Human respiratory system with lungs and bronchial tree

سرطان ریه یکی از سرطان های مرگبار است که هر سال حدود 1.2 میلیون نفر در سراسر جهان بعلت این سرطان جان خود را از دست  میدهند. مشکل اصلی تشخیص  آن است که اغلب در مراحل بعدی تشخیص داده  میشود درست  هنگامی که تومور به  خارج از ریه ها  زده است. یعنی در این مواقع بیمار تحت هیچ شرایطی نمیتواند درمان شود. در تحقیقات نشان داده شده است که علت اصلی سرطان ریه سیگار کشیدن است. اما، داده های پژوهشگران نشان می دهد که یک پنجم از سرطان ریه در افراد غیر سیگاری هم وجود داشته است. بنابراین باید به تغذیه خود دقت کرد و یکی از مهمترین سبزی پیشگیری کننده از سرطان ریه ,سیر است که حتما در برنامه غذایی خود داشته باشید که از دوران کودکی شنیده ایم که سیر بهترین پیشگیری کننده از سرطان است

شگفت آن که پژوهش­های به عمل آمده ثابت می­کنند که خوردن تنها یک هویج اضافی، نیم پیمانه سبزی زرد، نارنجی پررنگ و یا سبزه تیره، کمی میوه یا آب میوه در روز یا حتی هفته­ای افزون بر یکبار، آدمی را از گرفتاری به دام سرطان ریه می­رهاند. به راستی می­توان گفت که همین مقدار جزیی از مواد یاد شده به میزان 50 درصد و یا بیشتر از گسترش سرطان ریه جلوگیری می­کند.

حتی به نظر می­آید که مصرف سبزی­ها، پس از بروز سرطان مزبور هم سبب می­شود که سیر مرض کند گردد و بیمار بیشتر زندگی کند.

ممکن است اندکی نامعقول به نظر رسد که تکه­ای هویج یا گلچه­ی کلم بروکلیس یا برگ اسفناج را یاری آن باشد که سرطان ریه­ی مهیب و خطرناک را از میان بردارد. در عین حال، دانشمندان نامور گیتی، این دیدگاه را خیلی جدی گرفته­اند. متون پزشکی نیز خواص دارویی مذکور را مورد تأیید قرار می­دهند. دکتر گلادیس بلاک، عضو پیشین موسسه­ی ملی سرطان و پژوهنده­ی کنونی دانشگاه کالیفرنیا در بر گکلی بازبینی فراگیر دریافت که از سی و دو بررسی، سی تحقیق عظیم پیراموون تأثیر برنامه­های غذایی در پیدایش سرطان ریه عیان ساخت که میوه­ها و سبزی­ها، پارزهرهای مؤثر غذایی­اند.

دکتر تیم بایرس، متخصص بیماری­های واگیردار مرکز پیشگیری و مهار بیماری­ها اظهار می­دارد:

از میان تمامی سرطان­ها سرطان­های مربوط به استعمال دخانیات، به ویژه سرطان حفره­ی دهن و ریه فزون­تر از سایر اقسام سرطان­ها، مربوط به جلوگیری از طریق غذا می­باشند.

پژوهش­های پیاپی در تمام قاره­ها حاکی از آن است که افرادی که با کمبود میوه و سبزی روبه رو هستند، امکان ابتلائشان به چنین سرطان­هایی افزون­ترست.

در ضمن به نظر وی توتون ”اثر فوق تجمعی“ دارد- به دیگر سخن اثر سرطان زایی­اش در اشخاص گرفتار ”فقر غذایی“ چشم­گیرترست.

دکتر جیمز دوک، عضو وزارت کشاورزی امریکا اعتقاد دارد که: ” سیگاری­ها برای رهایی از پیدایش سرطان، نباید از خوردن هویج و سویا غافل شوند.“

اگر شما سیگار می­کشید و یا زمانی می­کشیدید، شاید این مساله در شما سبب بروز گونه­ای بیماری موسوم به ”مرض کمبود سبزی­ها“ گردد. این نیز نوعی دور نمای پر پیچ و تاب از مشاهده­ی فاجعه­ی سرطان ریه است که نه تنها به عنوان بلای استعمال دخانیات و آلودگی هوای قرن بیست و یکم بوده، بلکه به منزله­ی کمبود مواد غذایی است که احتمالاً تا حدودی توسط ”سبزی­های خوراکی جلوگیری کننده یا محافظ شیمیایی“ دفع می­گردند- دم کرده­های داروهای طبیعی کمک می­کنند که یاخته­ها (سلول­ها)ی ریوی را در برابر آسیب­های سرطانی پیش بینی شده محافظت نمایند. دکتر جان پوتر، متخصص بیماری­های واگیردار“ دانشگاه مینه سوتا، سبزی­ها و میوه­ها را ”مواد مغذی اصلی“ نام نهاده است که در رزمیدن با سرطان، مخصوصاً سرطان ریه سودمند و مؤثر می­باشند.

یاد بگیرید که به نارنجی­ترین و سبزترین سبزی­ها و میوه­هاعلاقه­مند شوید.

سبزی­های نارنجی تیره و سبز تیره سرشار از بتاکاروتن هستند و بتاکاروتن ماده­ای ست که کسی در ضد سرطان بودن آن شک ندارد.

ممکن است تمامی انواع سبزی­ها و میوه­ها ریه­های شما را از اثرات تخریبی سزطان برهانند. ولی مهم­تر از همه آنهایی هستند که سرشار از بتاکاروتن می­باشند.این رنگدانه­ی نارنجی 150 سال پیش ازهویج، کشف شد، بتاکاروتن عمدتاً در سبزی­های سبز و نارنج پر رنگ یافت می­شود (سبزینه­ی سبز رنگ و نارنجی را در بر می­گیرد و هر چه رنگ تیره­تر باشد، به همان نسبت از مانده یاد شده غنی­تر است. بتاکاروتن همچون یک ماده­ی ضد سرطان ریه عمل کرده و به ”قرص صبحگاهی“شهرت دارد، زیرا اثر سرطان را در حیواناتی که مواد سرطان­زا به آنها داده شده است، خنثی می­سازد.

بر پایه­ی تقریباً مطالعات مربوط به بیماری­های واگیر­دار که در 10 سال اخیر انجام پذیرفته، احتمال ابتلا به سرطان در نزد استفاده کنندگان از بتاکاروتن حدود 40 تا 70 درصد بوده و بارزترین این بررسی­ها که به وسیله­ی دانشگاه نیویورک در بوفالو صورت گرفته است، حکایت از آن دارد که مصرف سبزی­های سرشار از بتاکاروتن آن هم فزون­تر از هفته­ای یک بار (در مقام مقایسه با کسانی که از این ماده بی­بهره­اند) به طرز چشم­گیری از پیدایش نشانه­های سرطان ریه پیش­گیری می­نماید. جویدن یک عدد هویج، اقلا هفته­ای دو مرتبه، تقریباً 60 درصد احتمال خطر ابتلا به بیماری سرطان ریه را از میان می­برد، از سویی دیگر مصرف بیشتر از یک مرتبه پیمان حاوی کلم بروکلی، 70 درصد و اسفناج خام 40 درصد در کاستن از چنین احتمالی اثر دارد.

بمب ساعتی در جریان خون شما

تا آن­جایی که مقدورتان هست، نگذارید مقدار بتاکاروتن موجود در خون­تان کاسته شود. چنان­چه در خوردن میوه­ها وسبزی­ها تعلل ورزید، طبعاً میزان بتاکاروتن خون­تان تقلیل یافته و این گونه کاستی همچون بمب ساعتی با پیشگویی مرگ ناشی از سرطان، خاصه سرطان ریه، زندگی شما را به کام خطر می­افکند. به موجب پژوهش جامعی که توسط خانم دکتر مریلین منکز،استاد دانشگاه هاپکینز به تحقق پیوست، در 1974 نمونه­ی خون شماری از داوطلبان به منظور بررسی میزان بتاکاروتن تجزیه شده و ضمن بررسی وضع افراد یاد شده در سال 1983 عیان شد که 99 درصد سرطان ریه در آن گروه از افراد رخ داده که بتاکاروتن­شان اندک بوده است، در حالی که جمعی از آنان، به علت سرشار بودن خون­شان از بتاکاروتن، از دام چنین مرض کشنده­ای رهیده بودند.

پیام پزشکی در این­باره آشکار بوده است:”افرادی که میزان بتاکاروتن خون­شان کمتر است، امکان ابتلای­شان، به سرطان ریه دو برابر بیشتر از کسانی است که خون آنان از حیب بتاکاروتن غنی می­باشد.“ جالب­تر این که، بر پایه­ی مطالعات دامنه­دار معلوم شده که کمبود بتاکاروتن در خون موجب پیدایی کشنده­ترین گونه­ی سرطان ریه مخصوصاً در سیگاری­ها، سرطان تورم غشاء یاخته­ها (سلول­ها)ی ریز فلسی (پوسته­ای) گونه­ای سرطان پوستی درون جدار ریه تقریباً در همین دهه­ی اخیر گردیده است.

ظاهراً صرفه­جویی در تأمین کمی بتاکاروتن چه فاجعه­هایی را در بر دارد. آنانی که خون­شان دارای کمترین میزان بتاکاروتن باشد، امکان ابتلای­شان به سرطان ریه چهار برابر فزون­تر ازافراد سیگاری است که از لحاظ بتاکاروتن کمبودی نداشته باشند.

در حال حاضر کارشناسان، موسسه­ی ملی سرطان سرگرم تهیه­ی کپسول­های حاوی ترکیبات هویج بوده و آن را بر روی هزاران تن آزمایش می­کنند تا از اثرات سرطان زایی­اش اطمینان یابند. هم­چنین 5 بررسی خاص پیرامون سرطان ریه در دست اجرا است.

دکتر ماریلین منکز، سرطان شناس بیمارستن جان هاپکینز مدعی است: ”خوردن روزان یک عدد هویج اضافی، از جان سپردن 15000 تا 20000 تن انسان مبتلا به سرطان ریه در سال جلوگیری می­کنند.“

روزی تکه­ای کاروتن میل کنید.

خوردن روزی چند تکه هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج و دیگر سبزی­های پر برگ، ولو به مقدار اندک، بهتر از نخوردن آن­ها است. نیم پیمانه ی یک پیمانه­ی کامل مواد حاوی بتاکاروتن فایده دارد. مقدار کاروتنی که انسان باید برای مبازه با سرطان ریه بخورد، بستگی به عواملی همچون توارث، مقدار آسیبی که از دود سیگار به ریه­های او وارد شده وکیفیت مطلوب جذب بتاکاروتن دارد. ولی تفاوت جذب بین کسانی که آمادگی ابتلا به سرطان را دارند یا نه، معمولاً به طرزی بهت­انگیز جزی است.

دکتر رجینازیگر، متخصص موسسه­ی ملی سرطان­شناسی، مقدار کصرفی بتاکار.تن ر در مساله­ی جلوگیری از سرطان ریه مورد بررسی قرار داده و به این پیامد دست یافته است که برای افراد سیگاری سابق، مصرف تقریباً نیم پیمانه از سبزی­های زرد نارنجی تیره یا سبزپررنگ در روز بسنده است، وانگهی، پژوهندگان دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو باور دارند که مواد ضد سرطان در تنها یک دانه هویج نیز یافته می­شود.

به تازگی پژوهشگران انگلیسی عضو بنیاد سلطنتی سرطان در آکسفورد در یافته­اند که خوردن روزی یک تکه هویج، زندگی را از خطر سرطان ریه می­رهاند.

آنان ضمن بررسی 193 مرد، بدین نتیجه رسیدند، افرادی که روزانه 7/1 میلی گرم بتاکاروتن استفاده می­نمایند، تقریباً 45 درصد شانس ابتلاء کمتری به این بیماری را دارا می­باشند. بنابراین، ملاحظه می­شود تفاوت اساسی در خاصیت ضد سرطانی صرفاً یک میلی گرم است. یک هویج متوسط حدودا 6 میلی گرم بتاکاروتن دارد. پیامد بررسی هم­چنین نمایانگر مقدار مصرف بتاکاروتن بود که نشان می­دهد هر چه از ماده­ی مزبور بیشتر مصرف شود، به همان اندازه آثار و نشانه­های سرطان ریه کمتر ملاحظه می­گردد.

توان ضد سرطانی بتاکاروتن از لحاظ نظری، مربوط به قابلیت­های ضد اکسیدانی و ظرفیت مصون سازی بدن در برابر دفاع از نفوذ سرطان است.

توجه! این قبیل مطالعات، مقدار معین و متوسطی از بتاکاروتن را به منظور پیش­گیر یاز سرطان یادآوری نمی­نماید، چون حتی آنانی که از غذاهای غنی از بتاکاروتن به مقادیر فراوانی استفاده کرده باشند، باز هم باید به خوردن مقادیر نسبتاً اندکی ادامه دهند. خوردن روزانه دو یا سه عدد هویج یا معادل آن بتاکاروتن خالص از حیث اثر بخشی هنوز چندان معلوم نیست. کسی چه می­داند؟ در عوض شاید مصرف فراوان سبزی­ها مثلا روزی 5 وعده یا بیشتری باعث گردد که ضربه­ی بسیار مهلک­تری، از آن چه که معمولاً پیش­بینی می­شود، به سرطان وارد شود.

سبزی­ها و حبوبات، سلاح­های سری:

مقداری مواد ایمن­ساز یعنی اسید فولیک یا فولیت را گونه­ای ویتامین ”ب“ است به ریه­ها برسانید تا یاخته­های آن­ها را مقاوم­تر سازند. این ماده، محافظ قوی دیگری است که به مقادیر زیاد در سبزی­های پربرگ سبز یافت می­شود. دکتر داگلاس هیجرگر، پژوهنده­ی دانشگاه آلاباما کشف کرد که چه سان ماده­ی موثر اسید فولیک در دفع سرطان اثر دارد. وی با سنجش مقدار اسید فولیک موجود در بافت­های ریه مردان سالم و مبتلا به سرطان ریه، دریافت که پیدایش و پیشرفت سرطان ریه، ارتباط مستقیمی ب کمبود مقدار اسید فولیک و ویتامین ”ب“ در بافت ریه­های دارد. به باور وی این کاستی، به شکست بیش­تر کروموزوم در یاخته­های منجز شده و آن­ها را در قبال تشکیل توده­های سرطانی آسیب­پذیرتر می­سازد.

سیگاری­ها غالباً در خون خویش با کمبود شدید اسی فولیک روبه رو هستند که بار دیگر نشان­گر زمینه­ی پیدایی سرطان ریه بوده و شاید تا حدی به سبب ”کمبود سبزی“ بوده باشد. اسید فولیک در سبزهایی هم­چون اسفناج، کلم برگ، شلغم، سبزی­های چغندر، گل کلم ایتالیایی(بروکلی) و کلم فندوقی(کلم بروکسل) جمع شده و هم­چنین در انواع حبوبات،از آن جمله سویا به وفور یافت می­شود. از همین روست که شاید اسید فولیک یکی از سلاح­های سری قوی باشد که ثابت می­کند چرا دوستداران سبزی­های سبز پررنگ در مقابل سرطان ریه، ایمن­ترند.

 کلم و گوجه فرنگی هم بخورید

بیایید پا را فراتر بگذاریم و بگوییم که ممکن است استفاده از انواع سبزی­های آدممی را از ابتلا به سرطان ریه باز دارد. بتاکاروتن و اسید فولیک یگانه مواد مؤثر جلوگیری کننده از سرطان ریه نیستند. بر پایه­ی بررسی عمده­ای که در مرکز پژوهشی سرطانی وابسته به دانشگاه هاوایی صوت گرفت، معلوم شده تمام سبزی­ها شامل سبزی­های سبز پررنگ، سبزی­های تیره­ی چلیپاییان و گوجه فرنگی بیش از اثر بتاکاروتن به تنهایی در زدودن چشم­گیر خطر سرطان ریه، نقش دارند احتمال دارد مصرف انواع سبزی­ها، خطر بروز سرطان ریه را در مردها سه برابر و در زن­ها هفت برابر بکاهد. این موضوع دلالت بر آن دارد که سایر کاروتنوییدها، علاوه بر بتاکاروتن، مانند لوتیین، لیکوپن، ایندول­ها و مثل این­ها که معمولاً در سبزی­ها وجود دارند نیز محافظان قوی در برابر سرطان ریه شمرده می­شوند.

برگرفته از مجله دانستنیهای سرطان