depress4

زنانی که قبلا به افسردگی دچار شده باشند بیشتر در معرض آسیب دیدن از استرس هستند زنی که هرگز به افسردگی دچار نشده باشد بعد از مواجهه با یک عمل استرس زای قوی افسرده می شود. اما بعد از نخستین ابتلا به افسردگی در دفعات بعد در مواجهه با استرسی ضعیف تر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرد. زنانی که در زندگی خود چندین بار به افسردگی دچار شده اند در مواجهه با آن دسته حوادث استرس زای زندگی که از دید برخی از ما اصلا استرس آور نیستند هم می توانند بار دیگر به افسردگی مبتلا شوند.
دوره افسردگی ممکن است بدن زن را در برابر استرس حساس تر سازد. احتمال دیگر این است که از افسردگی زخم هایی روانی بر جا می ماند که بر نحوه واکنش ما زنان به استرس تاثیر می گذارد. پس از آن که زنان از افسردگی بهبود پیدا می کنند اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و بیشتر از گذشته از دیگران فاصله می گیرند. ممکن است این زنان تمایل کمتری به جوشیدن با دیگران از خود نشان دهند و در روابط خود با دیگران چندان حاضر به خطر کردن نباشند. سوء اعتماد و حساسیت بین فردی آنان ممکن است مانع از حل مشکلات آنها با اطرافیانشان شود.
احتمال این که زنانی که سابقه ابتلا به افسردگی دارند در مواجهه با حوادث استرس زای زندگی به دوره دیگری از افسردگی دچار شوند چهل برابر افراد فاقد چنین سابقه ای است.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد