5256

فیبرو آدنوم چه نوع کیستی است چه راههای درمانی دارد و چگونه باید آن را درمان کرد توصیه های متخصصین را در این زمینه با هم مطالعه می کنیم

مریم پور رضا متخصص زنان و زایمان گفت: فیبرو آدنوم نوعی توده خوش خیم است که بیشتر در زنان زیر 30 سال مشاهده شده و بروز می‌یابد اما در صورتی که فرد پا به سن بگذارد و این توده با عبور از دهه 40 یا 50 زندگی در آن‌ها بروز یابد ممکن است خطر آفرین باشد.
وی در خصوص علل بروز و پیدایش این توده‌ی خوش خیم تصریح کرد: هورمون‌های جنسی زنانه همچون استروژن و پروژسترون می‌تواند به نوبه خود عاملی در جهت بروز این توده باشد.
این متخصص زنان و زایمان افزود: در صورتی که این توده درفرد وجود داشته باشد و اندازه ی آن رو به بزرگ شدن پیش برود و در طی بازه‌های زمانی رشد کند ترجیح بر این است تا این توده از بدن فرد بیمار خارج شود.
پور رضا خاطر نشان کرد: این توده ها ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشند و حتی گاهی تعداد آن بیش از یک عدد برسد که در اکثر موارد احتیاجی به عمل جراحی نیست و اعمالی که صورت می‌پذیرد بیشتر در جهت کاهش اضطراب بیمار خواهد بود علاوه بر آن باید بر سابقه‌ی فامیلی خود بیمار نیز توجه شود.
انتهای پیام/