دانشمندان انگليسي يك فناوري ابداع كردند كه بر پايه آن مي‌توان از مقادير كم منواكسيدكربن براي كمك به افراد در جراحي قلب يا پيوند اعضاء استفاده كرد.
به گزارش دکتر سلام به نقل از يونايتدپرس از شفيلد، گاز منواكسيدكربن به رغم آوازه‌اي كشنده بودن آن، مي‌تواند با كاهش التهاب و افزايش جريان خون، سلامت اين بيماران و افراد مبتلا به فشار خون بالا را افزايش دهد.

اما مشكلي كه در اين رابطه وجود داشته، چگونگي ارائه بي‌خطر ميزان صحيح منواكسيد كربن به بدن بوده است.

محققان “دانشگاه شفيلد” مولكول‌هايي قابل حل در آب ابداع كرده‌اند كه زمانيكه بلعيده و يا تزريق مي‌شوند مقادير كم منواكسيد كربن را بطور بي‌خطر در بدن آزاد مي‌كنند.

پروفسور “برين من” كه رياست اين تحقيق را بر عهده داشت گفت، اين مولكول‌ها در آب حل مي‌شوند بنابراين مي‌توانند در يك شكل مايع كه راحت قورت داده مي‌شوند در دسترس قرار گيرند و به سرعت به جريان خون برسند.

وي افزود، اين فناوري در حاليكه كنترل ميزان منواكسيدكربني را كه در بدن بيمار آزاد مي‌شود، آسان مي‌كند اين امكان را ميسر مي‌سازد كه طرح مولكول‌ها را تغيير دهد تا محل خاصي را هدف قرار دهند و بر ساير قسمت‌هاي بدن تاثير نگذارند.

مولكول‌هاي جديد آزادكننده منواكسيد كربن با مشاركت دكتر “روبرتو موترليني” در “موسسه تحقيقات پزشكي پارك نورت ويك” ابداع شدند.