770

برای من جای سوال دارد که چطور برخی افراد به طور جدی و مرتباً در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند. من این جور آدمی نیستم. من فعالیتهای سرگرم کننده روزانه را ترجیح می دهم که تمرینات فنی ای هستند اما نه به آن شکل جدی. این به این معنا نیست که من برای افرادی که این ورزش ها را انجام می دهند احترام قائل نمی شوم. اگر شما شبیه من باشید، ملیسا بریر از Mother Nature Network انواع تمرینات سرگرم کننده ای برایتان دارد که می تواند سلامت روحی و جسمی ما را بهبود بخشد:
دویدن و وزنه برداری منجر به ساییدگی مفاصل و ورم عضلات دو سر می شود، اما رقص اجتماعی و پینگ پنگ مزایای خود را دارند. در حالی که مجلات تناسب اندام از جذابیت یک تمرین ورزشی پرزحمت تبلیغ می کنند، ورزش هایی که فشار و زحمت کمی نیاز دارند، پاداش های سودمندی را ارائه می کنند. فعالیت های زیر ممکن است به تمرکز، هماهنگی، و تمرین نیاز داشته باشند اما این روش های کم تاثیر در مقایسه با ورزش های خسته کننده، با لذت و جذابیت بیشتری که دارند سرگرم کننده و اجتماعی هستند.

1. رقص اجتماعی

وقتی میشه تمام شب رو فکس ترت (نوعی رقص آمریکایی) رقصید، سوئینگ و والس رقصید، چرا آدم بره باشگاه؟ مزایای این رقص شامل کاهش استرس، سلامت قلبی عروقی و از محیط اجتماعی مثبت برخوردار بودن است.

اما این کل موضوع نیست. بر طبق واحد رقص دانشگاه استنفورد، پژوهشی انجام شد تا مشخص شود که فعالیت های سرگرم کننده ذهنی یا جسمی بر تیزهوشی ذهنی تاثیر می گذارد یا نه. یافته ها به این صورت بود که از میان فعالیت های فیزیکی و ذهنی تست شده — از تنیس و شنا گرفته تا خواندن و حل کردن پازل — رقص های مکرر با 76 درصد کاهش خطر مبتلا شدن به دیوانگی، بالاترین امتیاز را آورد. همانطور که مشخص است، رقصیدن عملیات های مغزی زیادی را یکباره با هم درگیر می کند، عاطفی و موسیقیایی، منطقی، و جنبشی — که ترکیبشان با هم برای پیوستگی عصبی معجزه می آفریند.

2. بولینگ

“آن مرد شیک پوشی ” که در فیلم لبووسکی بزرگ بازی می کند، شاید لوطی ماری جوانا کش محله بوده است، اما علاقه شدیدش به بولینگ کاملا با رفتار لوطی منشانه او در تضاد است. بولینگ نه تنها 240 کالری در ساعت می سوزاند، که عضلات بالا تنه را مقاوم می کند، سلامت سیستم تنفسی و قلبی را بهبود می بخشد و تحمل بدن را برای فشاری که بر استخوان ها می آید افزایش می دهد.

بر طبق نشریه جهانی بولینگ، هر بولینگ باز به طور متوسط، یک توپ بولینگ را 360 درجه می چرخاند (200 درجه به عقب و 160 درجه به جلو). در سری مسابقات 3 مرحله ای، یک بولینگ باز معمولی با توپی 25/7 کیلویی، در مجموع 392 کیلوگرم در یک دور کامل(54 ضربه، ضرب در 25/7 کیلو برای هر ضرب) را بلند می کند. و با آن گام های متمرکز برای به حرکت درآوردن توپ؟ با میانگین 60 پا در هر دفعه، یک بولینگ باز 10/6 یک مایل را در سری بازی های سه مرحله ای طی می کند.

3. قدم زدن

نیروهای جالب توجه این فعالیت روزمره و درعین حال — شگرف — در گذاشتن یک پا در مقابل پای دیگر در فواید حیرت آور قدم زدن به طور کامل توصیف شده است. به صورت خلاصه، مطالعات و تحقیقات ارتباطی را میان هر یک از موارد زیر با قدم زدن اثبات کرده است: کاهش خطر ابتلا به جنون، کاهش خطر ابتلا به سکته، افزایش احتمال زنده ماندن با سرطان سینه، رفع خستگی، بهبود افسردگی و ظرفیت ذهنی برای افرادی که از فیبرومیالگیا (fibromyalgia) رنج می برند؛ کاهش استفاده از دارو، کاهش چشمگیر خطر ابتلا به دیابت نوع 2، و افزایش میل و رضایت مندی جنسی.

4. شمشیر بازی

متمدن تر از این نمی شود که به عصر طلایی ماجراجویان بی پروای هالییود ( و آن شلوارهای تنگ و پر زرق و برق دار) فکر کرد. اما ورای آن ظواهر زیبا و حرکات آرام، شمشیر بازی فواید حیرت آوری برای سلامت دارد. فارغ از مزایای فیزیکی اش، محققان در پژوهشی این بازی را بررسی کردند تا ببینند در خنثی سازی زوال ذهنی که ناشی از پیر شدن می باشد، موثر است یا نه. آنها دریافتند که شمشیربازانی که در این ورزش درگیر هستند باید سریع تصمیم بگیرند و در این بازی بر انعطاف پذیری و توجه دیداری، تاکید بسیاری شده است. این ورزش تعداد زیادی از نقش های ذهنی را درگیر می کند، مانند برنامه ریزی، انعطاف پذیری ذهنی، و به عمل مناسب و عکس العمل مناسب . آنها نتیجه گرفتند که بدون شک، شمشیربازی با افت ذهنی مربوط به سن در اتباط است.

5. گلف

به طور متوسط، وقتی در یک زمین گلف که 9 سوراخ دارد بازی می کنید، گلف بازانی که می دوند و کیف خود را حمل می کنند 721 کالری می سوزانند؛ گلف بازانی که از چرخ دستی استفاده می کنند، 718 کالری می سوزانند، گلف بازانی که با چوب گلف حرکت می کنند، 613 کالری می سوزانند و حتی گلف بازانی که از گاری دستی استفاده می کنند 411 کالری می سوزانند. در کنار وجهه اجتماعی اش، استفاده از هوای تازه و نور خورشید، گلف باعث افزایش طول عمر می شود. یک تحقیق که در سوئد انجام شده است، نشان داد که نرخ مرگ و میر گلف بازان 40 درصد کمتر از افراد دیگردر جامعه آماری مشابه است که 5 سال اضافه بر نرخ امید به زندگی می باشد.

6. والیبال

والیبال می تواند یکی از پر انرژی ترین بازی های این لیست باشد، اما با توجه به آن که همیشه در لباس شنا و کنار ساحل انجام می شود، جایگاه خاصی را در دسته ورزش های مفرح به خود اختصاص داده است.

حرکات ورزشی دارای تنوع منحصر به فردی می باشند مانند پریدن، چمباتمه زدن، شیرجه زدن و روی پاشنه چرخیدن. والیبال هماهنگی چشم و دست را ارتقا می دهد، و انعطاف پذیری اندام های زیرین مانند دست و پا را بهبود می بخشد. والیبال نیازمند تمرکز ذهنی است، مزیت های اجتماعی دارد، عضله می سازد و می تواند 585 کالری در 45 دقیقه بسوزاند. و برای افراد مسن تر که والیبال نشسته بازی می کنند، تحقیقی در سال 2007 در ژورنال Activities, Adaptation and Aging نشان داد که بازیکنان به طور چشمگیری از تاثیرات مثبتی بهره بردند که والیبال بر سلامت اجتماعی آنها گذاشته بود.

7. اسکیت سواری

خواه طرفدار حرکات زیبای رقص اسکیت جن کلی باشید یا دوستدار زنان اسکیت باز خشن مسابقات اسکیت بازی، سر خوردن روی چرخ ، افراد زیادی از سر خوردن روی چرخ استقبال می کنند. رولر اسکیت تمرینات گسترده ای را برای بسیاری از عضلات بدن ارائه می دهد مانند تمرینات کششی و فواید قلبی – عروقی بسیار زیاد. هر ساعت اسکیت سواری حدود 500 کالری برای فردی می سوزاند که حدود 68 کیلو وزن دارد.

و اگر می خواهید بدوید اما زانوهایتان نمی گذارند، اسکیت سواری می تواند بهترین راه حل باشد. یک پژوهش از دانشگاه ماساچوست نشان داد که اسکیت سواری در مقایسه با دویدن، فشار مفاصل را به 50% کاهش می دهد.

8. پینگ پونگ

اگر چه در این ورزش، شما اساساً در یک جا ایستاده اید، اما پینگ پونگ تمرین قلبی عروقی عالی ای را بوجود می آورد و عکس العمل های غیرعادی را بهبود می بخشد. همچنین تحرک مفاصل درهر دو قسمت بالا و پائین بدن را ارتقا می بخشد و به افزایش انرژی در گذر زمان کمک می کند. و به این علت که به تفکر سریع و هماهنگی دست و چشم نیاز دارد، فعالیت مغزی را تا حد بسیاری تحریک می کند.

دکتر وندی سوزوکی استاد علوم عصبی و روانشناسی دانشگاه نیویورک، به بنگاه خبرپراکنی آمریکا (ABC) گفت : در پینگ پونگ ما نقش های حرکتی ارتقا یافته، نقش های استراتژیک پیشرفته، و نقش های حافظه بلند مدت ارتقا یافته داریم. بر اساس گفته های وی، ورزش های رو میزی بخشی از مغز را به کار می اندازند که مسئول حرکات، مهارت های حرکتی ظریف، و استراتژی می باشند. فقط تصور کنید که با ضربه زدن به توپی که کمتر از 1 دهم اونس است، با هوش تر شوید.

ملیسا بریر یک نویسنده و ویراستار با پیشینه ای در زمینه ی زندگی مقاومتی با تخصص در تغذیه، سلامت، علوم و طراحی می باشد. او یکی از نویسندگان True Food-National Geographic است و برای گاهنامه ها و کتاب های جهانی و منطقه ای نویسندگی و ویراستاری کرده است، که شامل مجله نیویورک تایمز می شود. او در حال حاضر به زندگی اش در بروکلین، نیویورک عشق می ورزد.

منبع-جنی