27

گاهی اوقات پیش می آید که شما و یا یکی از اعضای خانوادتان به علت بروز برخی مسائل دچار افسردگی خفیف شده اید ، افسردگی خفیف مسئله ای است که می توان آن را با چند اقدام ساده حل کرد ، البته اگر این افسردگی شدید باشد بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و از او برنامه درمانی بگیرید.

در مواردی كه افسردگی شما خفیف می باشد، می توانید با انجام چند اقدام ساده به خودتان كمك نموده و افسردگی را از بین ببرید. اما در مواقعی كه افسردگی شدیدتر می باشد، انجام این اقدامات باید به عنوان برنامه درمانی شما و با مشورت كردن با پزشك اجرا شود. در این فصل از كتاب، چندین اقدام ساده برای برطرف كردن افسردگی آورده شده است، اما سعی نكنید كه همه این كارها را به یكباره انجام دهید. اول ببینید كه كدامیك از این كارها می تواند در شما تحولی ایجاد نماید و سپس اقدام به انجام آن نمایید.

آمادگی برای مشكلات

افراد اغلب به دنبال از دست دادن چیزی، افسرده می شوند، اما وقتی كه می دانیم با چنین تغییرات و از دست دادن هایی روبرو خواهیم شد باید خود را آماده آن نماییم. چیزهای قابل پیش بینی ای كه می توانند باعث شروع افسردگی شوند شامل از دست دادن آزادی یا وضعیت شغلی در خانمهایی كه مادر میشوند و ترك كردن یا از دست دادن كارهای روزمره و تماسهای اجتماعی برای كسانی كه بازنشسته میشوند، می باشد. تعجب آور نخواهد بود اگر بدانید كه میزان افسردگی در چنین مواقعی، زیاد می باشد. دو راه برای كاهش استرس از دست دادن های قابل پیش بینی وجود دارد، راه اول این است كه قبول كنیم و بپذیریم كه چنین وضعیتی ممكن است یك مشكل برای ما باشد و راه دوم این است كه خود را برای این تغییرات كه در زندگی ما ایجاد میشود آماده نماییم. اگر شما احساسات خود را قبول نمایید، احساس بهتری خواهید داشت. اگر شما در مورد تغییری كه در زندگی شما ایجاد شده است تردید دارید، در مورد آن با یك دوست، صحبت و مشورت نمایید و بگذارید كه بقیه افراد نیز از نگرانی های شما با اطلاع شوند زیرا آنها ممكن است قادر باشند به شما كمك نموده و از شما حمایت نمایند.

گفتن این موضوع كه شما چه احساسی دارید ممكن است در برخورد سایر افراد با شما تغییراتی ایجاد نماید. برای مثال، اگر شما بازنشسته شده ایدو از بیكاری نارحت هستید، دوستانتان ممكن است از گفتن این مطلب كه خوش بحالتان كه دیگر كار نمی كنی پرهیز نمایند و سعی نمایند كه وقت بیشتری را با شما صرف نمایند.

آماده شدن برای برخورد با هر تغییری می تواند سودمند باشد. مطالعه كردن در مورد چنین تغییراتی و یا صحبت كردن با افرادی كه چنین مسایلی را پشت سرگذاشته اند می تواند بسیار مفید و كمك كننده باشد.

به خودتان استراحت بدهید

اگر شما احساس بی حوصلگی و افسردگی می كنید یا اینكه احساس می كنید كه همه مشكلات دنیا بر روی سرشما ریخته شده است، به خودتان برای مدتی استراحت بدهید، حتی اگر این استراحت فقط یك روز باشد و یا اینكه فقط یك شب را دور از مسایل و مشكلاتتان بگذرانید. اگر امكان رفتن به تعطیلات را دارید، بهتر است این كار را انجام دهید. لازم نیست كه به جاهای دوری سفر نمایید، فقط سعی نمایید چند روزی از مشكلاتتان دور باشید و بعد از این تعطیلات و وقتی كه به سركار خود بر می گردید، احساس می كنید كه حالتان بهتر شده است و بهتر می توانید به وظایف خود برسید. اگر شما فكر می كنید كه نمی توانید از چند روزی كه دور از كارتان هستید لذت ببرید، ممكن است نشانه این باشد كه نیاز به یك مشاوره پزشكی و روانشناسی داشته باشید.

صحبت كردن در مورد مشكلات

شما متوجه خواهید شد كه اگر از مشكلات خودتان با همسر، دوست و یا یكی از اعضای خانواده خود صحبت نمایید، احساس بهتری خواهید داشت. این كار نه تنها باعث میشود كه تا حدودی از باری كه بر روی دوش شما سنگینی می كند كاسته شود، بلكه این صحبت كردن، ممكن است به شما در مورد پیدا كردن یك راه حل مناسب كمك نماید. شما ممكن است كشف نمایید كه دوستان شما در مورد مشكل شما و كاری كه باید انجام دهید دارای نظراتی می باشند و آنها ممكن است راه حل هایی به شما نشان دهند كه خود شما فكر آن را نكرده بودید. آنها ممكن است قبلاً دچار همین مشكلاتی كه شما اكنون با آن مواجه هستید، شده باشند و بنابراین می توانند اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند.

افراد اغلب بعد از اینكه حسابی گریه كردند، احساس بهتری خواهند داشت. قبول كردن و پذیرش مشكلات از طرف اشخاص، اغلب نقطه

شروعی برای پیدا كردن راه حلهای مناسب برای آن میباشد.

بسیاری از افرادی كه افسرده هستند، ارتباط خود را با دیگران قطع می كنند و فكر می كنند كه باعث ناراحتی دیگران میشوند. در واقع، این كار باعث میشود كه آنها بیشتر افسرده تر

شوند. بنابراین سعی نمایید دوستی را انتخاب نمایید كه با شما احساس همدردی نموده و بخواهد كه به صحبتهای شما گوش دهد و در صورت امكان به شما در مواقعی كه مشكل دارید، كمك نماید. هر فردی در بعضی از مواقع، نیاز به كمك دارد.

تغییر در نحوه زندگی

ببینید كه آیا می توانید جنبه هایی از زندگی تان كه ممكن است باعث افسردگی شما شده است را شناسایی كرده و آنها را تغییر دهید یا نه. شما ممكن است برای انجام این كار به كمك نیاز داشته باشید اما این كار آنچنان هم كه به نظر می رسد، غیرعملی نمی باشد. اشخاص دیگری معمولاً قبلاً دچار مشكلاتی مشابه مشكلات شما شده اند و شما نیز ممكن است راهی برای حل این مشكلات پیدا نمایید. اگر بخاطر بیماری ای كه در شما وجود دارد نگران هستید، باید در مورد آن با پزشكتان مشورت نمایید، این چیزها ممكن است به آن بدی هم كه شما فكر می كنید نباشند. اگر مشكل اجتماعی یا حقوقی دارید، مشاوره با یك وكیل می تواند به رفع نگرانی شما كمك نماید.

مراقب خودتان باشید

اگر شما احساس افسرده بودن می كنید، اغلب سر خود را گرم كردن با بعضی چیزها می تواند مفید باشد. انجام یك فعالیت جدید یا یك سرگرمی در عصرها و یا در تعطیلات آخر هفته، فكر خوبی می باشد. از خانه بیرون رفتن و ملاقات با مردم برای شما خوب خواهد بود زیرا باعث میشود كه حلقه معیوب تنهایی شما شكسته شود و از مشكلات شما كاسته شود.

تلاش آگاهانه ای برای كاری كه دوست دارید انجام دهید، به عمل آورید (كارهایی مثل گوش كردن به موسیقی، خرید رفتن، رفتن به سینما یا تئاتر). انجام این كارهای كوچك، می تواند باعث ایجاد تغییرات بزرگی در زندگی شما شود. ورزش كردن می تواند سلامت شما را نیز تامین نماید. ورزش كردن نه تنها از نظر روانی باعث بهتر شدن حال شما میشود، بلكه باعث می گردد كه شما از خانه بیرون رفته و تناسب اندام بهتری داشته باشید. برای ورزش كردن، حتماً هم نباید از ورزشهای آئروبیك استفاده نمایید، بلكه می توانید فقط با خوب راه رفتن به مدت چندین دقیقه در پارك و یا شنا كردن نیز موجب تندرستی خود شوید. انجام فعالیتهایی مثل رفتن به باشگاه ورزشی، راه خوبی برای گذراندن وقت و رهایی از مشكلات است.

حتی اگر شما اشتهای زیادی برای غذاخوردن ندارید، باید همیشه بطور منظم و به اندازه كافی غذا بخورید. اگر شما به اندازه كافی غذ نخورید، قدرت بدنی كافی نخواهید داشت تا حالتان بهتر شود و ممكن است شروع به افتادن در یك حلقه معیوب نمایید و روز به روز افسردگی تان بدتر شود.

بخاطر داشته باشید كه خوردن مشروبات الكلی باعث حل شدن مشكلات شما نمیشود. این كار باعث می گردد كه شما بیشتر احساس افسردگی نمایید و به آن نیز عادت كرده و زندگی شما را نابود می كند. الكل باعث كاهش مهار مغز میشود و ممكن است منجر به این شود كه افكار خودكشی شما به واقعیت بپیوندد. مصرف همزمان داروهای ضدافسردگی و مشروبات الكلی می تواند باعث مشكلاتی شود و ایجاد عوارض جانبی خاصی نماید.

مشكلات خواب بسیار شایع می باشد و افراد افسرده، بویژه مستعد بی خوابی هستند. بعلاوه، كم خوابی باعث كم شدن انرژی بدن میشود و در نتیجه فرد نمی تواند بخوبی با افسردگی مبارزه نماید. اگر افسردگی شما از نوع متوسط یا شدید می باشد ممكن است برای بهتر خوابیدن، نیاز به مصرف بعضی از داروها داشته باشید.

كنترل و كاهش استرس

كم كردن مقدار استرس در زندگی، یكی از مثبت ترین اقداماتی است كه می توان برای كاهش علایم و شدت افسردگی تان انجام دهید. راههای بسیاری وجود دارد كه شما می توانید با استفاده از آنها از استرس خود كم نمایید اما یادگرفتن اینكه چگونه به آرامش برسید، اولین اقدام ساده و سودمند می باشد.