iStock_000009574619Small

اگر در حال کنترل وزنتان هستید، یا می‌خواهید سبک زندگی سالمی را پیشه کنید، یا حتی اگر فقط به دنبال عمر بیشتر هستید، قطعا نوشابه باید یکی از بزرگ‌ترین دلیلهای شما باشد.

یکی از مواد تشکیل دهنده‌ اصلی نوشابه یعنی همان شکر، باعث می‌شود بدون اینکه متوجه شوید، با نوشیدن نوشابه، بیش از اندازه‌ی سهم بدنتان کالری دریافت کنید.

نوشابه همچنین از چندین ماده‌ی دیگر نیز تشکیل شده که می‌توانند بر سلامتی شما تاثیر منفی بگذارند، موادی همچون رنگ‌های مصنوعی، اسیدها و ماده‌های شیمیایی دیگر.

بعلاوه گاز داخل نوشابه هم می‌تواند باعث تولید نفخ شده و منجر به معده درد شود. اما با تمام این وجود، شکست عادت مصرف نوشابه می‌تواند بسیار دشوار باشد، مخصوصا اگر بصورت منظم نوشابه می‌نوشید.

در ادامه چندین نکته را خواهید خواند که می‌تواند به شما کمک کند اعتیادتان به نوشابه را محدود کنید:

۱. شما می‌توانید برای شروع، میزان مصرف نوشابه‌تان را به یک قوطی در روز، یا چند قوطی در هفته کاهش دهید. اینکه به طور ناگهانی نوشابه را کنار بگذارید به شما کمک نخواهد کرد که در طولانی مدت مصرف نوشابه را ترک کنید.

۲. سعی کنید که نوشابه را با یک نوشیدنی خوش طعم دیگر، اما کمی کم شیرین تر و کم خطر تر جایگزین کنید. آبمیوه‌های بدون شکر، آب‌های طعم‌دار و آب ساده، همگی انتخاب‌های خوبی هستند.

۳. اگر به مصرف نوشابه بهمراه ناهار، یا در راه و یا در محل کارتان عادت دارید، سعی کنید بجای نوشابه‌های گازدار، یک بطری آب بخرید. بی جهت بهانه نیاورید که خرید یا حمل آب به محل کار یا رستورانی که می‌روید برایتان سخت است. حتی بسیاری از رستوران‌ها، در منوی خود آب را به رایگان ارائه می‌دهند.

۴. در خانه نوشابه نگهداری نکنید. اگر در صورتی که نوشابه در دسترستان باشد نمی‌توانید در برابر آن مقاومت کنید، پس خودتان را گول نزنید و برای مهمان‌های ناخوانده نوشابه نخرید! هنگامی که به فروشگاه می‌روید نوشابه نخرید و در انبارتان هم نوشابه نگهداری نکنید.

۵. در عوض نوشابه انواع چای را امتحان کنید. اگر دوست داریدجدای از کنار گذاشتن نوشابه، کار بیشتری برای سلامتی‌تان انجام دهید، به سمت نوشیدن انواع چای روی ببرید، چه گرم و چه سرد. همچنین چای سبز به شما کمک خواهد کرد تا سوخت و ساز بدنتان افزایش پیدا کند، در نتیجه پتانسیلتان برای کاهش وزن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا شما هم راه‌هایی برای آسان کردن کاهش یا قطع مصرف نوشابه می‌شناسید؟ لطفا آنها را با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.