9

 

همواره این را باید بدانیم که برای اینکه زندگی پابرجا باشد باید رابطه زناشویی خوبی داشته باشیم در غیر اینصورت ممکن است سبب به هم خورد زندگی شود یعنی ارتباط جنسی و دقت در آن از موارد بسیار حیاتی است. موثر بودن رابطه جنسی اصول زندگی مشترک است . اگر در ارتباط جنسی مشکل دارید این مطالب مفید را بخوانید

 

داشتن رابطه زناشویی سالم، صحیح و متعادل یکی از مهم‌ترین شروط برای  پایداری و ثبات زندگی زناشویی به ویژه در زوج‌های جوان است. اهمیت این موضوع به حدی است که در متون طبی  مکاتب درمانی طبیعی و مدرن به این موضوع  اشاره شده و  تاثیر کیفیت و کمیت رابطه زناشویی در ایجاد فضایی پرنشاط، صمیمی و سالم در فضای خانواده حتی تاثیر آن بر سلامت روحی و جسمی زوجین مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. مکتب طب سنتی ایران نیز یکی از همین مکاتب درمانی طبیعی است که در متون کهن و آثار به جای مانده از درمانگران و حکمای خود تدابیر و دستورات ویژه‌ای درباره آداب زناشویی و بهداشت جنسی مطرح کرده است.

بی‌میلی میانسالی با کدام جوشانده درمان می‌شود؟

يكي از داروهاي گياهي كم‌‌نظير كه در شيوه‌هاي درماني طب مكمل و سنتي چين و هند براي درمان و پيشگيري از بي‌ميلي جنسي و سردمزاجي در زوج‌هاي  ميانسال مورد استفاده دارد گياه ويتاگنوس يا همان پنج‌انگشت است كه مصرف عصاره و قطره آن تاثير زيادي در بهبود بي‌ميلي و سردمزاجي در مردان و زنان دارد. اين دارو كه امروزه  به صورت قطره، عصاره و قرص گياهي تهيه مي‌شود علاوه بر درمان سردمزاجي به درمان و رفع اختلالات قاعدگي، اختلالات يائسكي و درمان برخي از كيست‌هاي رحم و تخمدان كمك مي‌كند. برخي از درمانگران طب سنتي هند بر اين باورند كه اين گياه با تنظيم هورمون‌هاي زنانه مي‌تواند به رفع آكنه و جوش صورت كمك كند. بسياري از مردم در سراسرجهان با دسترسي به گياهان دارويي و تهيه گياه پنج‌انگشت جوشانده و دمنوشي تهيه كرده  و از آن ميل مي‌كنند. اگر شما هم قصد داريد از اين گياه دارويي براي پيشگيري و درمان اين اختلال جنسي بهره ببريد با متخصص طب سنتي مشورت كنيد.

ناتواني و سستي چگونه از شما دور می‌شود؟

در متون مختلف طب سنتي بارها به اين موضوع اشاره شده است كه پرداختن به فعاليت‌هاي سنگين مانند روابط زناشويي زوج‌ها بايد دست‌كم 2 تا 3 ساعت بعد از ميل كردن غذا انجام شود. در شرايطي كه زوج بعد از وعده غذايي و صرف غذا فعاليت زناشويي داشته باشد و معده‌اش پر باشد در اين شرايط  خونرساني به اعضاي بدن روي اندام‌هاي گوارشي متمركز مي‌شود تا عمل هضم و جذب و سوخت و ساز مواد غذايي در دستگاه گوارش به بهترين شكل ممكن انجام شود.

بنابراين اگر در اين شرايط كه معده‌شان پر است اقدام به فعاليت زناشويي كنند در اين شرايط احتمال ابتلاي آنها به بيماري‌هايي مانند سوءهاضمه زياد است. حتي ممكن است اين گروه به دليل رعايت نكردن همين تدابير اختلال‌هايي مانند  دردپشت، درد سياتيك و گرفتگي‌هاي عضلاني، عود كردن واريس و دردهاي ناشي از آن را تجربه كنند.

با شکم  گرسنه‌ سراغ اين فعاليت نروید

يكي ديگر از توصيه‌‌هاي درمانگران طب سنتي و شيوه‌هاي طبيعي درمان پرهيز از انجام فعاليت‌هاي زناشويي در زماني است كه زوج احساس گرسنگي دارند و نبايد براي فعاليت زناشويي اقدام كنند. اين يكي از وضعيت‌هايي است كه به زوج‌ها توصيه شده تا از انجام اين فرايند پرهيز كنند. درمانگران طب سنتي بر اين باورند كه عدم رعايت اين نكته مي‌تواند آسيب‌هاي جدي را به بدن مرد و زن وارد ‌كند كه مهم‌ترين آنها كاهش قوت و توان بدني است كه به مرور مي‌تواند خود منجر به كاهش توان بدن و ضعف عمومي بدن و تحليل اعضا شود. علاوه بر اين عوارض رنگ پريدگي، ريزش مو، ابتلا به بيماري‌ها و اختلال‌هاي دهان و دندان مانند تحليل لثه مي‌شود.

تسكين درد  با رابطه زناشويي؟

در بسياري از منابع و متون طب سنتي به ويژه در كتاب‌هاي بوعلي‌سينا به اين نكته اشاره شده كه روابط زناشويي سالم  و مناسب ميان زوج‌ها تاثيرات مثبتي بر روند زندگي آنها و همين‌طور سلامت و تندرستي آنها دارد. بوعلي سينا در يكي از كتاب‌هايش اشاره كرده در حالي كه زن و شوهرها رابطه زناشويي مناسب و منظمي داشته باشند مي‌توانند به پاكسازي بدن از مواد موذي و زائد كمك كرده  و به اين ترتيب به افزايش نشاط و شادابي خود كمك كنند. حکیم جرجانی نیز در يكي از فصل هاي كتابش اشاره كرده كه تناسب و توازن در روابط زناشويي زوجين مي‌تواند به بهبود بيماري‌هاي كليوي، تسكين برخي سردردها و سرگيجه‌‌ها كمك ‌كند.

افراط براي كدام گروه خطرناك‌تر است؟

همان‌طور كه اشاره شد افراط در فعاليت‌هاي زناشويي مي‌تواند عوارض روحي و جسماني را براي مردان و زنان به همراه داشته باشد اما گروهي از مردم هستند كه افراط در اين فعاليت براي آنها خطرات بيشتر و عميق‌تري را به همراه دارد.

• در ميان اين گروه افرادي كه دچار معده‌هاي ضعيف هستند يا به بيماري و اختلالي در عملكرد معده مواجهند بايد در اين زمينه هوشيار باشند و براي حل مشكل خود با متخصص طب سنتي مشورت كنند.
• افرادي كه جثه نحيف و استخوان‌بندي ظريف دارند و مزاج آنها در گروه مزاج‌هاي خشك است نيز بايد مراقب فعاليت‌هاي زناشويي خود باشند و در اين زمينه افراط نكنند.
• مردان و زناني كه پس از انجام فعاليت زناشويي دچار تنگي‌نفس و اختلال در امر تنفس مي‌شوند نيز بايد حتما براي پيشگيري از بروز مشكل با پزشك يا متخصص طب سنتي مشورت و براي درمان خود اقدام كنند.
• مردان و زناني كه پس از روابط زناشويي با همسرشان دچار بي‌اشتهايي يا افزايش اشتها مي‌شوند نيز بايد در اين زمينه مراقبت‌هاي لازم را داشته باشند و با متخصص مشورت كنند.

زياده‌روي چه عوارضی دارد؟

درمانگران و حكيمان طب سنتي بارها در تدابير خود به اين نكته اشاره كردند كه افراط و تفريط در خوردن، تحرك داشتن و انجام فعاليت‌هاي بدني موجب بروز مشكلات و عوارضي در بدن مي‌شود. يكي از عوارض پرداختن بيش از حد به فعاليت زناشويي در زوج‌ها ضعف قواي بدني و اندام‌هاي اصلي بدن مانند قلب، مغز، معده، كليه، مثانه و اعصاب است. سستي پاها و ريشه‌هاي مو و بدبويي دهان نيز از ديگر عوارض زياده‌روي در فعاليت‌هاي زناشويي است. گاهي زوج‌ها در زندگي احساس افسردگي و خستگي بيش از اندازه دارند و نمي‌توانند ميان ميزان خستگي و افتادگي خود و فعاليت‌ روزانه‌شان ارتباط برقرار كنند. اين گروه با وجود آنكه در طول روز فعاليت جسماني وابسته به كار زيادي ندارند اما ممكن است  پرداختن زياد به روابط زناشويي موجب خستگي مفرط آنها ‌شود. بنابراين بايد در اين مورد دقت و حتي با متخصص طب سنتي در اين موارد مشورت كرد.

شما فقط به غذاي جسم نياز نداريد

اگر مي‌خواهيد در گروه زن و شوهر‌هاي موفق باشيد بهتر است حين مديريت روابط زناشويي خود براي بهبود آن نيز تلاش كنيد. يكي از ساده‌ترين اين شيوه‌ها فراهم كردن آمادگي جسماني و رواني است. براي اين منظور شما بايد خوراكي‌ها و مواد غذايي مصرف كنيد كه به افزايش توانايي شما كمك كند. شايد براي‌تان عجيب باشد اما مصرف خوراكي‌ها و غذاي مناسب مي‌تواند به افزايش اعتماد به نفس، بالا رفتن روحيه و كاهش تنش و استرس روزانه كمك كند.  براي اين منظور توصيه شده در برنامه هفتگي خانواده‌ها دست‌كم در 2 وعده غذايي از گوشت بوقلمون، ماهي، شيرعسل و گوشت گوساله كم‌چرب مصرف كنند تا به اين ترتيب به ايجاد تعادل هورموني كمك كنند. از طرفي مصرف فلفل و غذاهاي پر ادويه و گوشت‌هاي با طبع گرم، زنجبيل و سيب، زيتون سبز و سياه براي بهبود توان جسمي زن و شوهر‌ها پيشنهاد مي‌شود.

منبع- مجله زندگی ایده آل