دانشگاه علوم پزشکی ایران با صدور اطلاعیه ای ،شرایط نگهداری داروها در منزل را اعلام کرد.
به گزارش دکتر سلام ، در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی ایران از تمامی شهروندان خواسته شده به منظور حفظ سلامتی خود به هنگام خرید و مصرف دارو موارد ذیل را مورد توجه اکید قرار دهند:

-حداقل هر سه ماه یک بار داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ انقضاء بررسی نمایید. از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نموده  و آنها را معدوم نمایید.

از مصرف داروهای زیر بپرهیزید:

-شربت آنتی بیوتیک پودری که درب آن باز شده (با آب جوش سرد شده تهیه گردیده) و بیش از 2 هفته از نگهداری آن گذشته است. محلول دارویی که غلیط شده یا تغییر رنگ داده و با بو و طعم آن تغییر کرده است.

– کپسول و قرصی که ترک خورده یا نرم شده با بهم چسبیده یا تغییر رنگ داده است. پماد و کرمی که ترک خورده یا سفت شده یا نشت کرده است و آسپرینی که بوی سرکه گرفته است.

– به شرایط نگهداری داروها توجه کنید. اکثر داروها باید در مکانی خشک، خنک و دور از تابش نور آفتاب نگهداری شوند، تعداد کمی از اقلام دارویی باید در یخچال نگهداری شوند که بر روی بروشور آن ذکر شده است.

– هر دارو را دربسته بندی خودش نگهدارید. داروها را از دسترس اطفال دور نگهدارید.

– در زمان خرید دارو به تاریخ انقضاء آن توجه نمائید . علامت اختصاری Exp Date نشان دهنده تاریخ انقضاء دارو می باشد.

– در صورتی که دارویی مصرف می کنید، هنگام دریافت داروهای جدید نسبت به وجود تداخلات دارویی با مسئول فنی داروخانه مشورت نمائید.

در صورت بروز هر گونه عارضه دارویی به پزشک خود یا داروساز مسئول فنی داروخانه مراجعه کرده و یا با مرکز ADR (مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها) به شماره تلفن 4- 88923193 تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات دارویی با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره 09646 تماس حاصل نمائید.

لازم به ذکر است، شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در داروخانه های مناطق 22-21-18-9-6-5-2 شهر تهران و در شهرستانهای کرج، ساوجبلاغ، شهریار، رباط کریم، نظرآباد با شماره تلفن 88607947 معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران تماس حاصل نمایند.