1

تخمدان وظیفه ی بسیار مهمی در باروری ایفا می کند. یکی از بیماری های رایج تخمدان ، کسیت های تخمدان است. این کیست ها اغلب بی خطر اند اما گاهی اوقات مشکلاتی اعم از پاره شدن ، خون ریزی و درد را ایجاد می کنند. کیست به کیسه های پر از آب یا خون که در هنگام تخمک گذاری در تخمدان به وجود می آید ، گفته می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: زنان دو تخمدان دارند که محل ذخیره و آزاد کردن تخمک است سایز هر تخمدان به اندازه یک گردو است که در دو طرف رحم قرار دارند هر تخمدان یک تخمک را در هر ماه تولید می‌کند و این فرایند سیکل قاعدگی ماهانه در زن است.

.

وی در خصوص تاثیر کیست تخمدان بر روند تخمک گذاری اظهار داشت: کیست تخمدان می‌تواند تخمک گذاری را دچار مشکل و اختلال کند، قبل از قاعدگی اندازه بزرگی ندارد، سه تا پنج سانتی‌متر است و معمولا با قائدگی برطرف می‌شود.

.

دکتر قاضی با اشاره به عوارض کیست تخمدان بیان کرد: کیست تخمدان یک بیماری است و می‌تواند موجب دردهای شدید شکمی و اختلالات قاعدگی شود.

.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به علل بروز کیست تخمدان گفت: ایجاد کیست تخمدان در زنان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که اکثراً علت آن عدم تخمک گذاری است.

.

وی افزود: معمولاً تخمک در روز چهاردهم آزاد می‌شود، ولی در فرد بیمار این اتفاق رخ نمی‌دهد و با تجمع آب، تبدیل به کیست می‌شود گاهی چند تخمک چند کیست تولید می‌کند.

.

اکثر کیست‌های تخمدان با درمان دارویی برطرف می‌شوند

این متخصص زنان و زایمان در خصوص انواع مختلف کیست‌های تخمدان اظهار کرد: این کیست‌ها انواع مختلفی دارند ولی کیست‌های خوش خیم تخمدان شیوع بیشتری دارند و اغلب ساده و بی خطر هستند.

.

دکتر قاضی با اشاره به راه درمان کیست‌های تخمدان گفت: زمانی که این کیست‌ها کمی بزرگتر شوند، می‌توانند علائمی مثل درد در زیردل و اختلال در روند دوران قاعدگی ایجاد کنند و گاهی هم لکه بینی در این بیماران دیده می‌شود که با استفاده از قرصهای ضد بارداری به راحتی درمان می شود.

.

وی در پایان خاطرنشان کرد: درمان کیست‌های متعدد در بیماران مختلف بر حسب شرایط بیمار نظیر وزن و مجرد یا متاهل بودن کاملاً متفاوت است و به بررسی‌ها و آزمایش‌های دقیق‌تر و مراجعه‌های متعدد به پزشک نیاز دارد.


بیشتر بخوانید: علت درد تخمدان ها چیست؟