908306_422

آیا برای حالت دادن و شانه زدن موهایتان با مشکل مواجه می شوید و نمی دانید چگونه به آن ها رسیدگی کنید و از حالت خشن و یکنواخت آن ها خسته شده اید ؟راه حل های موثری متناسب با جنس موهایتان برایتان داریم با ما همراه باشید و از آن ها کمک بگیرید

شاید شما هم جزو افرادی باشید که هنوز قلق حالت دادن و سشوار کشیدن موها را یاد نگرفته‌اند و بعد از حمام کردن، ساعت‌ها طول می‌کشد تا موهای خود را به شکل و شمایل زیبایی در  آورند. واقعیت این است که هر مویی نیاز به آرایش خاص خود دارد و نمی‌توان یک نسخه را برای هر نوع مویی پیچید. در این مطلب با جمع‌آوری نظارت متخصصان بهترین راهکارها را درباره حالت دادن و مراقبت از موها در اختیارتان گذاشته‌ایم تا موهایی زیبا داشته باشید.

مو فرفری‌ها بخوانند

مسلما شما دوست دارید که فر موهای‌تان را کاملا کنترل کنید، مخصوصا زمانی که به مسافرت می‌روید و شاید رطوبت یا گرمای هوا روی کوتیکول‌‌های مو تاثیر می‌گذارند و موها وز و پف کرده می‌شوند. خودتان بهتر می‌دانید هیچ‌چیز بدتر از موهای وز کرده نیست چون نه‌تنها موها حالتی ندارند بلکه شاید بتوان گفت زیبایی چهره را نیز کاهش می‌دهند. همچنین موهای فر بیشتر مستعد خشک‌‌شدن و آسیب‌پذیرتر هستند، به همین دلیل است که موهای فر به نرم‌کننده و حالت‌دهنده قوی تری نیاز دارند تا بتوانند نرمی خود را حفظ کنند و کمتر دچار وز شوند.

روش حمام کردن‌تان را عوض کنید

بهتر است فاصله بین شامپو‌زدن‌های‌تان را افزایش دهید، اگر عادت دارید هر روز حمام بروید لزومی ندارد که هر دفعه موهایتان را بشویید، با این راهکار دردسر سشوار کشیدن و خشک کردن موها هم کم می‌شود و می‌توانید زمان خود را صرف انجام کارهای دیگر کنید. اگر هرروز حمام می‌روید،  تنها از نرم‌کننده استفاده کنید، حتی ملایم‌ترین شامپوها نیز می‌توانند باعث خشکی موها شوند. هرچقدر شما کمتر موهای‌تان را تحریک یا دستکاری کنید موهای‌تان سالم‌تر می‌مانند و کمتر وز می‌شوند.

بهتر است شامپویی ملایم انتخاب کنید، بعضی از شامپوها دارای موادی چون سیلیکون(یا هر ماده دیگری که آخرش icone دارد) می‌توانند به حالت دادن موهای شما بسیار کمک کنند چون خاصیت صاف‌کنندگی دارند، همچنین بهتر از نرم‌کننده و کاندیشنری استفاده کنید که مخصوص موهای فر است؛ هنگام آب‌کشیدن نیز بهتر است تمام نرم‌کننده را پاک نکنید چون این کار می‌تواند کمی به حالت دادن موهای شما کمک کند.

فراموش نکنید که استفاده از شامپوی مناسب، تاثیر زیادی در خوش حالت شدن موهای شما دارد؛ اگرقرار است در تعطیلات نوروز به مسافرت بروید،‌ابتدا شامپوی خود را در چمدان‌تان بگذارید تا در مسافرت با موهای خود دچار مشکل نشوید.

از کرم‌های ضد وز غافل نشوید!

بعد از حمام، آب موها را به آرامی و با ملایمت با حوله بگیرید، سپس می‌توانید از سرم‌ها یا کرم‌های ضد وز استفاده کنید البته بهتر است موها را به چندین بخش قسمت کنید سپس سرم یا کرم را با نوک انگشتان‌تان از ساقه تا پایین موها بمالید، زمانی از سشوار استفاده کنید که موهای‌تان فقط کمی نم‌دار است. اگر وز موهای‌تان زیاد است می‌توانید علاوه بر موارد ذکر شده از یک ژل ملایم (medium) نیز استفاده کنید.

اگر قصد دارید برای آرایش موهای‌تان به آرایشگاه بروید توجه کنید که آرایشگر در رابطه با آرایش موهای فر و وز تخصص داشته باشد چون احتمالا برای‌تان بسیار پیش آمده که بعد از رفتن به آرایشگاه نه تنها موهای‌تان زیباتر نشده بلکه وز زیادی هم کرده است.

بهتر است همیشه قد موهای‌تان روی شانه یا بلندتر باشد و خیلی موها را خرد نکنید، وقتی قد موها بلند باشد وزن موها باعث می‌شود که موها کمتر پف کند. وقتی موها کوتاه باشد یا به‌اصطلاح عامیانه آنها را زیاد خرد کنید پف کردن مو یکی از مشکلات رایج‌تان می‌شود. به‌خاطر‌همین بد نیست که از آرایشگرتان بخواهید که قد موهای‌تان را وقتی خشک است کوتاه کند تا با توجه به فر موها قد آنها را خیلی کوتاه نکند، موهای فر وقتی خشک می‌شوند نسبت به زمانی که خیس و نم دار هستند بسیار کوتاه‌تر می‌شوند، بنابراین وقتی موهای خیس را کوتاه کنید بعد از خشک شدن بسیار کوتاه‌تر می‌شود تا حدی که شما اصلا انتظار نداشتید.

با موهای حالت دار چه کنیم

افراد بسیاری هستند که همیشه آرزو می‌کنند که موهایی حالت‌دار داشته باشند،  موها  هم فر و هم صاف هستند گاهی هم کمی وز می‌کنند و گاهی هم بی‌حالت البته خوشبختانه هیچ کدام از این حالت‌ها آزاردهنده نمی‌‌شوند اما بهتر است روش برخورد درست با این نوع موها را بدانید.

چطور حمام کنید

معمولا موهای حالت‌دار دارای فر بسیار کم و سبکی هستند، به خاطر اینکه موها وز نکنند باید گاه به گاه آنها را آبرسانی کنید و از کرم‌های مرطوب‌کننده مو استفاده کنید اما اگر دوست ندارید موهای‌تان فر باشد به هیچ وجه آنها را نبافید و اگر می‌خواهید فر شود بعد از حمام گره‌های آن را باز نکنید و به هیچ وجه مو‌ها را نکشید.

بهتر است از شامپویی استفاده کنید که دارای مواد نرم‌کننده است، البته بیشتر از هفته‌ای 3 بار موهای‌تان را نشویید، چندان لازم نیست که شما از نرم‌کننده به‌طور جداگانه استفاده کنید.

حالت موها را چطور حفظ کنید

بعد از حمام خیلی ملایم آب موهای‌تان را با حوله بگیرید(مالیدن زیاد حوله به موها باعث وز شدن موها می‌شود)، با موهای خود مهربان باشید و بعد از اینکه کمی آب موها را گرفتید،در حالیکه موهای نم‌دارهستند،‌ آنها را به یک ژل سبک آغشته کنید. سپس موهای‌تان را به چندین بخش قسمت کنید و هر بخش را به دور انگشتان‌تان بچرخانید تا موها حالت بیشتری بگیرند و کمی آنها را فر کنید سپس با درجه ملایم سشوار موهای‌تان را خشک کنید.

نحوه کوتاه کردن موها هم تاثیر زیادی در حالت موهای فر دارد. بهتر است آرایشگر ماهری را برای کوتاه کردن موها پیدا کنید. شما می‌توانید هر مدلی موهای‌تان را کوتاه کنید، می‌توانید آنها را بلند یا کوتاه نگه دارید،  اگر می‌خواهید موهای‌تان کمتر آسیب ببینید بهتر است اجازه دهید، موهای‌تان فر طبیعی خود را داشته باشند و فقط برای مناسبت‌های خاص موها را با سشوار یا شیشه صاف کنید، یادآوری می‌کنیم برای جلوگیری از شکنندگی و موخوره حتما هر 3 ماه یکبار نوک موها را کوتاه کنید.

هر زمان احساس کردید موهای‌تان فر و حالت خود را از دست داده است و صاف و بی‌حالت شده موهای‌تان را کمی مرطوب کنید بعد آنها را ببافید و سپس با درجه حرارت کم سشوار کنید تا خشک شوند و بعد بافته‌ها را باز کنید. با این راهکار شما می‌توانید بدون دردسر موهایی با مدل زیبا داشته باشید و از آنها لذت ببرید.

امان از موهای لخت!

موهای شما درست نقطه مقابل موهای وز است، به محض اینکه شما کمی در هوای گرم یا مرطوب قدم بزنید یا کمی عرق کنید، موهای‌تان تمام حالت خود را از دست می‌دهد و صاف و بدون حالت روی گردن‌تان می‌ریزد و به راحتی تمام حالتی را که با کلی دردسر به آنها داده‌اید از دست می‌دهند اما مطمئن باشید که به کار بردن تکنیک‌ها و مواد و محصولات درست می‌توانند تا حد زیادی به شما کمک کنند.

با حجم‌دهنده‌ها آشتی کنید

به‌دنبال شامپوهای حجم‌دهنده باشید و اصلا از شامپوهای حاوی سیلیکون یا مواد نرم‌کننده استفاده نکنید، چون اینگونه شامپوها وزن موها را زیاد می‌کنند و در نتیجه به‌خوبی حالت نمی‌گیرند، با مصرف حجم‌دهنده‌ها موهای خیلی خشک بی‌حالت می‌شوند، فقط بهتر است هنگام خرید توجه کنید که به هنگام خرید سراغ حجم‌دهنده‌هایی بروید که مقدار کمی نرم‌کننده داشته باشد.

نکاتی برای حالت دادن مو

بعد از شستن موها، موهای بالای سرتان را بلند کنید و مقداری موس را به‌طور مستقیم به ریشه‌های نم‌دار موهای‌تان بمالید، موس را مثل شامپو روی سر ماساژ دهید و سپس موها را رها کنید، بلافاصله بعد موها را با سشوار خشک کنید، وقتی موها را فقط با سشوار خشک کنید آنها کاملا صاف باقی می‌مانند. اگر می‌خواهید موها کمی حالت داشته باشند باید با یک برس گرد موها را کمی پف دهید و سشوار را از بالا به پایین بگیرید.

وقتی هنوز موها گرم هستند به موهای‌تان تافت بزنید.

بهترین مدل برای موهای شما، کوتاه نگه داشتن آنهاست، خرد‌کردن موها می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. اگر می‌خواهید موهای‌تان را رنگ کنید، بهتر است فقط قسمت روی موها را کمی روشن ترکنید و زیر موها تیره‌تر چون این مدل موهای نازک شما را بسیار پرپشت‌تر نشان داده و به موهای شما عمق می‌دهد.

اگر احساس می‌کنید موهای‌تان اصلا حالت ندارد:

مقدار خیلی کمی شامپو خشک را روی کف دستان‌تان بگذارید و سپس روی ریشه‌های کف سرتان ماساژ دهید، سپس موها را پوش دهید تا حجم بگیرد.

مجله سیب سبز: