780870_783
آیا می خواهید با ورزش بدنتان را تنظیم کنید و کالری سوزی هر نوع ورزش را بدانید برای پیشگیری از اضافه وزن و سوزاندن چربی های اضافی بدن باید با انواع تمرینات ورزشی و تاثیرات هر یک آشنا شوید

 همین امروز که از منزل بیرون رفتید،‌نگاهی به اطراف بیندازید. سعی کنید روی تابلوهای تبلیغاتی که در سطح شهر نصب شده، متمرکز شوید! چیز تازه‌ای نظرتان را جلب نمی‌کند؟‌ کمی بیشتر دقت کنید. بگذارید زودتر معما را حل کنم. روی تابلوهایی که جدیدا شهرداری در بعضی از نقاط شهر نصب کرده،‌توصیه‌های تغذیه‌ای می‌بینید. برای مثال،‌دوسوم از موادغذایی روزانه مصرفی باید از منابع گیاهی باشد.

حرف اول این تبلیغات شاید این است که اوضاع تغذیه‌ای ما به قدری وخیم شده که باید تابلوهای شهرداری ما را به خودمان بیاورند! حرف دوم اینکه،‌ ماشین‌سواری! ما را به بلایی به نام اضافه وزن دچار کرده و حرف سوم اینکه باید روی وضعیت تغذیه‌ای‌مان متمرکز شویم تا زودتر از مرگ تدریجی نجات پیدا کنیم.

دوربین را برگردانیم سمت خودمان؛ فکر می‌کنید وقتی یک عدد کیک شکلاتی همراه با یک فنجان قهوه می‌خورید، ‌باید چقدر فعالیت بدنی انجام دهید تا کالری دریافتی ناشی از مصرف این خوراکی بسوزد؟ یک ساعت دویدن؟‌دو ساعت راه رفتن؟‌نیم ساعت طناب‌زدن؟‌ 45دقیقه شنا؟‌یا…. حالا به نظر خودتان با انجام هرکدام از این ورزش‌ها چقدر کالری می‌سوزانید؟

برای مثال،‌هر یک ساعت دویدن،‌ معادل چقدر مصرف انرژی است؟‌شنا کردن چطور؟‌راه رفتن معمولی چقدر؟‌ با این اوصاف به نظر می‌رسد باید کاری کرد! شاید اولین و مهم‌ترین قدم، آگاهی از میزان کالری مصرفی از طریق انجام بعضی ورزش‌های ساده و نشاط‌آور است. به این ترتیب اگر مثلا جایی کمی به خودمان خوش‌گذراندیم،‌ می‌دانیم با انجام چه نوع ورزشی و در چه مدتی،می‌توانیم کالری دریافتی را به راحتی بسوزانیم.

اسکیت، ایستگاه اول

حس خاصی است که با پوشیدن دو لنگه کفش چرخدار،‌هم سریع راه بروید و هم با هر چرخی که می‌زنید مقدار زیادی کالری دود کنید. اسکیت یکی از ورزش‌هایی است که باعث سوزاندن کالری می‌شود.

این ورزش علاوه براینکه باعث سوختن چربی اضافی می‌شود باعث عضله‌سازی پاها و شکم نیز می‌‌شود. از سوی دیگر تحرک این بازی- ورزش به نشاط بیشتر شما کمک می‌کند. اسکیت بالاترین میزان کالری‌سوزی را بین ورزش‌ها دارد. میزان کالری اسکیت معمولی و پاتیناژ برابر است.


دویدن،‌ ایستگاه دوم

اصلا از نوع حرکت این ورزش مشخص است که هر یک قدم آن چقدر کالری مصرف می‌کند. اصلا دویدن است و عرق ریختن و کالری سوزاندن! بعد از اسکیت،‌یکی دیگر از ورزش‌های مناسب برای سوزاندن کالری‌های اضافی،‌دویدن است. یکی از وی‍ژگی‌های مهم این ورزش،‌تحرکت بدنی است که در همه اندام‌های بدن ایجاد می‌کند.

درواقع همه عضله‌ها،‌اندام‌ها و دستگاه گردش خون وقلب درگیر می‌شوند. عضله‌سازی یکی دیگر از ویژگی‌های این ورزش است. به این ترتیب که ماهیچه‌های پا، پهلو و در یک نگاه کلی،‌عضله‌های کل بدن با دویدن شکل مناسب پیدا می‌کنند. نکته مهم،‌افزایش تعداد ضربان قلب است. این نشان می‌دهد که با دویدن، خطر تجمع چربی در اطراف دیواره‌ قلب نیز کاهش می‌یابد.


طناب زدن،‌ ایستگاه سوم

چه حسی دارید وقتی با تمام قدرت از روی زمین کنده می‌شوید و بعد از عبور از مانع طنابی،‌آن طرف طناب با قدرت پایین می‌آیید؟ مثل این است که پرواز کرده‌اید و دوباره پای‌تان سبک و رها به زمین رسیده است. طناب زدن هم مثل دویدن،‌همه عضله‌های بدن را درگیر می‌کند. به همین دلیل هم تحرک بدنی و میزان کالری‌سوزی آن هم زیاد است.

اگرچه این ورزش برای افرادی که دچار کمردرد،‌ زانودرد یا مشکلات گردنی هستند،مناسب نیست اما برای افرادی که این مشکلات را ندارند،‌ورزش بسیار خوبی برای کاهش وزن و سوزاندن چربی‌های اضافی است.


هولاهوپ،‌ ایستگاه چهارم

چرخش این حلقه پلاستیکی بزرگ دور کمر،‌سخت  است! به‌ویژه اگر اهل شیطنت و بازی نبوده باشید و در کودکی لذت بازی با هولاهوپ را تجربه نکرده باشید. در این صورت ورزش کردن با آن کمی سخت است؛ اما نشدنی نیست.

از آنجایی که هولاهوپ زدن همه عضله‌های کمر و شکم و پاها را درگیر کرده بنابراین ورزش بسیار خوبی برای سوزاندن چربی به‌ویژه چربی ذخیره شده در این نواحی است. علاوه براینکه چرخش این حلقه به دور کمر- شکم باعث سفت شدن و اصطلاحا عضله آوردن شکم می‌شود. بنابراین دیگر نگران شل شدن و افتادگی عضله‌های شکم هم نخواهید بود.


شنا،  ‌ایستگاه پنجم

وقتی خسته از سر کار به خانه برمی‌گردید،‌ حتی پیش از نوشیدن چای،‌ دوش گرفتن می‌تواند خستگی‌تان را برطرف کند. این تاثیر از ویژگی‌های منحصر به فرد آب است. حالا تصور کنید ورزش آبی مثل شنا،‌چه تاثیر مثبتی روی سلامت جسمی و روانی‌تان خواهد داشت. علاوه براینکه با هر دور شنا کردن و سبک شدن در آب،‌ کالری زیادی هم می‌سوزانید. دلیل آن هم درگیری همه عضله‌های بدن در زمان شناکردن است.


تنیس، ‌ایستگاه ششم

به نظر بعضی‌ها این ورزش،‌ورزش شیک و پرهزینه‌ای است اما هزینه آن درمقایسه با بسیاری از ورزش‌ها زیاد نیست. بنابراین هزینه آن را بهانه نکنید چون ورزش خوبی را برای کاهش وزن از دست می‌دهید. اگرچه این ورزش اغلب عضله‌های بدن رادرگیر می‌کند اما سهم درگیری عضله‌های دست و پا بیشتر است. این ورزش اگر از دوران کودکی آغاز شود برای تربیت عضله‌های این ناحیه ورزش بسیار مناسبی است.


صخره نوردی، ایستگاه هفتم

اسمش هم خطرناک است چه برسد به این که ارتفاع چند متری،‌بین صخره‌های تیزکی کوه را بالا بروید! اصلا وحشتش کالری‌سوز است. این ورزش در دسته ورزش‌های تفننی نیست،‌بنابراین اگر دوست دارید خطر کنید و آدرنالین خون‌تان بالا برود،‌آستین بالا بزنید و همین امروز در باشگاهی معتبر ثبت‌ نام کنید.

صخرهنوردی از فکر تا تک تک عضله‌های بدن را درگیر می‌کند. اما حواس‌تان باشد برای این ورزش باید تجهیزات و آموزش‌تان کامل باشد. این ورزش به سلامت ریه‌ها هم کمک شایانی می‌کند.


پیاده‌روی،‌ ایستگاه هشتم

وقتی شدیدا عصبانی و مستاصل هستید ترجیح می‌دهید چه کار کنید؟‌ داد بزنید؟‌در را به تخته بکوبید؟‌سر اولین نفری که دم دست‌تان بود داد بزنید؟‌ سکوت کنید یا….؟‌هر کدام از ما برای تخلیه خشم‌مان روشی داریم.

اما این بار که خشمگین شدید،‌پیاده‌روی را امتحان کنید. این ورزش ساده و عالی و البته تاثیرگذار یکی از بهترین ورزش‌ها برای تمدد اعصاب و حفظ تناسب اندام است.

برای این منظور بهتر است هر روز در هر ساعتی از روز که احساس آرامش بهتری می‌کنید،‌ شال و کلاه کرده و برای پیاده‌روی قدم به خیابان بگذارید. خواهید دید بعد از چند دقیقه پیاده‌روی و خلوت کردن با خودتان چه حال خوبی خواهید داشت.


بسکتبال، ‌ایستگاه نهم

توپ را باید عین یویو دست‌تان بگیرید و دائم به زمین بکوبید تا مبادا خطا کرده باشید. از آن طرف باید تیزپایی غزال را داشته باشید تا بتوانید بدوید و بدوید و بدوید وتوپ را در تور اسیر کنید. بسکتبال نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد. به این دلیل که به طور همزمان،‌دست،‌پا و ذهن باید هماهنگ عمل کنند تا به نتیجه برسید.

این ورزش به دلیل کششی که ایجاد می‌کند به رشد قدی و محکم شدن اسکلت استخوانی کودکان و نوجوانان نیز کمک می‌کند. بنابراین هرچه از سن کمتر آموزش آن آغاز شود،‌نتیجه آن بهتر خواهد بود.


فوتبال، ‌ایستگاه دهم

شاید به همین دلیل است که وقتی هوا آفتابی است و قطره‌ای هم باران نمی‌بارد،‌لباس ورزشی فوتبالیست‌ها تر است! میزان کالری که این ورزش پرتحرک می‌سوزاند،‌بسیار بالاست. بنابراین اگر دوست دارید علاوه بر تناسب اندام،‌حجم تنفسی‌تان هم بالا رفته و قدرت‌ دوندگی پاهای‌تان به اندازه غزال باشد،‌فوتبال را به‌عنوان ورزش‌تان انتخاب کنید.


بشقاب کالری ها

از طعم خوشمزه بسیاری از خوراکی‌ها نمی‌توان گذشت! شاید گاهی هم نباید گذشت! اما بعضی از خوراکی‌ها کالری بسیار بالایی دارند و باید بعد از خوردن آنها حتما تحرک بدنی داشته باشید تا کالری اضافی در بدن تجمع پیدا نکند. باشش گروه خوراکی  پرکالری آشنا شوید.  این نکته را فراموش نکنید که کالری بعضی از این خوراکی ها مانند گروه غلات از انواع مفید بوده و نباید نگران مصرف آن باشید. اما به هر حال باید میزان مصرف را مدنظر قرار داد.

روغن‌ها

هر 100 گرم از روغن‌هایی که به آن اشاره می‌شود حاوی 902 کیلوکالری انرژی است. این روغن‌ها عبارتند از: کره بادام زمینی،روغن کانولا، روغن کنجد، کره بادام زمینی، روغن آووکادو، نارگیل، روغن بوقلمون و مرغ.

دانه‌ها و آجیل‌ها

هر 100 گرم آجیل و دانه‌های روغنی حاوی 718 کیلوکالری انرژی هستند. از این دانه‌ها و آجیل‌ها می‌توان به گردو، فندق، تخم آفتابگردان،پسته و بادام ب اشاره کرد.

شکلات‌ها

به غیر از شکلات تلخ که میزان کالری آن با دیگر شکلات‌ها متفاوت است، میزان کالری شکلات شیری به ازای هر 100 گرم برابر با 598 کیلوکالری است.

میوه خشک شده و آبمیوه

میزان کالری هر 100 گرم از این خوراکی‌ها برابر با 339 کیلوکالری است. از این خوراکی‌ها می‌توان به گیلاس خشک شده، گلابی خشک، سیب خشک، کیوی، موز و… اشاره کرد.

غلات کامل

هر 100 گرم غلات کامل حاوی 124 کیلوکالری انرژی است. برنج قهوه‌ای، ماکارونی و برنج از جمله این گروه هستند .

گوشت قرمز

هر 100 گرم گوشت قرمز حاوی358  کیلوکالری انرژی است. گوشت اردک،غاز و بعضی از پرندگان با گوشت چرب در این گروه قرار دارند.

همشهری شش و هفت – سها دادمند: