food

شما برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به چیزی بیش‌از دارو نیاز دارید؛ آن چیز یک منوی غذایی است. ممکن است همه پیش‌بینی‌ها را کرده باشید، ممکن است مراقب همه احتمالات باشید ولی گاهی اوضاع آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود و آنچه نباید، اتفاق می‌افتد و یک مشکل کوچک به یک ماجرای اورژانس تبدیل می‌شود.

به دکتر مراجعه می‌کنید و مشکل برطرف می‌شود. بعد از اینکه مثلا خونریزی بند آمد یا سرگیجه‌تان خاموش شد برای بهبود حال‌تان قطعا یک کار را انجام خواهید داد و آن غذا خوردن است. در این حالت یکی از رایج‌ترین کارها خوردن قرص‌های ویتامین و مکمل است ولی تاثیر این کار آنقدرها هم زیاد نیست. اینجاست که مواد غذایی تاثیر واقعی خود را نشان می‌دهند. با خوردن غذا شما طیف وسیعی از انواع و اقسام مواد غذایی را دریافت خواهید کرد نه اینکه صرفا یک یا 2نوع ماده خاص به بدن‌تان برسانید. در اینجا برای چند مشکل چند غذای مفید به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر دارید تبخال می‌زنید

یکی از بدترین مشکلاتی که زمان بیماری یا استرس، کار شما را سخت‌تر می‌کند عود کردن تبخال است. مطالعات منتشر شده در ژورنال تحقیقات بیماری‌های ویروسی به چاپ رسیده، نشان می‌دهد ماده رزوراترول که در انگور به‌خصوص انگورهای تیره‌رنگ، بادام‌زمینی و توت سفید یافت می‌شود، می‌تواند شدت بروز تبخال را کاهش داده و از گسترش آن جلوگیری کند بنابراین خوردن هر کدام از این مواد غذایی در کنار کرم آسیکلوویر مشکل شما را به نحو قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

اگر دچار حمله قلبی شده‌اید

فرقی نمی‌کند رنگش قرمز باشد یا آبی، میوه‌های رنگی خانواده توت همگی غنی از ویتامین C هستند. تحقیقات صورت گرفته در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون نشان داده، بالا بودن سطح ویتامین C در خون می‌تواند باعث بهبود عملکرد عروق خونی و پیشگیری از حمله قلبی شود، بنابراین توت‌فرنگی، تمشک، شاه‌توت و بلوبری جدا از مزه عالی می‌توانند تامین‌کننده سلامت قلب شما نیز باشند.

اگر سرفه می‌کنید

در مطالعه‌ای که توسط دانشمندان آمریکایی انجام گرفته، مشخص شد دو قاشق چای‌خوری عسل قهوه‌ای و غلیظ بسیار موثرتر از داروهای بدون نسخه ضد‌سرفه، شدت و دفعات سرفه‌های شدید را در کودکان کاهش می‌دهد. آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل و عوامل ضدمیکروبی موجود در آن التهاب بافت‌های گلو را کاهش داده و بیمار را آرام می‌کند. البته به شرطی که عسل واقعا طبیعی باشد!

اگر کسل و بی‌حوصله هستید

85‌گرم از ماهی تن کنسرو شده حاوی حدود 800‌میلی‌گرم امگا3 است. محققان معتقدند امگا3 باعث رفع کسالت روحی و پیشگیری از اضطراب و پایین‌آمدن روحیه می‌شود. اسیدهای چرب موجود در ماهی توسط متخصصان تغذیه به عنوان درمان موثری برای افسردگی توصیف شده است. خوردن ماهی تن با مقدار کمی نان تاثیر بهتری دارد چون کربوهیدرات موجود در نان سروتونین خون را افزایش داده و باعث بهبود روحیه می‌شود.

اگر استرس دارید

فلفل دلمه‌ای قرمز غنی از ویتامین C است. مطالعات نشان داده، ویتامین C بهترین ماده برای مقابله با  استرس‌هایی است که به واسطه رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شوند. از‌سوی دیگر ویتامین C در عین برطرف‌کردن خستگی و رفع کسالت نقشی اساسی در سوخت‌وساز آهن برعهده دارد که به بدن کمک می‌کند اکسیژن بیشتری وارد جریان خون شود. کمبود اکسیژن یکی از اصلی‌ترین دلایل خستگی و بی‌حوصلگی است.

اگر سنگ کلیه دارید

ماءالشعیر غنی از موادی است که از تجمع کلسیم و شکل‌گیری سنگ‌های کلیوی جلوگیری می‌کند. تحقیقات صورت گرفته روی 27هزار نفر نشان داده، خوردن یک لیوان از این نوشیدنی خطر سنگ کلیه را تا 40‌درصد کاهش می‌دهد اما مراقب زیاده‌روی در خوردن آن باشید چون می‌تواند به‌شدت باعث افزایش وزن شود.

یک فنجان دیگر قهوه بریزید

نتایج مطالعه‌ای که در ژورنال بیماری‌های کلیوی به چاپ رسیده نشان می‌دهد افرادی‌که قهوه می‌خورند خطر ابتلا به سنگ کلیه در آنها کمتر است. البته برخی پزشکان مخالف خوردن قهوه در این شرایط هستند اما مدارک علمی متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه در تشکیل سنگ کلیه اثر حفاظتی دارد. چیزی که محققان دانشگاه نیویورک نیز آن را تایید کرده‌اند. تنها مشکل این است که کافئین اصولا ماده‌ای ادرارآور است و باعث کاهش آب کلیه‌ها می‌شود. وقتی قهوه می‌خورید یادتان باشد حتما مقدار زیادی آب بخورید تا بدن شما دچار کم‌آبی نشود چون کم‌آبی اصلی‌ترین دشمن کلیه‌ها و یکی از عوامل ایجاد سنگ است.

اگر دندان کشیده‌اید

اگر هر قسمتی از بدن شما بریده شود با پانسمان بسته می‌شود ولی در حفره دهان این‌طور نیست. اگر شما جراحی لثه داشته‌اید یا دندان عقل‌تان را کشیده‌اید به مقدار بیشتری ویتامین K نیاز دارید تا خون سریع‌تر لخته شده و حفره ایجاد شده در لثه به‌خوبی بسته شود. سبزی‌های برگ مانند سبز غنی از ویتامینK هستند و خوردن آنها به شما کمک می‌کند تا زخم‌تان سریع‌تر بهبود پیدا کند.

شیر سویا بخورید

دردهای بعد از کشیدن دندان یا جراحی لثه به‌خصوص بعد از درمان ریشه (عصب‌کشی) یکی از بدترین تجربیات بیمارانی است که به مطب‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند اما جدا از مصرف داروهای مسکن یک ماده مفید و طبیعی هم می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند و آن چیزی نیست جز سویا. تحقیقات نشان داده دادن پروتئین سویا به موش‌ها باعث کاهش درد بعد از جراحی در آنها شده است.

اگر تازه سیگار را ترک کرده‌اید

وقتی شما سیگار می‌کشید سطح هورمون کورتیزول افزایش پیدا می‌کند و باعث بهبود حال شما می‌شود اما به‌دنبال ترک سیگار سطح این هورمون کاهش می‌یابد. بهترین راه‌حل خوردن گوشت مرغ است. نتایج مطالعات نشان داده افرادی که موقع ناهار غذایی با محتوای پروتئینی بالا دریافت می‌کنند سطح کورتیزول بالاتری خواهند داشت.

موقع صبحانه آب گریپ‌فروت بخورید

اگر ریه‌های شما را مثل یک اتاق فرض کنید که دود سیگار دیواره‌هایش را خراب کرده گریپ‌فروت مثل بیمه حوادثی است که آن را بازسازی می‌کند. نتایج تحقیقی که در ژورنال انستیتو سرطان ملی ایالات متحده به چاپ رسیده، نشان می‌دهد خوردن گریپ‌فروت خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد. گریپ‌فروت غنی از نارینگین است که سطح آنزیم‌های پیش‌برنده سرطان را کاهش می‌دهد. همچنین گریپ‌فروت غنی از ویتامین C، بتاکاروتن و اسید‌فولیک است که همه این مواد نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی دارند. فقط یادتان باشد قبل از خوردن گریپ‌فروت با پزشک‌تان مشورت کنید چون این میوه با برخی داروها تداخل اثر دارد.

اگر فشار‌خون دارید

60‌عدد کشمش (تقریبا می‌شود یک مشت پر) حاوی یک گرم فیبر و 212‌میلی‌گرم پتاسیم است که هر دوی اینها برای کنترل فشار‌خون بالا در قالب یک رژیم غذایی توصیه می‌شوند. مطالعات متعددی نشان داده، پلی‌‌فنول‌های موجود در مواد غذایی مشتق از خانواده انگور مثل همین کشمش و آب انگور در حفظ سلامت قلبی- عروقی از‌جمله کاهش فشار‌خون تاثیر بسزایی دارند.

اگر آرتروز دارید

برای پیشگیری و کاهش دردهای آرتروزی بر مصرف غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است مانند روغن دانه سویا، کانولا و روغن بذر‌کتان و نیز انواع ماهی به‌ویژه ماهی‌های آب سرد مانند سالمون بسیار تاکید می‌کنند. بی‌شک غذاهای گیاهی واکنش‌های التهابی را در بدن کاهش می‌دهد. بر این اساس، آرتروزی‌ها نباید از مصرف روزانه میوه و سبزیجات تازه غافل شوند. همچنین ثابت شده سویا در کاهش التهاب مفاصل بسیار موثر است.

ازسوی دیگر این دسته افراد باید مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان بالا را در رژیم غذایی خود بگنجانند و در مقابل از مصرف غذاهای چرب، سرخ‌کردنی‌ها، شکر و نمک پرهیز کنند. فراموش نکنید میوه‌ها و سبزیجاتی چون توت‌فرنگی، شاه‌توت، گیلاس، انگور، آلو، کیوی، آناناس، خرما، انواع کلم، ترب سیاه و شلغم سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌هایC و K هستند و در کاهش دردهای آرتروزی بسیار موثرند.

ترک سیگار با گوشت مرغ

متاسفانه وقتی سیگار می‌کشید سطح هورمون کورتیزول افزایش پیدا می‌کند و باعث بهبود حال شما می‌شود اما به‌دنبال ترک سیگار سطح این هورمون کاهش می‌یابد. بهترین راه‌حل خوردن گوشت مرغ است. نتایج مطالعات نشان داده افرادی که موقع ناهار غذایی با محتوای پروتئینی بالا دریافت می‌کنند سطح کورتیزول بالاتری خواهند داشت.

زردآلو بخورید

8عدد زرد‌آلوی خشک، حاوی دو گرم فیبر و فقط سه میلی‌گرم سدیم و 325میلی‌گرم پتاسیم است که همه اینها کمک می‌کنند تا مواد معدنی در ادرار تجمع پیدا نکرده و از تشکیل سنگ‌های اگزالات کلسیم جلوگیری می‌شود. این سنگ‌ها شایع‌ترین نوع سنگ‌های کلیوی هستند.