همه چیز درباره لایه برداری شیمیایی پوست

امروزه اکثر شهر های ایران دچار آلودگی هوا میباشد و از طرفی خورشید تابستان هم به آسیب های پوستی می افزاید برای همین بیشتر افراد برای مراقبت از پوست خود، روش لایه برداری را انتخاب میکنند. لایه بردار های مختلفی وجود دارد ولی روی صحبت ما در این مطلب لایه بردارداری شیمایی و انواع آن است. اگر دوست دارید پوسته برداری های شیمیایی را امتحان کنید؛ در ادامه ما به شما کمک خواهیم کرد.

در پوسته برداری شیمیایی یک راه حل شیمیایی برای پوست بکار می رود و اجازه خیس شدن به آنرا میدهد. بسته به چگونگی  نفوذ به پوست آنها بیش از 1 تا 14 روز بدور از پوسته برداری شیمیایی قرار می گیرند. این فرایند قسمتهایی از پوست را در یک روش کنترل شده از بین می برد بنابراین پوست جدید می تواند به جای آن رشد کند. مواد شیمیایی بکار رفته “واسطه های پوسته پوسته شدن” و “واسطه های زخم شدن” نامیده می شوند.

انواع پوسته برداری:

 انواع پوسته برداری شیمیایی براساس چگونگی نفوذ مواد شیمیایی و انواع راه حل های شیمیایی بکار رفته در ساختارشان از یکدیگر متفاوتند. چیزهایی که ممکن است روی عمق پوسته برداری تاثیر بگذارد عبارتند از: غلظت اسید در پوسته میانی. تعداد روکش های استفاده شده و میزان زمان مجاز قبل از خنثی کردن اسید.

پوسته برداری عمیق تر منتج به تاثیرات و خطرات بیشتر. افزایش درد و طولانی شدن مدت زمان التیام میشود. سه نوع پوسته برداری وجود دارد:

1. پوسته برداری سطحی: ملایم ترین نوع پوسته برداری شیمیایی است و می تواند روی همه نوع پوستی انجام شود.پوسته برداری سطحی معمولا از مایعی حاوی اسید رقیق(اغلب اسید گلیکولیک) استفاده میکند. اغلب یخ خشک (کربن دی اکسید جامد) نیز استفاده میکند.

2. پوسته برداری میانی: این پوسته برداری عمیق تر از پوسته برداری سطحی به آن نفوذ میکند و باعث سوزش دو درجه ای پوست میشود. اسید کلراکتیک عامل اصلی بکار رفته برای پوسته برداری میانی است با این حال ممکن است پوسته بردای به روشهای متعدد با یک ماده شیمیایی انجم شود.

3. پوسته برداری عمیق: این نوع پوسته برداری به لایه های مختلف پوست نفوذ میکند و باعث سوزش دو درجه ای پوست میشوند. آنها فقط روی صورت بکار میروند. ماده ای شیمیایی به نام فنول برای این نوع پوسته برداری بکار می رود.ممکن است پوسته برداری عمیق روی پوست تیره انجام نشود زیرا آنها متمایل به سفید کردن پوست دارند (رنگی کننده). حتی در افرادی که پوست روشن دارند ممکن است پوسته های فنول –یا هر پوسته عمیق دیگر- پوست را سفید کند. در بسیاری موارد پوسته برداری عمیق فقط یکبار انجام میشود.


قبل از پوسته برداری

پزشک شما می تواند کمک کند که شما عق پوسته برداری و نوع راه حل شیمیایی که مناسب است را براساس نوع پوست. عضوی که پوسته برداری می شود. نتیجه دلخواه. ریسک انجام آن و دیگر مسائل را تعیین کنید. یک آزمایش لکه برداری کوچک ممکن است برای گرفتن نتیجه بهتر بویژه در افرادی که پوست تیره دارند انجام شود. دو یا سه هفته قبل از پوسته برداری شما با تمیز کردن محل آن دوبار در روز. استفاده از کرم یا مرطوب کننده یک یا دو بار در روز. استفاده از ضدآفتاب بصورت مداوم. نیاز به آماده کردن پوست تان برای پوسته برداری دارید. در برخی موارد استفاده از ترتینون (نمونه ایی دارویی که برای درمان آکنه استفاده میشود) نیز توصیه میشود و ممکن است به بهبود سریع آن کمک کند.این داروی شیمیایی به پوسته برداری پوست بطور یکسان یا بهبود سریع آن کمک میکند و ممکن اسن فرصت تزریق دیگر کاربردها را کاهش دهد. ممکن است شما برای پوسته برداری میانی و عمیق روی صورت دوره کوتاهی از تزریق ویروسی طی کنید. احتمالا اگر سابقه سرماخوردگی دارید و پوسته برداری نزدیک دهان یا چشمتان است این اتفاق می افتد.


پوسته برداری سطحی چگونه انجام می شود؟

درست قبل از پوسته برداری پوست سالم است. سپس یک ماده ای شیمیایی (معمولا مایع یا چسب) با یک لیف. گاز پانسمان یا پارچه کتان کوچک استفاده میشود.ماده شیمیایی که برای چند دقیقه روی پوست می ماند به نوع آن بستگی دارد. ممکن است آب یا الکل برای خنثی کردن اسید و خاتمه دادن به واکنش شیمیایی استفاده شوند سپس خشک شود.ممکن است هنگامیکه ماده شیمیایی روی پوست شما قرار دارد کمی احساس سوزش داشته باشید. یک بادبزن دستی میتواند به خنک کردن پوست شما کمک کند.

پوسته برداری میانی چگونه انجام می شود؟

تکنیک بکار رفته برای پوسته برداری میانی شبیه همان تکنیک بکار رفته برای پوسته برداری سطحی است اما ماده شیمیایی مدت زمان طولانی تری روی پوست باقی می ماند. پوسته برداری میانی درد بیشتری نسبت به پوسته برداری سطحی دارد زیرا ماده شیمیایی آن قویتر است و تاثیر آن روی پوست عمیقتر است. ممکن است طی انجام این فرایند یک تسکین دهنده یا یک مسکن زبانی برای کاهش درد و استرس تجویز شود. کمپرس یخ و بادبزن میتواند برای خنک کردن محل سوزش بکار رود. این فرایند حدودا 40 دقیقه زمان می گیرد. در پایان کمی احساس درد وجود دارد.

پوسته برداری عمیق چگونه انجام می شود؟

پوسته برداری عمیق بیشترین زمان را می گیرد و بیشترین درد را به همره داد. فرایند بکار رفته برای پوسته برداری عمیق با استفاده از فنول انجام میشود و پرکاربردتر از دو وع دیگر است.

1. ممکن است یک داروی مسکن زبانی و و تسکین دهنده درد تجویز شود. این دارو معمولا به شکل تزریق وریدی است. بیهوشی عمومی نیز ممکن است استفاده شود.

2. ممکن است مانیتور قلب شما و مایعات وریدی تسکین دهنده در طول این فرایند به کار بیفتد زیرا فنول هنگام جذب شدن به سیستم بدن سمی است. این اندازه ها اگر عضوی از بدن شما پوسته نشود ممکن است لازم نباشد.

4. پس از آنکه پوست کاملا تمیز شد ماده شیمیایی برای نفوذ به پوست بکار خواهد رفت. پس از آنکه عضوی از صورت درمان شد وقفه ای 15 دقیقه ای قبل از درمان عضو بعدی برای پرهیز از استفاده زیاد از فنول در سیستم بدن وجود خواهد داشت.

5. ممکن است چسب یا پماد برای عضو مورد نظر پس از پوسته برداری برای درمان مشکلات عمیقتر بکار روند. وقتی چسب استفاده میشود پس از دو روز برداشته میشود.پماد نیز با آب پس از 24 ساعت شسته میشود و در صورت نیاز دوباره استفاده میشود. بسته به چگونگی درمان یک عضو بزرگ ممکن است کل زمان انجام فرایند بین 60 تا 90 دقیقه به طول بیانجامد.


توقع می رود پس از جراحی وضعیت چگونه باشد؟

زمان بهبودی پس از پوسته برداری شیمیایی به نوع پوسته برداری انجام شده و چگونگی عمق آن بستگی دارد. با همه انواع پوسته برداری. مراقبت کافی از پوست پس از پوسته برداری برای بهبودی سریع بسیار مهم است و به پیشگیری و پرهیز از تغییر رنگ بعلت تابش خورشید کمک میکند. مراقبت پوستی مناسب پس از پوسته برداری مشابه مراقبت بکار رفته برای آماده کردن سطح پوست است و بطور نمونه عبارتست از:

1. تمیز کردن پوست بطور مکرر با اب یا مایع خاصی که پزشک تجویز کرده است

2. تعویض پانسمان یا پماد روی زخم (برای پوسته برداری میانی یا عمیق)

3. مرطوب کردن پوست بصورت روزانه

4. پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا اتمام پوسته برداری و استفاده از ضدآفتاب پس از اتمام پوسته برداری. استفاده مداوم از ضدآفتاب. پوست جدید به آفتاب حساس تر است.

ممکن است برخی از پزشکان استفاده از کرم شب ترتینون (معمولا 2 یا 3 هفته پس از پوسته برداری) نیز تجویز کنند.

پوسته برداری سطحی

پوسته برداری سطحی در یک بیمارستان سرپایی انجام میشود نیازی به بیهوشی ندارد و فقط باعث احساس درد پس از پوسته برداری میشود. اکثر مردم بلافاصله به فعالیت عادی شان برمیگردند.پس از پوسته برداری سطحی پوست سریع بهبود می یابد. ممکن است پوست کبود شود و معمولا فقط پوسته برداری کمی رخ میدهد. شما میتوانید از لوازم آرایشی برای پنهان کردن قرمزشدگی تا محو شدن آن استفاده کنید.

پوسته برداری میانی

پوسته برداری میانی معمولا در بیمارستان سرپایی انجام میشود اما ممکن است شما به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشید. پوسته برداری میانی باعث سوزش دو درجه ای پوست میشود. پوست پس از 5 تا 7 روز التیام پیدا میکند و شما می توانید از کرم آرایشی برای پنهان کردن قرمزی پوست استفاده کنید. پس از پوسته برداری درد اندکی وجود دارد اما ممکن است ورم بویژه در اطاف چشم وجود داشته باشد. پوست پس از 2 یا 3 روز قهوه ای میشود و سپس پوسته پوسته میشود.

پوسته برداری عمیق

پوسته برداری عمیق باعث سوختگی عمیقتر پوست میشود. پوست برداشته شده بین 10 تا 14 روز پس از پوسته برداری عمیق دوباره رشد میکند. در برخی افراد پس از 3 هفته تا 2 ماه پوست شدیدا قرمز است. اکثر مردم پس از حدودا 2 هفته به فعالیت می پردازند. بهبودی کامل پوست ممکن است ماه ها طول بکشد.

 • پس از پوسته برداری ممکن است از تسکین دهنده زبانی برای کاهش درد استفاده شود.
 • برخی افراد در اطراف چشم ورم دارند. بلند کردن سر ممکن است ورم را کاهش دهد و پوسته های استروئید برای کاهش بیشتر ورم استفاده میشوند.
 • ممکن است داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت پس از پوسته برداری تجویز شوند.
 • مراقبت کافی از زخم برای ببهبودی سریع و پیشگیری از عفونت پس از پوسته برداری عمیق بسیار مهم است. ممکن است از شما خواسته شود چند بار در روز برای کاهش ورم آنرا به پزشک نشان دهید. و ممکن است مجبور شوید مرتبا به پزشک مراجعه کنید تا زخم را بشوید و کنترل کند.

چرا پوسته برداری انجام می شود؟

 • پوسته برداری سطحی برای بهبود تغییرات در ظاهر پوست. زخم آکنه. سوزش آفتاب در همه پوست ها استفاده میشود.آنها می توانند روی اعضای صورت و دیگر اعضای بدن انجام شوند. پوسته برداری سطحی همچنین برای آماده کردن پوست برای پوسته برداری عمیق استفاده شوند.
 • پوسته برداری میانی برای درمان ملایم به چروک های میانی. آفتاب سوختگی طولانی مدت. تغییرا پوستی و زخم های پیش سرطانی روی پوست (معمولا بعلت آفتاب سوختگی) بکار می رود. پوسته برداری میانی بیشتر روی صورت انجام میشود.
 • پوسته برداری عمیق برای درمان چروکیدگی. آفتاب سوختگی طولانی مدت. تغییرات پوستی از پیش بوجود آمده و زخم های شدید روی پوست استفاده میشود. آنها فقط روی صورت انجام میشوند. پوسته برداری عمیق روی پوست های تیره انجام نمیشود زیرا پوست را سفید می کنند.

گاهی اوقات برای تاثیر گذاری بیشتر پوسته برداری شیمیایی با سطوح لیزری انجام می شود. اگر شما دارای شرایط یر نباشید پوسته برداری (بجز پوسته برداری سطحی) ممکن است انجام نشود:

 • به تازگی از ایزوترنینون (داروی استفاده شده برای درمان آکنه) استفاده کرده باشید.
 • به تازگی جراحی صورت یا پرتو درمانی روی صورت داشته اید. این باعثمیشود پوست بسختی دوباره رشد کند.
 • روی عضو در حال درمان تبخال وجود داشته باشد.
 • سیستم ایمنی آسیب دیده باشد. این امر میتواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و خطر عفونت را افزایش دهد و باعث تغییر رنگ پوست پس از پوسته برداری شود.
 • حساسیت داشتن به نوعی داروی خاص.

چگونگی عملکرد بهتر پوسته برداری

نتایج پوسته برداری به عمق آن بستگی دارد.

 • پوسته برداری سطحی به آرامی کاهش می یابد اما برای حذف لکه های آفتاب سوختگی و نشانه های پیری بکار نمی رود. گاهی اوقات نتایچ آن پدیدار نمیشود و هنگام پدیدار شدن کوچک میشوند. تکرار پوسته برداری اغلب به درخواست فرد انجام می شود.
 • پوسته برداری میانی می تواند در بخش های مختلف و در کاهش چروک ها و نشانه های آفتاب سوختگی موثر باشد. درمان مجدد نیاز به مدت زمان 3 تا 6 ماه دارد.
 • پوسته برداری عمیق چروک ها را برمیدارد. اغلب تاثیر آن بسیار شدید است. در کل هیچ فردی نمی تواند پوسته برداری عمیق در فنول را تکرار کند.

نوع پوست شما. مراقبت از پوست قبل و بعد از پوسته برداری. سطح تجربه پزشک شما و سبک زندگی شما پس از انجام این فرایند نیز می تواند روی نتیجه پوسته برداری اتاثیر بگذارد. برخی مشکلات نوع پوست بهتر از برخی دیگر به پوسته برداری پاسخ میدهد. افرادی که پوستشان روشن تر است و آفتاب سوحختگی شان محدودتر است نتیجه بهتری نسبت به افراد تیره پوست از این فرایند می گیرند. قبل از آنکه تصمیم بگیرید که پوسته برداری انجام دهید با پزشکتان درباره نتیجه بهتر صحبت کنید. تغییر در رنگ پوست باعث پیری و آفتاب سوختگی می شود. پوسته برداری شیمیایی راه حل دائمی برای این مشکلات نیست.


خطرات

در کل پوسته برداری عمیق تر خطرات بیشتری را بدنبال خواهد داشت. معمولا پوسته برداری دارای خطرات زیر است:

 • قرمز شدن: انتظار می رود پس پوسته برداری پوست قرمز شد. با پوسته برداری عمیق قرمزی آن می تواند رفع شود. ممکن است در چند هفته یا در چندین ماه محو شود.
 • تغییر رنگ در پوست: اعضای در حال درمان تیره تر یا روشن تر از پوست اطرافشان می شوند.
 • خشک شدن و پوسته پوسته شدن
 • متورم شدن. بویژه در اطراف چشم
 • زخم شدن
 • حساسیت به داروی شیمیایی
 • عفونت کردن: افرادی که سابقه تبخال دارند بطور ویژه مستعد عفونت پس از پوسته برداری هستند.
 • افزایش حساسیت به نور آفتاب.

نگرانی های ویزه هنگام پوسته برداری عمیق

در موارد خیلی نایاب پوسته برداری عمیق با استفاده از فنول می تواند باعث کاربرد بیشتر در طول فرایند ازکار افتادگی قلب. کبد یا کلیه ها شود.


درباره موارد زیر چگونه فکر می کنید؟

 • انتظارات

پوسته برداری شیمیایی برای زخم ها و برداشتن لایه های بالایی پوست طراحی شده است. شما نیاز به آماده کردن خود برای پوسته برداری دارید. همچنین نیاز به استفاده از وسایل آرایشی برای تیره کردن پوست اعضای در حال درمان دارید. این بسیار مهم است که پزشک شما امیدوار به گرفتن نتیجه مطلوب از این فرایند باشد. حتی با انتظارات واقع بینانه ممکن است شما نتیجه دلخواهتان را تا هفته ها یا ماهها پس از پوسته برداری مشاهده نکنید.

 • محافظت در برابر آفتاب

در طول دوره بهبودی پس از پوسته برداری شما باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کید. پس از طی شدن دوره بهبودی شما نیاز به استفاده از ضدآفتاب بطور روزانه و عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب تا حد ممکن خواهید داشت. پوست جدید به تغییر رنگ و صدمات آفتاب حساس تر است.

 • گزینه هایی برای سطوح پوست

پوسته برداری. برداشتن زخم های روی پوست و سطح لیزری تکنیکهای رایج برای بهبود وضعیت ظاهری پوست هستند. با وجود آنکه این تکنیکها روشهای مختلفی را بکار می برند اما اساسا تاثیرات مشابهی روی پوست دارند. هیچکدام از این تکنیکها نسبت به دیگری برتر نیست. هنگامیکه یک جراح باتجربه آنها را انجام میدهد ممکن است سطوح لیزری دقیق تر از دو روش دیگر باشد. اما انتخاب هریک از آنها به عضو در حال درمان. نوع و شرایط پوست. تجربه پزشک. اولویت بیمار و چیزهای دیگر بستگی دارد. ممکن است برخی از مردم نتیجه بهتر را با استفاده از ادغام این تکنیکها بگیرند.