636054880412938032

برای مراقبت از پوست بدن در فصل تابستان از چه توصیه هایی باید پیروی کنیم نوع و جنس لباس انتخابی ما و همچنین شست و شوی بدن و سبک زندگی تاثیرات مهمی در کاهش عوارض ناشی از گرما دارند با ما در ادامه مطلب همراه باشید

تابستان با آفتاب طلایی‌اش از راه رسیده است. اکنون لباس بدن مجبور است با اشعه خورشید بازی کند. چه کنیم که در گرمای تابستان، پوستمان آسیب نبیند و کفش‌هایی که با آنها در عصر تابستانی قدم می‌زنیم، پاهایمان را خسته نکند؟ گرما و مسافرت تابستانی، باعث عرق‌سوز شدن می‌شود‌؛ بیماری‌ای که در نواحی‌ای از بدن که پوست روی پوست قرار می‌گیرد، یعنی در قسمت کشاله ران یا حتی در بچه‌های کوچک‌‌تر در ناحیه پشت گردن دیده می‌شود.

 

راهکارها و توصیه‌هایی وجود دارد که رعایت آنها به کاهش عوارض و مشکلات ناشی از گرمای تند و سوزان تابستان کمک می‌کند. دکتر ظفرمند، متخصص پوست و مو درباره سلامت پوست در این فصل می‌گوید: در فصل تابستان به دلیل افزایش تعریق، عفونت قارچی بیشتر و استفاده طولانی‌مدت از کفش به دلیل گرما و رطوبت باعث رشد قارچ‌ها می‌شود. سفید شدن بین انگشتان پا و بوی نامطبوع، از علائم عفونت قارچی است. این حالت درکشاله ران، زیر بغل و اطراف گردن با شدت کمتری دیده می‌شود.وی با تاکید بر پوشیدن لباس نخی برای جلوگیری از عرق‌سوز شدن، می‌افزاید: افراد مستعد عرق‌سوز باید در جای خنک قرار بگیرند، مرتب دوش بگیرند و دفعات استحمامشان را بیشتر کنند و اگر با اقدامات معمولی مثل لباس نخی پوشیدن و دوش گرفتن، ضایعاتشان بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کنند تا تحت درمان قرار گیرند.

لباس ورزشی در ساک نماند

این متخصص پوست توصیه می‌کند: افرادی که به باشگاه یا استخر می‌روند، ممکن است لک‌های قهوه‌ای رنگ به صورت پوسته‌های ظریف روی پوستشان ایجاد شود که نوعی قارچ سطحی است. این افراد نباید از لباس و کفش فرد دیگری استفاده کنند. همچنین افرادی که باشگاه می‌روند، نباید از لباس پلاستیکی استفاده کنند.وی می‌افزاید: لازم است، لباس بلافاصله بعد از ورزش شسته و جلوی آفتاب خشک شود. لباس نباید داخل ساک باقی بماند، زیرا قرارگیری در محیط گرم برای طولانی‌مدت، احتمال رشد قارچ را افزایش می‌دهد. لازم است لباس بعد از شست‌و‌شو، اتو و از لباس و حوله شخصی استفاده شود و در صورت مشاهده علائم، به پزشک مراجعه شود.

لایه‌برداری ممنوع!

وی تاکید می‌کند: در فصل تابستان لایه‌برداری، چه به صورت شیمیایی و چه به روش مکانیکی مثل میکرودرم یا لیزر لایه‌بردار توصیه نمی‌شود. اگر افرادی بنا به اجبار این کار را انجام می‌دهند، باید مراقبت شدید در برابر آفتاب داشته باشند و تا جایی که ممکن است، از منزل خارج نشوند.

ضد‌آفتاب فراموش نشود

دکتر ظفرمند در پاسخ این سوال که چطور در این فصل، پوست بهتری داشته باشیم، می‌گوید: افراد سعی کنند، ده صبح تا چهار بعد‌از‌ظهر در برابر آفتاب قرار نگیرند و نیم ساعت قبل از خروج از منزل، ضد‌آفتاب بزنند. همچنین از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده و حداقل سه ساعت یکبار، ضد‌آفتاب را تجدید کنند. ضد آفتاب را باید طوری استفاده کنند که کل سطح پوست را بگیرد و برحسب میزان تعریق، تمدید شود. افرادی که شنا می‌کنند، از ضد‌آفتاب water proof یا مقاوم در برابر آب باید استفاده کنند. تاثیر آب بر بدن باعث تشدید اثرات آفتاب روی پوست می‌شود و احتمال سوختگی حاد تا حد ایجاد تاول، تب و لرز و سوختگی درجه دو وجود دارد. ممکن است در نواحی سوخته لک ایجاد شود و در بسیاری موارد احتمال سرطان پوست را طی چندین سال بالا می‌برد.

میوه بخورید

در ساعاتی از روز که گرمازدگی بیشتر است، باید به میزان کافی آب مصرف شود، زیرا میزان تعریق بالاست و آب خالی به تنهایی کافی نیست. بهتر است از ترکیباتی که الکترولیت بدن یعنی پتاسیم و سدیم از دست رفته را جبران می‌کنند و همچنین میوه به دلیل داشتن پتاسیم بالا استفاده شود.وی می‌افزاید: بهترین محلول ORS است. محلولی که پزشک برای درمان اسهال تجویز می‌ کند. این محلول آنچه را که بدن از طریق اسهال یا تعریق از دست می‌دهد، تامین می‌کند. افرادی که تعریق زیاد دارند اگر آب خالی مصرف کنند در طولانی‌مدت دچار سستی و خستگی می‌شوند.

چه نوع کفشی را برای تابستان انتخاب کنیم؟

علاوه بر مراقبت از پوست در این فصل، کفش تابستانی هم باید شرایطی داشته باشد. دکتر حمید رضا فاتح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در‌باره انتخاب کفش تابستانی به جام‌جم می‌گوید: کفش‌های فصول گرم لازم است، ضمن نرم و قابل تنظیم بودن، پا را کامل پوشش دهند، از جنس پارچه‌ای منفذ‌دار باشند تا تهویه هوا براحتی انجام و رطوبت داخل کفش کنترل شود، همچنین زیره آن غیر تخت، انعطاف‌پذیر و با اصطکاک و خاصیت ضربه‌گیری مناسب باشد.

عضو کمیته علمی پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌افزاید: کفش باید به عنوان مهم‌ترین پوشش بدن، سطوح پا را فرا گیرد و حفاظت از پا در مقابل صدمات احتمالی، مهم‌ترین نقش آن است. تحمل وزن بدن، کمک به تعادل و راه رفتن بهتر، همچنین کاهش درد و بعضا اصلاح بدشکلی و نیروهای نامتعارف در اسکلت بدن از دیگر فایده‌های کفش طبی است. کفش طبی، کفش کاربردی و راحتی است که نیروهای وارده از طرف زمین را تا حدودی خنثی و به بهبود عملکرد فرد و کیفیت زندگی او کمک می‌کند.تحقیقات نشان داده، پاها بر اثر استفاده از کفش غیراستاندارد از نظر سایز، اندازه پاشنه، جنس رویه و زیره به علت فشار و سایش مکرر می‌توانند باعث به‌هم ریختگی ساختار طبیعی پا، بدشکلی انگشتان، زخم، پینه، میخچه، بیماری‌های مفصلی مختلف و بروز درد شوند.دکتر فاتح ضمن تأکید بر انتخاب سایز مناسب کفش می‌گوید: یک راه عملی ساده در زمان خرید کفش، این است که بتوانیم انگشت اشاره را بین انگشت شست پا و نوک کفش قرار دهیم.

کفش تخت نپوشید

عضو هیأت علمی بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ این پرسش که آیا کفش تخت برای سلامت پا مضر است، می‌گوید: کفش تخت توصیه نمی‌شود، بخصوص در افرادی که از درد زانو یا کمر شاکی هستند، ولی در صورت اصرار بر استفاده از این نوع کفش‌ها توصیه می‌شود زیره کفش انعطاف‌پذیر و ضخیم باشد. توجه داشته باشیم منظور از کفش تخت کفشی است که سطح زیرین پاشنه و انگشتان در یک سطح قرار بگیرند و هیچ شیبی داخل کفش وجود نداشته باشد.دکتر فاتح می‌افزاید: هر چه پاشنه کفش بلند‌‌تر باشد، به همان نسبت پایداری زانو بیشتر می‌شود، ولی در صورتی که ارتفاع پاشنه بیش از چهار سانتی‌متر باشد، به پنجه پاها فشار بیشتری وارد می‌آید و می‌تواند باعث بیماری‌های مختلف پا بشود. همان‌طور که ذکر شد، باید توجه داشت که به همان نسبت، کوتاهی پاشنه و در نهایت تخت بودن کفش، باعث ناپایداری زانو می‌ شود و به مشکلات زانو می‌افزاید.

صندل جلو بسته انتخاب کنید

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با توجه به علاقه عمومی به استفاده از صندل‌ها اضافه کرد: صندل‌ها بهتر است از انواع قابل تنظیم باشند و از پشت و همچنین رو با یک بند حمایت شوند. لازم است، صندلی‌ انتخاب شود که جلو بسته باشد، بخصوص افرادی که دچار بیماری‌های پا هستند و از‌جمله بیماران دیابتی یا آنهایی که مشکلات عروقی دارند. دکتر فاتح در‌باره صندل‌های لاانگشتی یا ساده افزود: این پوشش ها، جزو کفش‌های طبی تابستانی محسوب نمی‌شوند زیرا حمایت‌کننده‌ای از پشت ندارند و پا در آن آزادانه حرکت می‌کند و با ‌ این ناپایداری، احتمال آسیب پوستی، بروز التهاب و درد در مفاصل افزایش می‌یابد.