Gray778

 

سردرد خوشه ای شایع ترین  سردرد در نوجوانی و میانسالی است ؛ اما در هر سنی میتواند رخ  دهد. مطالعات قدیمی تر نشان داد که سردرد خوشه ای معمولا در مردان بیشتر از زنان است. سردرد خوشه ای با گشاد شدن رگ های خونی  خون را به مغز و صورت  ایجاد می کند. این گشادی به عصب سه قلو فشار می آورد  پزشکان نمی دانند چرا این گشادی رگها رخ می دهد.

هنگامی که از مغز بیماران دارای سردرد خوشه ای، اسکن می گیرند، فعالیت های غیر طبیعی در هیپوتالاموس وجود دارد.

سردرد های خوشه ای ممکن است ژنتیکی باشد.

با تغییر برنامه خواب، این سردرد بیشتر می شود.

با برخی داروها، این سردرد بدتر می شود. از قبیل: نیتروگلیسین برای بیماری قلبی.

افراد سیگاری، مصرف کنندکان الکل و مصرف کنندگان برخی مواد غذایی از قبیل: شکلات دچار این سردرد می شوند.

 

علائم سردرد خوشه ای

این سردردها، هفته ها و یا ماه ها ادامه دارند و ممکن است در دوره ای بدون درد باشید. درد یک تا دو بار در روز اتفاق می افتد. اما برخی بیماران درد بیشتر از دو بار در روز را تجربه می کنند. هر درد 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. هر حمله در یک زمان مشخص واقع می شود و اغلب در خواب شب است.

درد آزار دهنده است و در پشت و یا اطراف یک چشم واقع می شود. تحت تاثیر این درد، چشم قرمز، متورم و آبکی می شود. بینی نیز ممکن است بگیرد و آبریزش داشته باشد.

بر خلاف سردرد های میگرنی، بیماران دارای سردرد خوشه ای بی قرارند. آنها غالبا سر خود را به دیوار می کوبند و در فشار بسیار سختی می باشند. سردرد خوشه ای در مردان شایع تر است.

 

تشخیص سردرد خوشه ای

پزشک با بررسی تاریخچه بیمار و توصیف درد، سردرد را تشخیص می دهد. اگر در بین معاینه، حمله سردرد صورت گیرد، درد وحشتناکی دارد و از چشم ها و بینی آب می ریزد.

 

درمان سردرد خوشه ای

درمان این سردرد بسیار مشکل است. دو کار برای این سردرد مورد نیاز است:

یکی این که درد را باید کنترل کرد و دیگر این که باید جلوی درد را گرفت.

تحت نظر پزشک باید از داروهای مناسب استفاده کنید.

 

آیا سردرد خوشه ای قابل پیشگیری می باشد؟

از آنجایی که این سردرد همیشگی نیست و ممکن است یک سال سردرد نداشته باشید، پس مصرف روزانه ی دارو برای جلوگیری از این سردرد خوب نیست.

تغییر شیوه زندگی، ترک سیگار و الکل ممکن است باعث کاهش این نوع سردرد شود.