Strawberry-Nutrition-Title

 توت فرنگی گیاهی است علفی، دارای دونوع ساقه خوابیده و قائم که از ساقه‌‌های خوابیده آن ریشه‌‌های نابجا تولید می‌‌شود. قسمت خوراکی میوه که قرمز رنگ است.

 

در این عمل اسیدهای آلفا هیدروکسی(AHA)توت فرنگی،لایه‌‌های کهنه و سلول‌های شاخی شده‌ پوست را کم کم حل نموده و در نتیجه لایه‌‌های شاداب زیرین نمودار می‌‌شوند. اسانس میوه نیز جذب پوست شده و باعث تحریک گردش خون در پوست می‌‌شود، همچنین ساخت سلول‌های جدید را تحریک می‌‌کند.

تانن‌‌ها و مواد فنلی که قدرت ضد میکروبی ضد قارچی و قدرت قبض کنندگی خوبی دارند، در راستای سفت کردن پوست و جلوگیری از شلی آن و از طرفی جلوگیری از عفونت و ایجاد آکنه موثر خواهد بود..

3-استفاده از ماسک میوه جات برای مدت کوتاه کم تاثیر است لذا برای بهره‌وری بیشتر لازم است حداقل هفته‌ای دو بار از ماسک‌‌های میوه استفاده نمود و این کار را تداوم بخشید.

4-غلظت اسیدهای میوه در میوه جات  کم بوده لذا دارای اثرات بطئی می‌‌باشند، در صورتیکه در فرآورده‌‌های آرایشی –بهداشتی، غلظت این مواد گاهی تا بیش از 20 برابر میوه‌جات می‌‌رسد و دارای اثرات سریع و قوی می‌‌باشند. البته باید ذکر نمود که هر چه غلظت این مواد بیشتر و اثر سریع و قوی‌تر باشد، عوارض جانبی آن نیز زیادتر خواهد بود، به همین دلیل محصولات شیمیایی نسبت به مواد طبیعی دارای عوارض به مراتب بیشتری هستند.

5ـ افرادی که معده حساسی دارند و یا مبتلا به بیماری‌‌های کهیر، اگزما و آسم هستند، بهتر است از خوردن توت فرنگی بپرهیزند.

6ـ توت فرنگی به علت داشتن اسید سالیسیلیک در بعضی اشخاص، کبد و مثانه را تحریک می‌‌کند و جوش‌‌هایی شبیه کهیر ایجاد می‌‌کند که مولود ناپاکی شدید خون و داخل بدن است.

ماسک توت فرنگی

برای تهیه ماسک به  دو قاشق غذاخوری عسل، دو قاشق غذاخوری ماست و 2 تا 3عدد توت فرنگی نیاز دارید. مواد فوق را کاملا با هم مخلوط نموده و بعد از اینکه ترکیب یکدستی حاصل شد، آن را بمدت 15 الی 20 دقیقه روی پوست خود قرار دهید. حالا صورت خود را با آب گرم و پد نرمی بشویید. اکنون می‌‌توانید با لمس پوست خود، تفاوت را مشاهده نمایید.

اسکراب توت فرنگی

تهیه این اسکراب که یکی از آسان‌ترین اسکراب‌ها به حساب می‌‌آید و پوست را سالم و شاداب می‌‌کند، کافی است یک دانه توت فرنگی را نصف کنید و به مدت ۱۵ دقیقه به صورت بمالید. پس از خشک شدن صورت خود را با آب بشویید.برای از بین بردن سلولهای مرده پوستی، قبل از خواب توت فرنگی له شده را به پوست خود بمالید و بگذارید یک شب کامل روی صورت بماند و روز بعد با آب خالی بشویید.

تمیز کننده پوست

آب توت فرنگی را بگیرید و با چند قطره گلاب مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را با استفاده از پنبه به صورت بمالید و کمی ماساژ دهید. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

 اسکراب پا

در فصول مختلف پا به مراقبت بیشتری نیاز دارد. معمولا، آب و هوا، رژیم غذایی نادرست، مسافرت‌‌های بیش از حد و استفاده از صندل‌ها‌ی پاشنه بلند به پا آسیب می‌‌رساند. اما با استفاده از اسکراب توت فرنگی می‌‌توان کف پا را مرطوب نگه داشت. حدود ۸ عدد توت‌فرنگی را با ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق مرباخوری نمک مخلوط کنید. پا را به مدت ۳۰ دقیقه با مایه به دست آمده ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید.

چشم‌های پف کرده

خواب ناکافی و دیر خوابیدن باعث پف کردن چشم می‌‌شود. برای برطرف کردن این ناراحتی کافی است یک برش توت‌فرنگی را به مدت ۱۰ دقیقه روی چشم قرار دهید. پس از برداشتن، دور چشم را کمی مرطوب کنید.

سفید کردن دندان

درست است، تعجب نکنید. توت فرنگی حاوی اسید مالیک است که به سفیدی دندان کمک می‌‌کند. برای استفاده تنها کافی است یک عدد توت فرنگی را با نصف قاشق چایخوری جوش شیرین کاملا مخلوط نمایید و دندان‌های خود را چند دقیقه با آن مسواک نموده وبعد حدود پنج دقیقه بگذارید روی دندان‌تان بماند. سپس آن را با آب و مسواک پاک نمایید.

نکته مهم: از این ترکیب حداکثر دو بار در ماه استفاده نمایید.

از بین بردن آکنه

توت فرنگی در رفع آکنه بسیار موثر است. نصف لیوان توت فرنگی را با یک قاشق غذاخوری ماست سفت و چند قطره گلاب مخلوط کنید و روی صورت بمالید. پس از ۱۰ دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید و شاهد تغییر ایجاد شده باشید.

توت‌فرنگی کاشت خودتان را نوش‌جان کنید

اگر می‌خواهید توت‌فرنگی سالم و شیرین و آبدار بخورید، آن هم با قیمتی بسیار ارزان، بهترین راه این است که خودتان آن را پرورش دهید. تقریبا همه می‌توانند در خانه خودشان چنین کاری انجام دهند. بهترین زمان برای کاشتن توت‌فرنگی‌ اوایل پاییز و بهار است.

نگران جا برای کاشت این میوه نباشید زیرا بعلت کوتاهی بوته‌‌های توت فرنگی می‌‌توان این میوه لذیذ را در باغچه، سبد و حتی گلدان کاشت. بوته توت فرنگی فضای کمی را اشغال می‌کند، گل زیبا و میوه خوش مزه‌ای دارد و کاشت آن نیز راحت است. برای اینکه خودتان بتوانید بوته توت‌فرنگی را به عمل آورید، چند راهنمایی به شما می‌کنیم.

گسترش و تکثیر

معمولا پرورش توت‌فرنگی، به ویژه وقتی جنس بوته‌های آن مرغوب باشد، بسیار آسان است . به راحتی می‌توانید تعداد زیادی از بوته‌های توت فرنگی را تکثیر کنید. این گیاه در فصل رشد، رونده‌هایی را روی سطح خاک به‌وجود می‌آورد که می‌توان با روش خواباندن از آن گیاه دیگری ساخت. این شاخه‌ها را می‌توانید به زمین متصل کنید؛ البته نباید آن‌ها را از بوته اصلی جدا کنید. این عمل را باید در ماه‌های تیر و خرداد انجام داد. استفاده از بذر هم ممکن است ولی روش پرورش با استفاده از بوته راحت‌تر است.