reasons-why-you-can-achieve-only-what-you-believe-you-can

همه ما می خواهیم که موفق باشیم. حالا فرق نمی کند در چه کاری, کاهش وزن, یادگیری نواختن گیتار, تند خوانی, یا شروع کسب و کار خودمان. برای بعضی از ما که تلاش کرده اند و شکست خورده اند, موفقیت دست نیافتنی بنظر می رسد.چرا یک نفر می تواند موفق بشود و دیگری شکست می خورد؟ اولین و مهم ترین دلیل, به باور من ذهنیت آن فرد است. اما دومین دلیل, این است که انسان های موفق دارای عادت های خاصی هستند, فرق نمی کند چه بصورت ذاتی آن عادت را داشته باشند و یا بصورت اکتسابی, ولی برخی از ما هنوز این عادت ها را در خودمان شکل نداده ایم.

گرچه دوست دارم هر یک از شما در هر کاری که انجام می دهید موفق باشید, اما نمی توانم آنرا تضمین کنم. فقط خودتان می توانید این تضمین را بدهید. همه چیز از ذهنتان شروع می شود, و سپس از فکر به عمل در می آید و جنبه فیزیکی پیدا می کند. اعتقاد داشتن به خودتان یک ضرورت است! و یا شاید هم فراتر از آن, لیستی از عادت ها درست کرده ام که به شما کمک می کند اهدافتان را تنظیم کنید و آنها را بدست آورید.

1- ارزش های اصلی تان را شناسایی کنید

چه چیزی برای شما با اهمیت است؟ وقتی سخن از موفقیت می آید پیدا کردن ارزش های اصلی تان ممکن است خارج از موضوع بنظر برسد, اما ایجاد اهدافی که با ارزش های درونی تان در یک راستا باشند برای ایجاد انگیزه درونی حیاتی است. در مورد آن ارزش هایی که برایتان برتری دارند بنشینید و فکر کنید. تعداد انگشت شماری از آنها را انتخاب کنید و آنها را یادداشت کنید. هر روز این ارزش ها را بخاطرتان بیاورید, و بروی این نکته تامل کنید که آیا این ارزش ها را در کارهای روزمره تان منعکس می کنید یا خیر.

2- یک هدف را انتخاب کنید (تمرکز)

یک هدف را برای شروع انتخاب کنید. هدفی که باندازه کافی بزرگ است و به شما این حس را منتقل می کند که دارید کاری انجام می دهید, در حالیکه هماهنگی خوبی با ارزش های اساسی تان دارید. تمرکز هم در اینجا حیاتی است. هر چه بیشتر بروی یک هدف متمرکز شوید, شانس موفقیت تان بالاتر خواهد رفت. اگر خودتان را بروی چند هدف متمرکز کنید, هرگز به هیچ یک از پروژه هایتان دست نخواهید یافت چونکه مسیر دستیابی به آنها طولانی تر خواهد شد. به من باور داشته باشید, چند وظیفه ای هیچ وقت جواب نمی دهد.

3- برای رسیدن به موفقیت تاریخ اتمام تعیین کنید

برای موفقیت تان تاریخ تعیین کنید. تاریخی را برای اینکار تعیین کنید که امید دارید به هدفتان برسید. این تاریخ را واقع گرایانه تعیین کنید, این در حالی است که به خودتان زمان زیادی هم نباید بدهید. با تنظیم محدودیت زمانی, این روند را واقعی تر می کنید. همچنین حالا چیزی دارید که بتوانید در موقعیت زمانی خاص آنرا تجسم کنید.

4- طرز فکر درستی داشته باشید

عمیقا به خودتان باور داشته باشید که می توانید به این هدف برسید. تصور کنید که دقیقا در همان تاریخی که تعیین کرده اید به هدفتان دست یافته اید, گرچه زودتر از آن هم قابل قبول است. لازم نیست که شکست هایی را که در طول مسیر اتفاق می افتد در نظر بگیرید. موفقیت اجتناب ناپذیر است. دیگران شاید فکر کنند که شما شکست خواهید خورد, به خودتان اجازه ندهید یکی از آنها باشید! (اگر با تجسم موفقیت تان مشکل دارید, شاید ترس از موفقیت شما را محدود کند)

“چه فکر کنید که می توانید, یا نمی توانید, در هر صورت حق با شماست.” – Henry Ford

5- عواقب تجاوز از مهلت تعیین شده را در نظر بگیرید

عواقب منفی اینکه فراتر از تاریخ تعیین شده بروید را تعیین کنید . نیاز, مادر تمام اختراعات است. اگر بتوانید خودتان را مدیریت کنید تا با انگیزه نگه دارید, که عالی است. اگر نه, تعیین عواقب احتمالی به شما کمک می کند که رکاب بزنید و در عین حال چشم تان به جایزه هم باشد.

6- اهداف روزانه و هفتگی تعیین کنید (برنامه)

اهدافتان را به اهداف هفتگی و روزانه کوچک کنید, برنامه ای برای رسیدن به هدف کلی تان تنظیم کنید. تا جائیکه که می توانید تعداد وظایف روزانه تان را پایین نگه دارید, و هر روز بروی تکمیل این وظایف تمرکز کنید. اگر لیست وظایف تان را تکمیل کردید, برای اینکه بیکار نباشید لیست وظایف هفته آینده تان را تکمیل کنید. در زمان هایی که در اوج بهره وری و انرژی هستید کارهای سخت تان را انجام بدهید, که معمولا به این معنی است که باید این کارها را اول از همه انجام داد!

7- اولویت بندی کنید

وظایفی را که در پیش رو دارید اولویت بندی کنید. همیشه کارهایی را که فوریت بیشتری دارند اول انجام ندهید. وظایفی را که مهم تر هستند انتخاب بکنید. برخی اوقات هم این دو با هم, هم پوشانی دارد, که خیلی هم خوب است. با انجام کارهایی که مهم تر هستند, پیشرفت مشهودی به سمت اهدافتان خواهید داشت.

همچنین بخاطر داشته باشید که تکمیل وظایف سخت تر در وهله اول همیشه بهترین راه برای بالا بردن بهره وری تان است. اگر آنرا برای لحظات پایانی روز در نظر بگیرید, سطح انرژی تان دیگر در آن ساعت پایین است, و تکمیل آن وظیفه سخت دلهره آور و حتی غیر ممکن به نظر برسد. اما, اگر کار را با وظایف سخت تان شروع کنید, وقتیکه سطح انرژی تان بالا است, انرژی و تمرکز کافی برای تکمیل آن کار را خواهید داشت.

8- ریسک کنید

خودتان را ترغیب کنید. از منطقه آسایش خاطری که برای خودتان درست کردید خارج شوید. این بهترین راه برای یادگیری, و بهترین راه برای این است که سریعا پیشرفت کنید. اگر بدنبال ایده های جدید می گردید, ریسک پذیر نبودن به شما کمکی نخواهد کرد. اینکار نیاز به خودآگاهی زیادی دارد. سعی کنید و به اینکه خودتان را بخاطر ترس عقب نگه می دارید توجه کنید. خودتان را به شجاعت ترغیب کنید, و گام بعدی را بردارید.

9- مداومت و پشتکار داشته باشید

وقتیکه ریسک می کنید شکست اجتناب ناپذیر است, کارهایی است که در جهت موفق شدن باید انجام بدهید. با این تفاصیل, میل موفقیت در کاری به این معنی است که بروی شکست ها ریسک می کنید. بسیاری از مردم خیلی زود تسلیم می شوند. به این دام نیافتید! ذهنیتی که قبلا داشتید را بخاطر بیاورید, و موفقیت تان را تجسم کنید. بدانید که موفق خواهید شد. شکست صرفا فقط به این معنی است که باید با جزئیات بیشتری کار کنید, و یاد گیری اینکه چه کاری جواب می دهد و چه کاری جواب نمی دهد. از شکست استفاده کنید. به دید مثبت به شکست نگاه کنید, و پیشروی کنید!

10- تامل کنید

هر روز با خودتان خلوت کنید و به اهدافتان, ارزش هایتان, و پیشرفتی که تاکنون داشتید فکر کنید. ببینید کجا کوتاهی کردید, و کجا می توانید کارها را بهتر انجام بدهید. آیا کارهایی که تابحال انجام دادید در راستای ارزش های اصلی تان بوده است؟ همیشه بدنبال راهی برای بهتر شدن باشید.

11- بیاموزید

هرگز آموختن را متوقف نکنید. ببینید دیگران چه کاری می کنند, چه کارهایی کرده اند و چطور این کارها را انجام می دهند. جستجوی گسترده ای برای جمع آوری اطلاعاتی که ممکن است به شما کمک کند داشته باشید, و همچنین الهاماتی که می توانید از دیگران بگیرید. هرگز فکر نکنید که دیگران چیزی ندارند که به شما یاد بدهند.

من در مورد ارزش داشتن طرز فکر درست و پشتکار اغراق نکردم, باور دارم که این دو عادت شالوده بلوک های ساختمان هر موفقیتی در زندگی تان هستند.