cool-and-calm

بسیاری از ما با استرس مداوم سطح پایین زندگی می کنیم که اکثر اوقات برایمان عادی است, حتی متوجه نمی شویم که این استرس وجود دارد.

حتی ممکن است علائم بارز استرس را هم از خودمان نشان ندهیم, کورتیزول (cortisol)—هورمون مرتبط با استرس—در بلند مدت برای سلامت فیزیکی و روحی ما بسیار مخرب است. بنابراین بسیار مهم است که زمان بگذاریم و ذهن مان را پاک کنیم و صلح و آرامش را بزندگی مان وارد کنیم, حتی اگر احساس کنیم که استرس و اضطراب خاصی هم نداریم.

در ادامه 11 پیشنهاد آمده است که می توانید برای اینکه ذهن تان را آرام و صلح آمیز کنید از آن استفاده کنید.

برای مراقبه زمان بگذارید

مراقبه تاثیرات مثبت فراوانی بروی بدن و ذهنمان می گذارد. و در ابتدا بنظر مان سخت می آید, به همین خاطر است که بسیاری از مردم یکی دو مرتبه آنرا امتحان می کنند و برای اینکه آنرا به یک عادت همیشگی تبدیل کنند مشکل دارند. مراقبه کمک می کند تا با تاثیرات جسمی و روحی که استرس می گذارد مقابله کنیم و مزایای پایداری دارد که بروی بهره وری مان هم تاثیر می گذارد, تا جائیکه می توانید به خودتان آرامش بدهید. هر روز 10 دقیقه بمدت یک الی دو هفته مداوم زمانی را به مراقبه اختصاص بدهید تا مزایای آنرا خودتان تجربه کنید. برای کسب حداکثر نتیجه این 11 نکته ساده را هم در مراقبه تان لحاظ کنید.

بروی سپاسگزاری تمرکز کنید

وقتی که با یکسری از چالش ها مواجه می شویم, خیلی آسان است درگیر تصورات ذهنی بشویم و بجای اینکه بروی چیزهای خوب تمرکز کنیم بروی چیزهای اشتباه تمرکز کنیم. حتی اگر 3 تا از چیزهایی که در زندگی بخاطرشان سپاسگزار هستیم همه روزه یادداشت کنیم می تواند کمک کند تا تعادل را به تجربه های روزمره زندگی مان باز گردانیم. اگر فکر می کنید دلیلی برای سپاسگزاری در زندگی ندارید این 60 دلیل برای سپاسگزاری را مرور کنید.

به قضاوت های درونی تان توجه کنید

در حالیکه بسیاری از ما از این می ترسیم که توسط دیگران قضاوت شویم, سخت ترین خساراتی را که اغلب تجربه می کنیم بخاطر قضاوت های شخصی خودمان است. هرگز آشفتگی و استرس ذهنی اثر مخربی به بدی قضاوت های شخصی درونی مان نمی گذارد, بنابراین به الگوهای فکری تان توجه کنید و وقتیکه منتقد درونی تان بیدار می شود از آن مطلع باشید. به محض اینکه این افکار برای اولین بار در شما پیدا می شوند مواظب آنها باشید. و از همه مهم تر, رفته رفته این انتقادها را با آرامش جایگرین کنید.

شفقت به خود را تمرین کنید

زمانیکه بتوانیم از قضاوت ها و انتقادهای درونی مان در آن واحد مطلع بشویم, فرصتی برای تمرین دلسوزی و یا شفقت بخود را خواهیم داشت. اینکار این معنی را می دهد که واقعیت را تصدیق کنیم و بپذیریم, و همین شفقت را نسبت به خودمان گسترش دهیم که باعث می شود در هر وضعیتی دوست خوبی برای خودمان باشیم. برای انجام اینکار, ما نباید خودمان را با افراد دیگر مقایسه کنیم.

از باورها و صحبت های منفی فاصله بگیرید

ما لزوما نمی توانیم صحبت های منفی و باورهای منفی را کاملا متوقف کنیم اما می توانیم از آنها فاصله بگیریم. با استفاده از عبارت “من متوجه ام که…[من امروز صبح بشدت خودم را برای فراموش کردن آن فایل نکوهش کردم]” هر زمان باور و یا قضاوت منفی مان را شناسایی کنیم اینکار به ما کمک می کند تا این باورها را آنگونه که واقعا هستند ببینیم: اینها تنها نظر شخصی ماست, اما واقعیت چیز دیگری است.

برنامه روتین تنظیم کنید

برنامه روتین ممکن است مانند دستور غذایی بنظر برسد اما در واقع رفته رفته کمک می کند تا حسی از صلح و آرامش در ذهنمان تزریق شود. هنگامی که برنامه روتین داریم, تصمیمات کمتری را مجبور می شویم که در طول روز بگیریم. اینکار ذهن مان را برای انجام کارهای بزرگتری آزاد می کند.

یادداشت روزانه داشته باشید

نگارش یاداشت های روزانه راه بسیار عالی است تا افکارمان را از ذهنمان بروی کاغذ منتقل کنیم. نوشتن افکار و نگرانی های روزمره همان تاثیری را بروی ذهنمان می گذارد که انگار داریم در آن مورد با کسی صحبت می کنیم. با صرف وقت برای نوشتن نشریه روزانه, به خودتان فرصتی برای پردازش افکار و احساسات تان می دهید و آنها را در یک مکان امن بیان می کنید.

لیست کارهایی که باید انجام شود را درست کنید

بمانند یادداشت روزانه, نوشتن وظایف و پروژه ها به شما کمک می کند تا ذهنتان را خلوت کنید. اگر به این نکته پی بردید که فعالیت ها و یادآوری های مختلفی را در ذهن تان نگه داشتید و آنها شما را از وظایف جاری تان منحرف می کنند, مجموعه نرم افزاری رایگان و حرفه ای مانند غول چراغ شخصی خودتان می تواند به شما کمک کند تا بهره وری و آرامش ذهنی تان را افزایش بدهید.

ورزش کنید

دیگر این یک واقعیت شناخته شده است که ورزش باعث افزایش حس خوب جسمی و روحی مان می شود. با توجه به گفته انجمن استرس و اضطراب آمریکا, تمرین ورزشی فقط بمدت 10 دقیقه می تواند باعث آزاد شدن اندورفین در بدن تان بشود, ماده شیمیایی از بین برنده درد که کمک می کند به حالت فیزیکی و روحی آرامش و صلح وارد شوید.

امتحان کنید

در نهایت, خیلی مهم است که به یاد داشته باشید که همه ما با هم متفاوت هستیم. روشی که یک نفر با آن صلح و آرامش را تجربه می کند ممکن است بروی فرد دیگر اثر معکوسی داشته باشد. همانطور که روزتان سپری می شود, به زمان هایی توجه کنید که احساس آرامش دارید و یادداشت کنید که در آن موقع چه کاری انجام می دهید که آن حس در شما نمایان می شود. با امتحان کردن روش های بالا, و همچنین پیشنهاد های خودتان, لیستی از فعالیت هایی درست کنید که به ذهنتان صلح و آرامش می بخشد.