+99

  وقتی سیگار را ترک می کنید چه نوع خوراکی های بهتر است مصرف کنید و چه نوع مواد خوراکی به شما در این زمینه کمک می کنند می خواهیم به برخی از مفیدترین آن ها اشاره کنیم

به محض کنار گذاشتن سیگار، بدن بلافاصله شروع به ترمیم می کند.

طبق گزارش ها، ضربان قلب 20 دقیقه پس از مصرف کردن آخرین نخ سیگار افت می کند و 3 ماه پس از ترک ریه شروع به ترمیم می کند.در افرادی که به مدت 10سال سیگار مصرف نکنند، خطر بروز سرطان ریه به نصف کاهش پیدا می کند. برای بهبود روند بازساز ی پس از ترک سیگار می توانید مواد غذایی را که در این مطلب به نقل از هلث نیوز ذکر شده است، در برنامه روزانه خود داشته باشید .

1.مواد غذایی حاوی ویتامین C: این نوع ویتامین روند سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد در نتیجه روند دفع سموم مانند نیکوتین سریع تر می شود.بنا بر این میوه ها و سبزی های سر شار از این ویتامین مانند پرتقال و گوجه فرنگی مصرف کنید.

2.آب هویج: سموم موجود در خون و اعضای دیگر بدن را دفع می کند.آب هویج غنی از ویتامین A,C,K و B است که بدن را ترمیم می کند و التیام می بخشد.

3.کلم بروکلی:پس از ترک سیگار، حتما کلم بروکلی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید زیرا ریه ها را از هر نوع سموم از جمله نیکوتین پاکسازی می کند.این گیاه غنی از ماده ای به نام سلفورافین است که ریه ها را التیام می بخشد.

4.اسفناج:علاوه بر بهبود بخشیدن به سلامتی بدن،به کلیه ها نیز کمک می کند تا سموم را از خون دفع کند.اسفناج غنی از ویتامین های متعدد و اسید فولیک است که باعث می شود هوس فرد به سیگار کشیدن از بین برود.

5.کیوی،توت فرنگی و لیمو:این میوه ها کمک می کند تا ویتامین هایی که در پی سیگار کشیدن از بین رفته بود، تأمین شود.

6.دمنوش‌برگ درخت کاج:این دمنوش تمامی عفونت های دهانی و لکه ها را از روی دندان از بین می برد و باعث ترمیم و بهبود ریه و سلامت قلب می شود. این دمنوش برای گلو نیز مفید است.

7.بادمجان،لوبیا و خیار:این سبزیجات آب بدن را تامین می کند .از مصرف سبزیجات نشاسته ای و شیرین بپرهیزید زیرا با تحریک مرکز لذت مغز، در شما هوس سیگار کشیدن ایجاد می کند.

8.دمنوش گزنه : این دمنوش غنی از آنتی اکسیدان است و به بدن کمک می کند تا التیام پیدا کند و انرژی و قدرت از دست رفته به دلیل سیگار کشیدن را بر می گرداند.

9.آب:پس از ترک سیگار،سعی کنید آب کافی بنوشید.آب تمامی سموم از جمله نیکوتین را از طریق کلیه به صورت ادرار دفع خواهد کرد.

 

روزنامه خراسان