1234213_438744852903745_1319242149_n

دندان مهر و موم شده دارای پوشش های پلاستیکی نازک است که به شیار روی سطح جونده دندان های عقب برای حفاظت  از پوسیدگی دندان به کار رفته است. بیشترین پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان در این سطح رخ می دهد.  سطوح جویدن از پوسیدگی دندان با نگه داشتن میکروب ها و ذرات غذا از این شیار محافظت میکند
سیلانت دندان مانند محافظی است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. سیلانت نوعی رزین است که روی سطح جونده دندان‌های خلفی یا آسیا ( مولر و پرمولر) قرار می‌گیرد یعنی‌ درست جایی‌ که پوسیدگی با احتمال بیشتری اتفاق می‌افتد. استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان به پاکسازی ذرات غذایی و پلاک دندانی از سطوح صاف دندان کمک می‌کند اما پرز‌های مسواک نمیتوانند تمام شیار‌ها و فرورفتگی‌های موجود در سطح جونده دندان‌های آسیا را تمیز کنند. سیلانت، شیار‌ها و فرورفتگی‌های عمیق را که بیش از دیگر نقاط دندان مستعد پوسیدگی است، می‌‌پوشاند (و از گیر افتادن ذرات غذایی و باقی‌ ماندن پلاک دندانی در این نواحی جلوگیری می‌کند.)

سیلانت به آسانی توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد، به طور مستقیم به مینای دندان باند شده و محکم می‌‌گردد. رزین (وارد) فرورفتگی‌های سطح جونده دندان (پیت و فیشور) میشود و محکم می‌‌گردد. سیلانت مانند یک سد از مینای دندان در برابر اسید و پلاک محافظت می‌کند. سیلانت در برابر نیروهای نرمال جونده، به خوبی‌ عمل می‌کند و برای سالیان متمادی باقی‌ می‌‌ماند. تا زمانی‌ که سیلانت ماهیت خود را حفظ کرده و ساختار آن‌ دست نخورده باقی‌ بماند، از پوسیدگی جلوگیری می‌کند. در طی‌ مراجعات منظم شما به دندانپزشک، او وضعیت سیلانت‌های موجود در دندان‌های شما را ارزیابی می‌کند و چنانچه نیاز باشد آن‌ را تجدید خواهد نمود.
روند ایجاد پوسیدگی در پیت و فیشور‌های دندان، از سال‌های ابتدایی زندگی‌ آغاز میشود، این بدان معنی‌ است که کودکان و نوجوانان مناسب‌ترین گزینه جهت درمان پیشگیرانه سیلانت هستند. البته بزرگسلان نیز (طبق صلاحدید و معاینه دندانپزشک) می‌‌توانند در شرایطی از این درمان بهره‌مند شوند.