cold-and-flu

برای رفع مشکلات مربوط به سرماخوردگی می توانید از طب سوزنی کمک بگیرید یکی از بهترین درمان های موثر طبیعی استفاده از این طب است که تاثیرات مفیدی بر روند سلامتی مبتلایان خواهد گذاشت و سیستم ایمنی بدن این افراد را تقویت خواهد کرد

طب سوزنی : 
بیش از ۱۰۰ ویروس وجود دارند که می توانند باعث بروز سرماخوردگی و آنفلوانزا شوند.علائم این بیماری ها غالبا شامل آبریزش بینی, گلودرد, عطسه,گرفتگی بینی و آبریزش از چشم باشد.از زمان پیدایش بشر ، آنفلوانزا تاثیرات مخربی بر جمعیت انسان داشته است. گاهی اوقات آنفلوآنزا با حملات مرگبار خود باعث از بین رفتن کامل یک تمدن می شد. به واسطه پیشرفت های پزشکی این مشکل تا حد زیادی کنترل شده است،با اینحال سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ آمریکایی در اثر عفونت جان خود را از دست می دهند.چین سابقه طولانی در مبارزه با حملات ویروسی ایجاد شده در شرایط آب و هوایی مختلف دارد. طب سنتی چین شامل طب سوزنی، گیاهان دارویی و تغذیه درمانی بوده و به مردم سراسر دنیا در جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا و همچنین درمان آن کمک می کند. افرادی که از مزایای این درمان ها بهرمند شده اند دریافتند که در طول سال بسیار کمتر دچار سرماخوردگی می شوند و در صورت ابتلا علائم در آن ها چندان شدید نیست.

این سوال مطرح می شود که آیا طب سوزنی برای درمان سرماخوردگی و عوارض ناشی از آن می تواند موثر باشد ؟

سیستم تنفسی فوقانی (بینی و نای) نسبت به سرماخوردگی و آنفلوانزا در معرض آسیب هستند. هر دو بیماری عمدتا ویروسی هستند و در هوای سرد و خشک بروز می کنند. عامل بیماری زا در سرماخوردگی و آنفلوانزا در دمای های پایین حمله می کند و قادر به تحمل خشکی به مدت طولانی است، زیرا زمانی که رطوبت به این عامل متصل می شود آن را به سطح زمین می رساند، بنابراین در هوا پراکنده نبوده و نمی تواند باعث بروز بیماری شود. به علاوه در هوای سرد مردم معولا در خانه می مانند و باعث سرایت بیماری به یکدیگر می شوند.سرماخوردگی و آنفلوآنزا سیستم ایمنی فرد را ضعیف می کنند و منجر به عفونت های ثانویه مثلبرونشیت یا پنومونیمی شوند.اگر فرد مبتلا، سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد ویروس آنفلوانزا می تواند زندگی فرد را تهدید کند. ایمنی کم یا ضعیف معمولا در افراد مسن و افرادی با اختلالات مزمن مثل بیماری قلبی، اختلالات ریوی، مشکلات کلیه یا دیابت دست و پنجه نرم می کنند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، دیده می شود.

هیچ واکسنی بر ضد ویروس سرماخوردگی وجود ندارد اما واکسن هایی برای آنفلوانزا موجود است. واکسیناسون می تواند در پیشگیری از ابتلا به گونه های واکسینه شده به ویژه اگر قبل از فصل شیوع ویروس انجام شود موثر باشد.تقاضا برای این واکسن ها در ماه های آبان و آذر بسیار زیاد است به طوری که ممکن است با کمبود آن روبرو شویم.برخی افراد واکنش عکس به این واکسن نشان می دهند و برخی افراد واکسینه شده ممکن است همچنان با نوع جدیدی از ویروس که بر ضد آن واکسینه نشده اند آلوده شوند.از آنجا که دسترسی به واکسنی که بر ضد تمام انواع تغییر یافته ویروس های آنفلوانزا باشد دشوار است وحتی اگر بر ضد این ویروس واکسینه شده اید استفاده از درمان های پیشگیری کننده طب چینی (طب سوزنی) به نفع شما خواهد بود.در دیدگاه های طب چینی نیز همانند طب غربی ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا عوامل بیماری زای خارجی هستند که طی تغییرات فصلی بروز می کنند. این ویروس ها در تغییر فصل از فصل گرم به سرد؛ اغلب از تابستان به پاییز و پاییز به زمستان، بیشترین فعالیت را دارند.

طب سوزنی
مطالعات به عمل آمده نشان می دهد طب سوزنی باعث تحریک افزایش تولید سلول هایکشنده طبیعی(natural killer cells) می شود؛ این سلول ها،دسته خاصی از گلبول های سفید خون هستند که ویروس هارا مهار می کنند.به علاوه این سلول ها با آزاد کردن ناقلان شیمیایی مثل اندورفین به آرامش ذهن و بدن کمک می کنند.سیستم ایمنی ما در حالت تعادل و آرامش ذهنی و جسمی بیشترین توانایی را برای کنترل عفونت و التهاب دارد. اگر التهاب کنترل شود تنفس بیمار راحت تر شده و تولید خلط کمتر می شود. در نتیجه دریافت و جذب اکسیژن بهتر صورت می گیرد. اکسیژن برای عملکرد سلول های ریه، قلب و سلول های خونی که باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند اهمیت حیاتی دارد.طب سوزنی می تواند از عفونت جلوگیری کرده و آن را درمان کندو همچنین قادر به کاهش زمان بهبود بیمار از این مشکل شود.

طب گیاهی چینی
بهترین طب، طب پیشگیری کننده است. یک ضرب المثل چینی قدیمی می گوید: قبل از احساس تشنگی باید چاه بکنی. طب گیاهی چینی یکی از بهترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی است. صدها داروی گیاه اختصاصی برای رفع علائم آنفلوآنزا و کمک به بهبود سریع وجود دارد.گیاهانی مثل قارچ ریشی یا رشی (Reishi) و آستراگالوس (اسطراغالیس یا گون) برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بسیار موثر هستند. ریشه و برگ ایساتیس غالبا ویژگی های ضد ویروسی دارند.

مشاوران تغذیه
متخصصان ما در علم تغذیه در حفظ سلامت و تعدیل رژیم غذایی غنی از ویتامین های ضروری، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی به شما کمک می کنند.این مواد شامل سبزیجات با رنگ تیره، انواع توت، سوپ، زنجبیل، سیر و پیازچه می باشد. غذاهای حاوی بتاکاروتن مثل هویج، کلم بروکلی، سیب زمینی، سیر و گوجه برای تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بیشتر غشاهای موکوسی بینی و گلو در برابر عفونت مفید هستند.

مکمل های غذایی
مکمل های اختصاصی فراوانی در مجتمع ارتقاء سلامت پارسیان برای تقویت ایمنی بدن و رفع علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا مورد استفاده قرار می گیرند. ما ترکیبی از قارچ های طبی و آستراگالوس را برای تقویت سیستم ایمنی تجویز می کنیم.همچنین استفاده از روی، ویتامین C و عسل برای گلودرد و خشکی گلو توصیه می شود.

تمرینات ذهنی- جسمی
هر گونه تمرین هوازی فکری می تواند باعث آرامش ذهن شده و در بهبود خلق و خو به شما کمک کند که هر دو باعث کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی شما می شود. حرکات ویژه و تکنیک های تنفس همانند آنچه در تای چی و چی گونگ دیده می شود می تواند برای پیشگیری از بیماری و احیای سیستم های ضعیف بدن مثل سیستم ایمنی، تنفسی و سیستم گوارش به بیمار آموزش داده شود.

شیوه زندگی سالم برای بهبود سیستم ایمنی
بسیاری از انواع سرماخوردگی و آنفلوانزا قابل پیشگیری هستند و داشتن سبک زندگی سالم برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است. بیماری و ضعف در بسیاری از افراد به دلیل بار سنگین زندگی ممکن است آن ها برای بیش از چند هفته ادامه داشته باشد. با تغییر فصل و فرا رسیدن فصول پایانی، روزها کوتاهتر و شب ها بلندتر می شوند. زودتر خوابیدن و دیرتر بیدار شدن نسبت به فصل های قبل، باعث منطبق شدن بدن با خورشید شده و به آن کمک می کند تا با استراحت بیشتر در این فصل ها با بیماری ها مبارزه کرده و برای فصل های گرمتر که نیاز به فعالیت بیشتری است کاملا آماده شود.بهداشت شخصی مناسب مهمترین فاکتور برای دوری از عوامل بیماری زا است. قبل از غذا و پس از تماس با افرادی که ممکن است بیمار باشند، دست های خود را بشویید. دیگر عادات مناسب در پیشگیری از بیماری ها عبارتند از داشتن استراحت کافی، پوشیدن لباس مناسب با شرایط آب و هوایی، نوشیدن مایعات کافی، دوری از استرس و ورزش های منظم.