Wash-hands-with-warm-water

شستن دستها اگرچه لازم و ضروری است,اما تمیز کردن و ضد عفونی آنها با آب گرم ,هیچ فایده ای برای پوست ندارد. به خصوص در ماه های سرد زمستان.

 

به دلیل اینکه آب وهوای سرد ,رطوبت پوست را حفظ نمی کند و موجب خشکی پوست می شود, مناطقی از پوست که در معرض سرما قرار دارند مانند دستها وصورت ,بیشتر آسیب می بینند.

پوست شما به طور طبیعی کمی چربی دارد که مانعی برای از بین رفتن رطوبت  پوست می شود.چربی پوست یکی از مهمترین عوامل برای محافظت از پوست در برابر سرمای  محیط بیرون است.

نباید تصورکنیم که فقط  هوای گرم و خشک  در خانه و محیط  کارمان  باعث خشکی پوست می شود.وقتی دست هایمان را نیز می شوییم همراه با آلودگی ها و میکروب های روی سطح پوست ,چربی  محافظ  آن نیز از بین می رود. .بنابراین لایه محافظ پوست بتدریج کم شده  و رطوبت دست تبخیر می شود و پوست شروع به خشک شدن و ترک خوردن می کند.

آب داغ در این مورد اثر مخرب تری در از بین بردن چربی پوست دارد.متخصصان در این مورد توصیه می کنند وقتی بیرون از منزل در معرض هوای سرد هستید به محض ورود به خانه دستهایتان را با آب داغ نشویید, به جای آن از آب ولرم استفاده کنید.

آب داغ نه تنها چربی پوست را از بین می برد بلکه رگ های خونی  آن ناحیه از پوست منبسط می شوند.وقتی مویرگها  گشاد می شوند ,جریان خون تشدید می یابد.

برخلاف آن,آب سرد رگهای خونی را منقبض می کنند ورطوبت پوست را حفظ می کند. اگر موقع بیرون رفتن از خانه از دستکش استفاده کنید و به محض ورود به خانه از آب ولرم برای شستن دستها استفاده کنید,نه تنها از پوست خود در برابر تغییرات دمایی هوا محافظت کرده اید بلکه دستانتان مرطوب ولطیف باقی می مانند.