جلوگیری از کم آبی بدن

کم شدن آب بدن زمانی  رخ می دهد که بدن  آب زیادی از دست می دهد.  زمانی که  آب آشامیدنی را متوقف یا از دست دادن مقدار زیادی از مایع از طریق اسهال، استفراغ، عرق کردن، و یا ورزش باشد بدن دچار کم آبی میشود. کاهش مایعات  می تواند باعث گرفتگی عضلانی شوند. شما ممکن است احساس ضعف  کنید. مدر زمانی که کم آبی شدید باشد  مایعات به اندازه کافی در اندامها وجود ندارد  وممکن است به شوک بروید، که یک بیماری تهدید کننده زندگی است.

60 تا 70 درصد بدن انسان را آب تشکیل داده است. وقتی فردی به اندازه کافی آب نمی‌نوشد، کم آبی اثرات منفی بر بدن و اعمال حیاتی‌اش می‌گذارد. اگر به اندازه‌ی کافی آب نخورید سلامتی‌تان به خطر می‌افتد. انسان بدون غذا می‌تواند تا دو ماه زنده بماند، اما بدون آب فقط چند روز دوام می‌آورد، و حیاتش به خطر می‌افتند. فقط آب است که مواد سمیِ بدن را همراه خود بیرون می‌برد و ارگان‌های بدن را مرطوب نگه می‌دارد تا بتوانند به کار خود ادامه دهند.

نشانه‌های کم‌آبی (دهیدارته شدن)

هنگامی که شخصی به اندازه‌ی کافی آب نمی‌خورد، بدنش دهیدراته یا کم‌آب می‌شود. طبق نظر موسسه‌ی ملی سلامت آمریکا، نشانه‌های کم آبی عبارت از خشکی و چسبناک شدن دهان، فرورفتگی چشم‌ها، کم شدن اشک چشم، کم شدن یا قطع ادرار و بی‌حالی است. اُفت فشار خون و تندی ضربان قلب از علائم دیگر کم‌آبی بدن است.

پیامدهای کم نوشیدن آب

بدن بدون آب، زنده نمی‌ماند. آب به تنفس بدن کمک می‌کند، زیرا سبب مرطوب شدن ریه‌ها می‌شود. به همین دلیل مقداری از آب مصرفی روزانه صرف کار ریه‌ها می‌شود و همراهِ بازدم از بدن خارج می‌گردد. اگر این آب جایگزین نشود، مشکلات تنفسی بوجود می‌آید. کسانی که به اندازه‌ی کافی مایعات و آب نمی‌نوشند، بافت چربی‌ بدن‌شان افزایش می‌یابد و در عوض از بافت عضلانی آنها کاسته می‌شود و توانایی هضم غذا نیز در آنها کاهش می‌یابد.

چه میزان آب بنوشیم

بدن بیشتر افراد در حالت کم‌آبی است اما خودشان از این موضوع بی‌خبرند. با نوشیدن 8 تا 10 استکان آب در هر روز می‌توان بطور مناسبی آب‌گیری کرد. البته نکته مهم اینست که مصرف این میزان آب باید در کل روز تقسیم شود، طوری که نیاز دائم به دستشویی رفتن نباشد.

تاثیر رژیم غذایی سالم

اگر رژیم غذایی شامل حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز باشد، تا حد زیادی از کم‌آبی بدن پیشگیری می‌کند. هر گاه تشنه بودید و تغذیه مناسبی نداشتید سعی کنید آب سرد بنوشید، تحقیقات نشان داده است که آب سرد بهتر از آب گرم جذب بدن می‌شود.