drugs_dreamstime_acephotos1

داروهای خوراکی مربوط به شیمی درماین را چگونه باید استفاده کنیم مصرف آن ها همراه با چه نوع عوارض و پیامدهایی برای بیماران سرطانی خواهد بود پس از مصرف دوره ای آن حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید و از درمان خود توسط این داروها مطلع شوید

شیمی درمانی خوراکی یعنی هر دارویی که برای درمان سرطان می خورید. داروهای خوراکی مثل دیگر انواع داروهای شیمی درمانی قوی بوده و عملکردی مشابه آنها دارند. یکی از بهترین راه ها برای حمله به سلول های سرطانی مصرف منظم دارو طبق دستور پزشک یا پرستار خود میباشد. این اطلاعات به شما کمک میکند برای شیمی درمانی خوراکی آماده شوید.

شیمی درمانی خوراکی چیست؟

انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی وجود دارد. شیمی درمانی خوراکی یعنی هر دارویی که برای درمان سرطان می خورید. شیمی درمانی خوراکی از طریق سوزن زدن به بدن انجام نمی شود و شربت، قرص یا کپسولی است که آن را می بلعید.

داروهای شیمی درمانی خوراکی مثل دیگر انواع داروهای شیمی درمانی قوی بوده و عملکردی مشابه آنها دارند. یکی از بهترین راه ها برای حمله به سلول های سرطانی مصرف منظم دارو دقیقا طبق دستور پزشک یا پرستار خود می باشد.

بعضی داروهای شیمی درمانی را هرگز نمی توان خوراکی مصرف کرد چون معده آنها را جذب نمی کند. بعضی دیگر ممکن است پس از بلع آسیب ایجاد کنند. در حقیقت بیشتر داروهای شیمی درمانی از طریق رگ خون محیطی به داخل سیاهرگ بیمار تزریق می شود. داروهای شیمی درمانی خوراکی آسان تر هستند چون می توانند در منزل نیز استفاده شوند. لازم نیست شما برای دریافت هر دارو به بیمارستان یا درمانگاه مراجعه کنید.

داروهای شیمی درمانی خوراکی هنوز هم گران قیمت هستند. بسیاری اوقات قیمتی گران تر از داروهای تزریقی دارند. اگر بیمه دارید، این یعنی پرداخت همزمان بیشتر. مطمئن شوید که قیمت هر درمان را می دانید.

بعضی اوقات شیمی درمانی به صورت دوره ای صورت می گیرد. این کار باعث کاهش آسیب به سلول های سالم شده و بنابراین دارو می تواند سلول های سرطانی بیشتری را نابود کند. پزشکتان تصمیم خواهد گرفت که شما نیاز به درمان هر روز، هر هفته، هر چند هفته یا هر ماه دارید.

چگونه داروی شیمی درمانی خود را مصرف کنم؟

شما باید دستوالعمل واضحی از مقدار و زمان مصرف داروی خود داشته باشید. دارو را طبق دستور پزشک یا پرستار خود مصرف کنید.

مطمئن شوید که چگونگی نگهداری و مصرف دارو را می دانید. گاهی اوقات مراقبان شما باید دستکش بپوشند. بعضی داروها باید در ظرف یا پوشش مخصوص خود نگهداری شوند. هم چنین باید بدانید که با دوزهای استفاده نشده چه کار کنید. بعض از آنها ممکن است برای انهدام بی خطر نیاز به برگشت به داروخانه داشته باشند.

هر مشکلی با داروهای شیمی درمانی خود دارید با پزشک یا پرستار خود در میان بگذارید، مثلا اگر حالت بالا آوردن یا ناراحتی معده دارید، ممکن است داروی خود را مصرف نکنید. یا ممکن است نتوانید داروی خود را قورت بدهید و دوز درمانی خود را بالا بیاورید. پزشکتان باید مشکلات شما را بداند تا در صورت لزوم بتواند شیوه درمان شما را عوض کند.

دوزهای شیمی درمانی خوراکی به گونه ای تنظیم می شوند تا سطح ثابتی از دارو در بدن شما حفظ شده و سلول های سرطانی نابود شود. اگر داروی خود را به موقع مصرف نکنید درمان به خوبی پیش نرفته و حتی ممکن است سرطان بیشتر رشد کند.

گاهی نیاز به تغییر دوز است، اما هیچ گاه هیچ تغییری در دوز داروی خود ندهید مگر به تجویز پزشک. حتی بعد از اینکه احساس بهبودی پیدا می کنید هنوز سلول های سرطانی در بدن شما وجود دارد که ممکن است از کنترل شیمی درمانی خارج شود.

آیا هنوز هم لازم است پزشکم را ملاقات کنم؟

حتی اگر داروی شیمی درمانی خوراکی خود را در منزل دریافت می کنید، همچنان نیاز به ملاقات با تیم سلامت دارید. آنها ایجاد تغییر در سرطان و اجرای برنامه ی شیمی درمانی شما را بررسی می کنند. برای بررسی پاسخ بدن و سلول های سرطانی به درمان، تست های خونی و اسکن ها کمک خواهد کرد.

اگر فراموش کردید یک دوز را بخورید یا دیر شد، به پزشک یا پرستار خود بگوئید. پزشکتان زمانی که پاسخ به درمان را بررسی میکند باید این موضوع را بداند. این مسئله به پزشک کمک میکند تا دوز یا زمان مصرف دارو را در صورت لزوم تغییر دهد.

از داروی شیمی درمانی خوراکی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

عوارض جانبی هر نوع شیمی درمانی از دارو به داروی دیگر و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک یا پرستار شما ممکن است نتواند این عوارض را پیش بینی کند، اما آنها میتوانند به شما بگویند که منتظر چه علائمی باشید.

عوارض بعضی داروهای شیمی درمانی خوراکی:

 • آشفتگی معده (تهوع)
 • بالا آوردن (استفراغ)
 • دفع مدفوع شل و آبکی (اسهال)
 • ریزش مو
 • زخم دهانی
 • تغییرات پوستی
 • کاهش سلول های خونی
 • دیگر عوارض جانبی

شیمی درمانی خوراکی یک درمان سیستمی است، دقیقا مثل نوع تزریقی. این یعنی دارو به تمام قسمت های بدن شما میرود تا در صورت وجود سلول های سرطانی را بکشد. بنابراین سلول های سالم و طبیعی نیز آسیب دیده و عوارض جانبی ایجاد می شود.

مطمئن شوید که قبل از شروع درمان از تمام عوارض جانبی احتمالی اطلاع دارید. در مورد عوارضی که باید بلافاصله به پزشکتان خبر دهید نیز اطلاع داشته باشید.

اگر به محض ایجاد عوارض جانبی به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید، می توانید مطمئن شوید که مشکل خطرناکی برایتان ایجاد می کند یا نه. پزشک شما ممکن است دوز مصرفی را تغییر داده یا داروی دیگری را جایگزین کند. اگر در مورد عارضه ای شک دارید یا به پزشک خود دسترسی ندارید، تا زمان مشورت گرفتن از پزشک خود از مصرف دارو خودداری کنید.

مصرف داروی شیمی درمانی در خانه آزادی بیشتری به شما میدهد تا کارهای روزمره خود را بدون مشکل ویزیت های مکرر انجام دهید. ممکن است پزشک یا پرستار خود را زیاد ملاقات نکنید، اما اگر هر سوال یا نگرانی داشتید با آنها تماس بگیرید.

آیا آماده هستید تا داروی شیمی درمانی خوراکی خود را شروع کنید؟

نکاتی که ممکن است بخواهید در مورد آن با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید:

 • نام دارو چیست؟ آیا برای همین دارو بیش از یک نام وجود دارد؟
 • چگونه آن را مصرف کنم؟
 • اگر در خوردن و قورت دادن دارو مشکل داشتم چه کنم؟ آیا میتوانم دارو را باز، پاره یا مخدوش کنم؟
 • چه زمانی باید دارو را مصرف کنم؟
 • آیا میتوانم آن را همزمان با داروهای دیگر، غذا، ویتامین، داروی گیاهی، مکمل ها یا دیگر درمان ها استفاده کنم؟
 • اگر یک دوز را فراموش کردم چه کنم؟
 • چگونه دارو را نگهداری کنم؟
 • از دارو چه انتظاری داشته باشم؟
 • عوارض جانبی احتمالی آن چیست؟ اگر دچار عوارض شدم باید به چه کسی اطلاع دهم؟
 • اگر در نیمه شب یا در تعطیلات دچار مشکل شدم چگونه با شما (پزشک) تماس بگیرم؟
 • چه مدت باید دارو را مصرف کنم؟
 • آیا بیمه مبلغ این دارو را پرداخت خواهد کرد؟ اگر نه، قیمت آن چقدر است؟ چگونه باید آن را پرداخت کنم؟
 • آیا ممکن است بیماری های دیگر من مانع از انجام صحیح دستورالعمل های شما شود؟ آیا این شانس وجود دارد که دیگر بیماری های من باعث فراموشی مصرف دارو شود؟
 • آیا شما برای پیگیری نحوه مصرف دارو با من تماس خواهید گرفت؟
 • هر چند وقت یکبار باید به مطب شما مراجعه کنم؟

قبل از شروع داروی شیمی درمانی خوراکی، نگرانی ها یا سوالاتی که دارید را با پزشک یا پرستار خود درمیان بگذارید. قبل از شروع مصرف داروها پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

موفقیت داروی شیمی درمانی خوراکی بستگی زیادی به شما دارد- مهم است که دوز صحیح دارو را طبق برنامه دقیقا همانطور که از شما خواسته شده مصرف کنید. تیم درمان اینجاست تا به شما کمک کند – آنها موفقیت شما را طلب می کنند.