reasons-to-forgive-your-ex-on-valentines-day

زمانیکه کسی دچار بیماری افسردگی می شود شاید شنیده اید که می گویند ورزش کنید تا خوب شود و خیلی از افراد هم از این طریق افسردگیشان درمان شده است. بنابراین ورزش و  داشتن هدف می تواند تغییرات چشگیری را بوجود بیاورد در این بخش به ورزش با دید وسیع بنگرید و هدفی را برای آن درنظر بگیرید

اما در واقع ورزش و انگیزه به پرداختن به آن می تواند تغییرات بزرگ تری ایجاد کند. در این مطلب شما را راهنمایی می کنیم تا با نگاه واقع بینانه ورزش را شروع کنید و با انگیزه کافی آن را ادامه دهید.

خبر خوب این است که ورزش قطعا” می تواند آرامش را به شما هدیه دهد و باعث شود که احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشید.حتی ممکن است مانع از بازگشت افسردگی و اضطراب بعد از بهبودی شود.همچنین ورزشی که جهت رفع افسردگی و اضطراب انجام می شود مزایای دیگری نیز دارد! یعنی به بهبود خلق و خوی نیز کمک می کند.البته لازم به ذکر است که ورزش تنها راه حلی برای بهبود وضعیت روحی و روانی نیست بلکه به پیشگیری و بهبود بیماری های از جمله فشار خون بالا، دیابت و آرتروز نیز کمک می کند.

ورزش چگونه به رفع افسردگی و اضطراب کمک می کند؟

ورزش احتمالا” به چند روش به بهبود افسردگی کمک کند، که شامل: انتشار مواد شیمیایی از مغز، که باعث می شود احساس خوبی در شما ایجاد شود و همین موجب می شود تا افسردگی را کاهش دهد.(انتقال دهنده های عصبی و اندورفین).ورزش باعث کاهش مواد شیمیایی در بدن شما می شود که می تواند افسردگی شما را بدتر کند و همچنین افزایش دمای بدن، که ممکن است اثرات آرام بخشی را داشته باشد.

ورزش حتی می تواند روی مسائل عاطفی نیز تأثیر مثبتی بگذارد.مثلا” می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس داشته باشید!ورزش یا فعالیت های جزئی و کوتاه مدت دیگر نیز می توانند به خوبی موجب افزایش اعتماد به نفس شما شوند.مثلا” یکی از منافع جسمانی ورزش تناسب اندام است.تناسب اندام باعث می شود وضعیت فیزیکی شما بهتر شود و در نتیجه شما احساس رضایت بیشتری نسبت به خود و وضعیت ظاهری خود داشته باشید.

ورزش باعث می شود شما حتی برای مدت کوتاهی نگرانی و دغدغه را از خود دور کنید.در واقع وقتی که مشغول به فعالیت ورزشی هستید ذهن شما از چرخه افکار منفی که تغذیه کننده افسردگی و اضطراب هستند دور می شود.یعنی یک نوع حواس پرتی مثبت!گذشته از این ورزش در خصوص تعاملات اجتماعی نیز مفید است.یعنی شانس ملاقات و یا معاشرت با دیگران را به شما می دهد که نتیجه آن می تواند تبادل لبخند دوستانه باشد و این یعنی وجود یک حس خوب در زندگی که نتیجه آن بهبود در روحیه شما خواهد بود.

ورزش حتی سبک و شیوه زندگی سالم را به شما هدیه می دهد.حتما” شما هم این را بهتر از ما می دانید که استعمال سیگار، گوشه نشینی و زانوی غم بغل گرفتن و مصرف الکل راه حل های خوبی برای مقالبه با شرایط نابسامان روحی نیستند.ورزش یعنی یک استراتژی سالم و یک کار مثبت است و اهمیت شما به آن یعنی شما می خواهید زندگی و تفکرات خوب را به خودتان هدیه دهید.

چه نوع ورزشی برای بهبود اضطراب  بهتر است؟

کلمه “ورزش” ممکن است موجب سردرگمی شما شود.چرا که مشاهده شده است اشخاصی که دچار بحران افسردگی هستند حتی در انتخاب ورزش هم دچار مشکل می شوند.ورزش شامل طیف گسترده ای از فعالیت هایی است که سطح فعالیت بدنی شما را برای داشتن احساسی بهترافزایش می دهد.هر ورزشی که منجر به پمپاژ بیشتر در قلب شود، برای شما مفید است مثلا” دویدن، وزنه برداری، بازی، بسکتبال و دیگر فعالیت های تناسب اندام همگی مفید و نتیجه بخش خواهند بود.

یا بهتر است به فعالیت های بدنی هم اشاره کنیم که می تواند موجب بهبود وضعیت روحی شما شود! مثلا” باغبانی، ماشین شستن و یا قدم زدن در اطراف ساختمان محل زندگی، در واقع منظور ما این است که هر چیزی که باعث شود از روی زمین بلند شوید و حرکت  کنید موجب بهبود وضعیت شما می شود و چه بهتر که در قالب یک برنامه هدفمند و برنامه ریزی شده باشد که همان ورزش است.

اگر به دلیل مشغله وقت و زمان کافی در اختیار ندارید و نگران این هستید که چطور برنامه ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید، ما با شما می گویم که لازم نیست اینقدر سخت بگیرید! بله، سخت نگیرید.هیچ ایرادی ندارد که فعالیت ورزشی شما حتما” در یک زمان مشخص و در یک محدوه زمانی خلاصه شود، شما در حین کار هم می توانید چند دقیقه ورزش کنید، یا مثلا” مسیری از محل کار تا منزل را پیاده روی کنید.

حتی اگر برایتان مقدور است از دوچرخه استفاده کنید.این واقعا” ایده خوبی برای بهبود وضعیت روحی شماست و هیچ ایرادی ندارد شما برای سلامتی خود دست به کارهای بزنید که شاید فکر کنید مناسب شما نیست، اینجا سلامتی شما مهم هست.

چقدر ورزش کافی است؟

اگر می خواهید به صورت هدفمند ورزش کنید، ۳۰ دقیقه ورزش یا بیشتر در طول روز به مدت سه تا پنج روز در هفته به طور قابل توجهی می تواند مثمر ثمر باشد.همانطور که گفتیم ورزش های کوتاه مدت مانند ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فعالیت ورزشی نیز همان نتیجه را خواهد داشت.مثلا” یک بار صبح و یک بار هم بعدازظهر.

اگر به طور منظم ورزش کنید، بدون شک به نتیجه مورد نظر خواهید رسید.ورزش بهترین دارو برای سلامت جسم و روان شماست.از نظر ما اولین گزینه برای بهبود وضعیت روحی و جسمانی شما همان ورزش کردن هست، پس لزومی ندارد به محض مشاهده علائم افسردگی یا اضطراب به داروهای شیمیای روی بیاورید.البته توصیه می کنیم در کنار فعالیت ورزشی با مشاورین متخصص نیز جلساتی داشته باشید تا بهتر و زودتر به نتیجه برسید.

منبع- http://www.elmevarzesh.com