74448

 زباله های آپارتمان نیاز به مدیریت و جمع آوری دارند بهتر است آن ها را از هم جداکنید در زندگی آپارتمانی زباله های روزانه زیادی به وجود می آید بهتر است در رعایت بهداشت آپارتمان خود کوشا باشید

:همه چیزهایی که ما بعد از قدری استفاده دور می اندازیم زباله است.زباله ها همراه هرچیزی که ما بوجود می آوریم هستند.زباله های خانگی می توانند محدوده بزرگی از مواد را تشکیل دهند که از میان آن ها می شود به سبزیجات, پلاستیک, گوشت, استخوان ها, میوه ها, باتری های استفاده شده ,کاغذ و غیره اشاره نمود.
به گزارش سلامت نیوز انواع گوناگونی از زباله های آپارتمانی وجود دارند که در هر خانه ای تفکیک و جداسازی می شوند.اگر چنین کاری انجام نشود سازماندهی شهری دفع و بازیافت زباله سخت خواهد گردید.

مدیریت زباله یکی از حیاتی ترین کارهایی است که روزانه در هر شهری انجام می شود زیرا اولیای امور با مشکلات دفع مقادیر عظیمی از زباله تولیدی روزانه مواجه هستند.به همین دلیل است که تفکیک زباله از مبدا باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

اگر شما در بنگالور بمانید و در عدم اختلاط زباله های تر و خشک دقت کافی را اعمال نکنید مسئولین امور شهری جریمه تان خواهند نمود.لذا شما نیاز دارید که آن ها را جداگانه نگهداری نمایید تا کارگران شهرداری براحتی زباله ها را جمع آوری نمایند.قبل از دانستن چگونگی مدیریت زباله به ما اجازه دهید در باره انواع و اقسام زباله و چگونگی جمع آوری خانگی آنها نکاتی را متذکر گردیم.

انواع مختلف زباله های تولیدی منازل
زباله تر:غذاهای پخته و نپخته,برگ درختان, مواد قابل کمپوست شدن, قهوه,چای و ….
زباله بهداشتی:نوار بهداشتی(استفاده شده), پوشک دورانداختنی(قابل شستشو و یک بار مصرف) و …..
زباله خشک(کاغذ):هر نوع کاغذ,بشقاب های کاغذی, بلیط ها, صورتحساب های تلفن, پوشه, بروشور, آگهی و ….
زباله خشک(پلاستیک):هر نوع پلاستیک, کیسه های پلاستیکی, بطری های نوشابه,بطری های آب, کیسه های بسته بندی زباله, ظروف شیر, کیسه های کوچک پلاستیکی و ….
زباله خشک(خطر ناک):ضایعات قابل انفجار, سرنگ های استفاده شده, حشره کش ها و ظروف تحت فشار , داروهای دورانداختنی, باتری ها, سی دی ها, لامپ های روشنایی, لامپ های فلورسنت, مواد شیمیایی خانگی و ….
زباله های خشک(دیگران):وسایل فلزی, بسته های 4 تایی, فویل های آلومینیم, قوطی های آلومینیم, ترمو کول, بطری ها,صفحات, لوازم آشپزخانه و ….
زباله های باغی:برگ گیاه,شاخه های بریده شده تر و خشک
زباله های بی اثر:انواع مواد ساختمانی, سیمان, گل و ….

بهترین تجارب مدیریتی زباله در آپارتمان
مدیریت زباله جمع آوری, انتقال,فرآیند, بازیافت یا دفع و پایش مواد زاید است.فرآیند مدیریت مواد زاید سه عنصر اساسی دارد که عبارت از کاهش, استفاده مجدد و بازیافت می باشد.مدیریت مواد زاید چامد در آپارتمان بخش جامعی از نگهداری آپارتمان شماست زیرا از این طریق شما می توانید در رها شدن شهرتان از تهدید زباله سهیم باشید.

کاهش:هدف اصلی از این کار این است که تولید زباله به حداقلی که ممکن است برسد.شما می توانید تولید زباله را با مصرف کمتر که تولید زباله کمتر می کند کاهش دهید.در خرید سه چیز شما می توانید فقط یک کیسه پارچه ای یا کتانی را به فروشگاه ببرید به جای اینکه برای هر یک از آن ها از یک کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.یک کیسه پلاستیکی در نهایت زباله می شود و ما می توانیم با جایگزینی کیسه های پارچه ای با کیسه های پلاستیکی , زباله تولیدی خود را کم کنیم.

استفاده مجدد:استفاده مجدد استفاده دوباره و دوباره از یک ماده به اندازه ای که جا دارد است.بهترین مثال استفاده از کاغذ است که موجبات قطع هرچه کمتر درختان را فراهم خواهد نمود.

بازیافت:سومین گام بازیافت است.برای بازیافت زباله لازم است که زباله از مبدا تفکیک شود.

تفکیک زباله در مبدا
تفکیک زباله مهمترین بخش مدیریت زباله است.این امر به معنای جداسازی زباله های تر و خشک و ممانعت از اختلاط آنها است.تفکیک زباله امکان بازیافت بعدی زباله های خشک و کمپوست متعاقب زباله های تر را فراهم می آورد.

بهترین فرآیند برای تفکیک زباله آپارتمانی این است که زباله ها در 5 سطل قرار داده شوند.
1-رنگ سبز:یک سطل بزرگ برای کاغذهای خشک قابل بازیافت که علامت “پی” می خورد.
2-رنگ آبی:یک سطل بزرگ برای عناصر پلاستیکی خشک قابل بازیافت که علامت “پی ال” می خورد.
3-رنگ سبز:یک سطل کوچک برای زباله های فلزی که علامت “ام تی” می خورد.
4-رنگ قرمز:یک سطل کوچک برای زباله های خطرناک که علامت “اچ سی” می خورد.
5-رنگ مشکی:یک سطل چرخدار برای زباله تر که بیرون ایوان نگهداری می شود.
این فرآیند پنج سطله , درهم برهمی را کم می کند و در شناسایی کوناهی کنندگان کمک می کند.
چطور انوع گوناگون زباله را تفکیک و دفع کنیم؟
در زیر ما به شما می گوییم که چطور زباله های آپارتمانی و مجتمع های آپارتمانی را جداسازی و دفع نمایید.

جاییکه نگهداری می شوند:
زباله های تر:از خانه جمع آوری می شوند.
زباله های بهداشتی:از خانه جمع آوری می شوند.
زباله های خشک کاغذی:در ظروف واقع در لابی دفع می شوند.
زباله های پلاستیکی خشک:در ظروف قرار گرفته در لابی دفع می شوند.
زباله های خانگی خشک خطرناک:در ظروف قرار گرفته در لابی دفع می شوند.
دیگر زباله های خشک:در ظروف قرار گرفته در لابی دفع می شوند.
زباله های باغی:توسط سرایدار خانه جمع آوری می شود.
زباله های بی اثر:تشریک مساعی ساکنین

فرآیند جمع آوری:
زباله های تر:در اختلاط با دیگر زباله ها جمع آوری نخواهند شد.
زباله های بهداشتی:اگر در کیسه های کاغذی/روزنامه پوشیده نشده باشد جمع آوری نخواهد شد.
زباله های خشک کاغذی:به مراکز شهری جمع آوری زباله های خشک برده می شوند.
زباله های خشک پلاستیکی: به مراکز شهری جمع آوری زباله های خشک برده می شوند.
زباله های خانگی خشک خطرناک: به مراکز شهری مسئول جمع آوری زباله ها برده می شوند.
دیگر زباله های خشک: به مراکز شهری مسئول جمع آوری زباله ها برده می شوند.
زباله های باغی: به مراکز شهری مسئول جمع آوری زباله ها برده می شوند.
زباله های بی اثر: در قبال دریافت وجه به مراکز شهری مسئول جمع آوری زباله ها برده می شوند.

چگونگی دفع:
زباله های تر:مستقیما به داخل سطل های جمع آوری تخلیه می شوند.
زباله های بهداشتی:در حالی که توسط کاغذ به گونه مناسبی بسته بندی شده اند روزانه و همراه زباله های تر و همانند آن ها مورد عمل قرار می گیرند.
زباله های خشک کاغذی:بسته های مواد غذایی و بشقاب های کاغذی قبل از دفع آبکشی می شوند.
زباله های خشک پلاستیکی:برای اجتناب از خطر دستکاری مردم بصورت بسته یا پوشیده دفع می شوند.
زباله های خانگی خشک خطرناک: برای اجتناب از خطر دستکاری مردم بصورت بسته یا پوشیده دفع می شوند.
دیگر زباله های خشک:به شکل فشرده دفع می شوند.مقادیر زیاد آن ها در کیسه های مشکی قابل دفع بسته بندی می شوند.
زباله های باغی:برای دفع در یک روز مشخص جمع می شوند.
زباله های بی اثر:تا روز جمع آوری حفظ می شوند.

کمپوست زباله های آلی
زباله های باغی و آشپزخانه براحتی کمپوست می شوند.در واقع این ماده آلی است که تجزیه می شود و به عنوان مکملی بارور کننده به زمین بازگشت داده می شود.کمپوست غنی از مواد مغذی است و می تواند در باغ ها, چشم اندازهای سبز, باغبانی و کشاورزی مصرف شود.کمپوست عموما به عنوان تامین کننده هوموس و مواد مغذی به خاک اضافه می شود تا به خاک یا موادی همچون تورب و الیاف کمک کند که زیادی و کمی های خود را بهبود دهند.
مبدل ضایعات آلی:یک واحد آپارتمانی است که در زیر زمین یا کف قرار می گیرد.این واحد به یک فضای 10 الی 12 فوتی نیازمند است و به علاوه یک فضای بیرونی برای جمع آوری ضایعات و تفکیک مورد نیاز احتیاج دارد.زباله های تر حاصل از سطل های مشکی رنگ و زباله های باغی جمع آوری شده توسط سرایدارها باید در واحد مبدل ضایعات آلی ریخته شود.

چطور فرآیند کار می کند؟
ماده اولیه کمپوست همراه با زباله های باغی و ضایعات آشپزی در ماشین اختلاط کمپوست تغذیه می شوند.بعد از اینکه محتویات بخوبی مخلوط شدند اختلاط برای انجام تخمیر حفظ می شود.بعد از هر سه ساعت مقدار کمی آب به مخلوط اضافه می شود.فرآیند تخمیر بطور طبیعی تقریبا 15 روزه صورت می گیرد.بعد از 15 روز کمپوست آماده استفاده در باغ و مجتمع های آپارتمانی است.

ابهامات کوچک عمومی
1-با زباله تر چه کنم؟
هر روزه باید زباله تر را در سطل آشغال گذارده و دقت کنید که آن را داخل پوشش پلاستیکی قرار ندهید.این زباله هر روز باید توسط سرایدارها به بیرون حمل شود.
2-چطور سطل آشغال را تمیز نگه دارم؟
شما باید داخل سطل زباله ترتان یک روزنامه یا کیف کاغذی بگذارید تا مانع از کثیفی سطل گردد.با این وجود سطل زباله تر چیزی است که نیاز به شستشوی روزانه دارد.
3-با زباله عفونی چه کنم؟
نوار بهداشتی,پوشک بچه,پارچه های نخی زخم بندی و بانداژ و … به عنوان زباله های عفونی به حساب می آیند.شما باید این ها را در یک روزنامه بسته بندی کنید و یا در کیف کاغذی قرار دهید.سپس هر روزه آن ها را تحویل سرایدار دهید.شما نباید آن ها را تحت این عنوان که روزانه همراه زباله های تر از خانه خارج می شوند,با زباله های تر مخلوط نمایید.
4-با زباله های خطرناک چه کنم؟
لامپ ها,باتری ها, رنگ ها, داروهای دور ریختنی, وسایل تزریق, ضایعات الکترونیکی و … زباله های خطرناک هستند.شما باید این زباله ها را در کیسه یا کارتن نگهداری نمایید تا اینکه جمع آوری گردند.

منبع: یاشار بوم راشین، ترجمه شده از : کامان فلور