اطلاق می شود که توسط افراد آن محیط استنشاق می گردد. دانشمندان قبلاً نشان دادند که THSدر موشها منجر به تخریب کبد، ریه ها، مشکلات ترمیم زخم و بیش فعالی می شود، حال به این مضرات، ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 نیز افزوده شد. نتایج این تحقیقات درمجله ی PLOS ONEمنتشر گردید. محققان دانشگاه ریورساید کالیفرنیا نشان دادند قرار گرفتن در معرض سطوحی که قبلاً در معرض دود  سیگار بوده است، موجب بروز مقاومت به انسولین در موش ها می شود که زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع 2 است.

پرفسور Manuela Martinsاستاد بیولوژی سلولی و علوم اعصاب در دانشگاه ریورساید و نویسنده ی ارشد این پژوهش می گوید: اگر یافته های ما در انسان تایید شود، یکی دیگر از راههایی که سموم  دخانیات می تواند بر انسانها  تأثیر گذارد، آشکار خواهد شد.

 کودکان و افراد مسن بخصوص درمعرض خطر THSهستند و این سموم  بر سلامت  آنها  تأثیر زیادی  خواهد داشت. از آنجائیکه  نوزادان اغلب بروی فرش می غلتند یا  اشیائی را که در معرض دود سیگار  بوده اند، لمس می کنند، بیشتر درمعرض خطر THSهستند و افراد مسن نیز در معرض خطر بالایی  برای THSقرار دارند زیرا اندام های آنها بیشتر مستعد  ابتلا به بیماری است.

THSشامل دودهای سمی تنباکو است که بروی سطوح و در غبار پس از استعال دخانیات باقی می ماند، سمیت این مواد در طی زمان افزایش می یابد و در ترکیب با سایر مواد شیمیایی موجود در محیط، تولید آلاینده های جدیدی می کنند که برخی از آنها سرطانزا هستند.

تیم دکتر Martins-Greenدریافتند که استرس اکسیداتیو سلولی (به دلیل وجود گونه های فعال اکسیژن ) درموش های درمعرض THSافزایش می یابد و سبب تخریب پروتئین ها ، چربی ها و DNA  می شود که نهایتاً به هایپرگلایسمی(افزایش قند در خون ) و انسولینمیا( افزایش انسولین درخون) یا مقاومت به انسولین می انجامد. هنگامیکه دانشمندان موشهای درمعرض THSدر آزمایشگاه را با آنتی اکسیدان درمان کردند، استرس اکسیداتیو و تخریب مولکولی مربوط به مقاومت به انسولین معکوس گردید. این نتیجه تاییدی بر تأثیر THSبر افزایش استرس  اکسیداتیو است.

محققان شاهد ابتلا 49 درصد از موشهای درمعرض THSبه مقاومت به انسولین بودند. در آمریکا نزدیک به 88 میلیون فرد غیرسیگاری(از 3 سال تا مسن) در خانه هایی زندگی می کنند که در معرض  THSهستند یا در کنار افرادی زندگی می کنند که سیگاری هستند (یعنی دوم دست سیگار را ناخواسته استنشاق می کنند) در نتیجه در خون کودکان در معرض این شرایط، مقادیر بیشتری سموم سرطان زا وجود دارد، زیرا نیکوتین باقی مانده بر روی سطوح با نیتروز اکسید واکنش می دهد و مواد سرطانزایی را تولید می کند.  بنابراین THSدرخانه ها، آپارتمان ها و یا اتاق های هتل ها حتی  پس از خارج شدن افراد سیگاری وجود دارد. شاید تنها راه رهایی از THSتعویض همه ی وسایل خانه حتی رنگ دیوار یا مبلمان و سایر وسایل باشد که در اکثر موارد امکان پذیر نیست از سوی  دیگر استفاده  از مواد شیمیایی  پاک کننده سبب قرارگرفتن ما در معرض مواد شیمیایی قوی دیگری می شود که خود مضرات بیشتری  را به همراه  دارد.

 درحال حاضر در مورد تأثیرات  قرارگرفتن انسان در شرایط THSاطلاعات کمی در اختیاراست. مطالعاتی مانند تحقیق اخیر که بروی حیوانات انجام شده است، می تواند به تعیین خطراتی که انسان  را تهدید  می کند و لزوم  وضع سیاست هایی که منجر به کاهش THSشوند، کمک  کند.

 برای انجام این تحقیق دانشمندان با استفاده ازماشین کشیدن سیگار، قفس های خالی از موش را در معرض دود  قراردادند، سپس موش ها را به این  قفس ها منتقل کردند. دانشمندان یک گروه موش شاهد را نیز درقفسی که در معرض  دود سیگار  نبود، قرار  دادند. موش های درمعرض  THSبا دو رژیم غذایی مختلف تغذیه شدند یک رژیم غذایی استاندارد با چوی معمولی (Chow diet) و یک رژیم مشابه با رژیم غذایی غربی.

 موشهای تغذیه شده با رژیم غذایی غربی دچار استرس اکسیداتیو و مقاومت به انسولین شدند و وزن  آنها نسبت به گروه کنترل کاهش یافت. این موضوع شاید علت کاهش وزن افراد سیگاری و سیگاریهای دست دوم را توضیح دهد.  نیکوتین با تأثیر بر مغز و برخی از هورمونها سبب کاهش اشتها می شود، همچنین  سبب افزایش استرس اکسیداتیو می گردد.

دکتر مارتین گرین می گوید: یافته های ما دارای پیامدهای مستقیم برای انسان است زیرا سموم دخانیات اغلب در محل زندگی انسان وجود دارد، ما امیدواریم که نتایج این تحقیق بتواند بر سیاستهای عمومی برای کنترل قرار گرفتن درمعرض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بخصوص کودکان و افراد مسن تأثیر گذارد.

diabetestma.org