28-6

یازده ماهگی شروع حرکت های کودک است. او از این سن کم کم می تواند روی پا های خودش حرکت کند ، بنشیند و برخیزد همچنین تعادل بیشتری نسبت به قبل دارد. در این سن کودک بسیار کنجکاو است و دوست دارد به همه جا سرک بکشد. به همین دلیل باید پدر و مادر بشتر از قبل مراقب حرکات کودکشان باشند.

گشت و گذارهای خانگی
در این سن او شروع به قدم زدن در فضای خانه می کند. بعضی از بچه‌ها زودتر از این زمان و گروهی دیگر کمی دیرتر شروع به این کار می کنند. اگر فرزندتان از گروهی است که در
11 ماهگی هنوز موفق به کسب این مهارت نشده است، نگران نباشید.
کوچولو در این زمان روی مبل‌ها راه می‌رود و تعادلش را حفظ مي‌کند. اگر برای سرک کشیدن به جایی قدش کوتاه باشد،او روی انگشتان شست پای خود می‌ایستد و به اطراف نگاه می کند.
او آنقدر مهارت پیدا کرده است که بتواند خم شود و چیزی را از روی زمین بردارد و بلند کند.
کفش های کوچولو
اکنون باید برای او یک جفت کفش تهیه کنید. پوشیدن کفش در خانه هنگام گشت و گذار و کنکاش‌های کودکانه باعث می شود تا عضلات پاهایش تقویت شود.
برای زمان‌هایی که او را با خود به بیرون می برید یک جفت کفش نرم تهیه کنید. زیرا نرمی کفش‌ها عضلات پای او را تقویت می کند و او روي پاهایش راحت‌تر مي‌ایستد.
پله نوردی
کوچولو به بالا رفتن از پله علاقه خاصی دارد. او به محض اینکه پله‌هایی را در برابر خود می بیند با شادمانی از آن بالا می رود، ولی به یاد داشته باشيد که او هنوز قادر نیست که از آن پائین بیاید. بنابراین باید او را در پائین آمدن از پله کمک کنید، تا دچار حادثه ای نشود. اگر کوچولو در این بالا و پائین رفتن‌ها زمین خورد به طرف او بروید و در حالی که می‌خندید او را در آغوش بگیرید، ولی به گونه‌ای رفتار نکنید که او احساس کند این زمین خوردن یک بازی است.
زمان خواب
در این ماه بار دیگر با تغییراتی در زمان خواب او مواجه می شوید. چرت زدن‌های او در طول روز کاهش پیدا می کند ولی در عوض خواب شبانه اش طولانی‌تر می‌شود. این زمان گرچه فرصت خوبی است تا كودك شب ها خوابی آرام داشته باشد، با این حال تلاش کنید که پس از ناهار یک خواب کوتاه داشته باشد، تا انرژی بیشتری را احساس کند. اگر تمایل دارید کوچولو شب‌ها راحت تر به خواب برود، قبل از خواب او را حمام کنید. این کار باعث می شود که در طول شب‌ها کمتر از خواب بپرد.
تحولات دیگر
11 ماهگی زمانی است که کوچولو در دوره ای مهم و متفاوت قرار دارد. او در این زمانه متوجه تغییر اندازه اجسام بر اساس دوری و نزدیکی شان می شود او با شنیدن صدا، استشمام بوی غذا ها متوجه می‌شود که زمان خوردن ناهار یا شام فرارسیده است.
کوچولو سر به هوا شده
در این ماه کاملاً سر به هوا شده است. گاه از اینکه به حرف‌هایتان بی‌توجهی می‌کند، بشدت ناراحت می‌شوید. این را به حساب سر به هوایی‌اش نگذارید، بلکه او آنقدر روی مسائل جانبی اش تمرکز می‌کند که متوجه اتفاقات اطراف خود نمی‌شود.
حرف‌زدن‌ها
در این زمان گروهی از بچه ها تعداد لغات بیشتری را بر زبان جاری می کنند و گروهی دیگر کمتر از این توانایی برخوردار هستند. این مسئله ربطی به هوش کوچولو ندارد زیرا گروهی از بچه ها اگرچه اسامی را می دانند ولی تمایلی به بیان کردن آن ندارند وقتی از شما درخواست می‌کند، به او تشکر کردن و دیگر واژه های احترام آمیز را یاد بدهید.
توانایی دستان
دست های او خیلی قوی است و به راحتی هر چه را که بخواهد در دستان خود نگه می دارد. تکه های کوچک میوه را در دهان خود می گذارد.
توانایی ذهنی
کوچولو در این زمان مفاهیم بزرگ و کوچک را به خوبی متوجه می شود. او اندازه اشیا و اسباب بازی‌ها را می فهمد و اشیاي کوچک‌تر را درون اشیاي بزرگتر قرار می دهد.
کتاب های قصه
خواندن کتاب قصه و نشان دادن عکس ها و تصاویر این کتاب ها به او کمک می‌کند تا بیشتر یاد بگیرد و درک بهتری از دنیاي اطراف پیدا کند. با این حال برای اینکه بخواهید حروف را به او ياد بدهید، عجله نکنید. او همین که فرصت دارد تا در آغوش شما قرار گیرد و صدایتان را بشنود، زیباترین تجربه ها را به دست خواهد آورد.
برای افزایش قدرت کنجکاوی با او بازی کنید و با پنهان کردن اسباب‌بازی‌هایش از او بخواهید که آنها را پیدا کنید. او در این بازیها یاد می‌گیرد که تمام تلاشش را انجام دهد و ناامید نشود چون در سایه حمایت های شما می تواند آن را پیدا کند.
نیاز به حمایت
با همه توانایی هایی که کوچولو به دست آورده است، با این حال هنوز نیاز به حمایت دارد هنوز دوست دارد که با شوق و ذوق وقتی به سوی شما قدم برمی‌دارد، او را در آغوش بگیرید و از او استقبال کنید.
كوچولوي خانه شما براي اینکه به اهداف خود برسد، از ابزار و وسایلی که در اطرافش وجود دارد کمک می گیرید همچنین ارتباط میان بعضی از وسايل و عناصر خانه را متوجه می شود.