human_body_facts

برخی عملکردهای مختلف در بدن وجود دارند که تا به حال از آن ها بی اطلاع بوده اید برای اضافه کردن به دانستنی هایتان در مورد بدن و عملکرد آن توصیه می کنیم به این مطلب نگاهی بیندازید حقایق جالبی در مورد بدن انسان در ادامه مطلب برایتان آورد ه ایم با ما همراه باشید.

بدن انسان‌ کارهای عجیب‌وغریبی انجام می‌دهد مانند خمیازه کشیدن، سکسکه کردن و…. اما چرا این‌ اتفاق ها می‌افتد؟ در این مطلب به نقل  از نیوزویک به  7عملکرد عجیب بدن اشاره و دلیل آن توضیح داده‌شده است .شاید با مطالعه این متن جواب سوالی را که همیشه در ذهن داشتید، بیابید.

*آپاندیس:

پزشکان طی سال ها،  آپاندیس را  عضو زائدی می دانستند   که   می‌تواند ملتهب و دچار پارگی شود و  در این شرایط  بسیار تهدیدکننده است.  درگذشته برای پیشگیری از بروز این مشکل پزشکان عمل آپاندیس را انجام می‌دادند.اما  پس از سال ها تحقیق، پژوهشگران سرانجام  دریافتند که  آپاندیس پناهگاه امنی برای باکتری‌های مفید است  که  در دوران بیماری سخت ، به آنجا پناه می‌برند. این پناهگاه باکتری  ها را در امان نگه می‌دارد تا زمانی که بدن با عفونت مقابله می‌کند؛ سپس به سیستم  گوارشی بر می‌گردند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

بغض در گلو:

آیا تابه‌حال احساس کرده اید که انگار در گلویتان چیزی گیرکرده است درحالی‌که چیزی وجود ندارد؟ معمولا  این حالت وقتی  به وجود می‌آید که خبر بدی می شنوید یا این‌که می‌خواهید گریه کنید. به این مکانیزم “مقابله یا فرار” می‌گوییم و هنگامی‌که تحت‌فشار شدید یا در معرض خطر قرار می‌گیریم، به وجود می‌آید. در این حالت فرآیند نفس‌ کشیدن هم سریع می شود. تارهای صوتی نیز با منبسط شدن  زمینه ورود اکسیژن بیشتر را فراهم می کند. وقتی‌که سعی می کنید آب دهانتان را قورت دهید ، عضلات  به‌طور مؤثر فعالیت می کنند و  این حالت باعث
می شود  احساس کنید که غده یا چیزی در گلویتان وجود دارد.

*احساس لرز در ستون فقرات:

این حالت که همراه با سیخ شدن مو به وجود می‌آید،  می‌تواند در وضعیت‌های مختلفی رخ دهد.این حالت اغلب زمانی ایجاد
می شود که یک حالت پراسترس را تجربه می‌کنید. در این هنگام مغز مقدار زیادی آدرنالین رها می‌کند که باعث بالا رفتن توجه و هوشیاری فرد می‌شود. آدرنالین نیز باعث سیخ شدن موها و منقبض شدن عضلات می‌شود. همچنین هنگامی که دچار احساسات شدید می شوید، مانند شنیدن  موسیقی  موردعلاقه و … این حالت به علت بالا رفتن آدرنالین رخ می  دهد.

*چین‌وچروک شدن انگشتان دست‌وپا:

احتمالاً متوجه شده اید که پس از حمام یا شنا کردن ، انگشتان دست‌وپا  چروک می شود. دانشمندان اعلام کرده اند که راز این موضوع را دریافته اند. نتایج  آزمایش‌ها نشان می دهد که افراد با انگشتان چروکیده  سطوح خیس را بهتر می‌توانند نگه‌دارند. این حالت به  اجداد ما در استفاده بهتر از ابزارها در شرایط مختلف کمک می کرد.

*دریازدگی یا حرکت زدگی:

بسیاری از افراد در وسایل نقلیه در حال حرکت مانند خودرو، کشتی و هواپیما دچار حالت تهوع و سر گیجه می شوند؛ چرا که آنچه بدن حس می‌کند از آنچه چشمان فرد می‌بیند، متفاوت است . به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که در یک کشتی نشسته‌اید ،دریا به نظر آرام  می‌رسد اما گوش حس می‌کند  که کشتی تکان می‌خورد. این امر سبب  احساس عدم توازن در درون گوش داخلی می‌شود که به حالت تهوع و در صورت درمان نشدن  ، به استفراغ منجر می شود.

*قلقلک دادن:

یک پژوهشگر به نام «کریستین هریس» توضیح  داد که قلقلک راهی برای یاددادن مهارت‌های مبارزه به افراد است. در اغلب موارد قلقلک دادن فرد باعث می‌شود وی خود را جمع و راه فرار پیدا کند. درنتیجه یادمی گیرد چگونه در زمان خطر از دست مهاجم خود را نجات دهد.

*خمیازه  کشیدن:

کافی است فقط به یک فرد یا حیوان در حال  خمیازه کشیدن نگاه کنید  تا خودتان هم خمیازه بکشید.در سال 2014، محققان  توضیح دادند که خمیازه کشیدن  مغز را خنک می‌کند. با وارد شدن هوای سرد هنگام خمیازه کشیدن، گردش خون در مغز افزایش می یابد و حرارت اضافه دفع می‌شود. قرار گرفتن در معرض استرس، قبل از ورزش کردن و در زمان خستگی، روند خون رسانی به مغز را  افزایش می دهد که این امر مغز را هوشیارتر می کند.

علائم سوزن سوزن شدن پشت چیست؟

احساس سوزن سوزن شدن در پشت به طور معمول به عنوان سوزن سوزن شدن یا حس خزیدن توصیف می شود. بسته به علت و محل آن این احساس می تواند مزمن یا کوتاه مدت (حاد) باشد. در صورت همراه شدن سوزن سوزن با موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ضعف ناگهانی در پاها

مشکلات راه رفتن

از دست دادن کنترل مثانه یا روده

این علائم علاوه بر احساس سوزن سوزن شدن در پشت می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تر به نام فتق دیسک بزرگ (سندرم دم اسبی) یا تومور روی ستون فقرات باشد.

سوزن سوزن شدن قسمت بالا در پشت

احساس سوزن سوزن شدن در پشت به طور معمول در اثر فشرده شدن عصب، آسیب یا تحریک ایجاد می شود. برخی از علل عبارتند از:

پلکسوپاتی شبکه بازویی

شبکه بازویی گروهی از اعصاب ستون فقرات است که سیگنال هایی را به شانه ها، بازوها و دست ها ارسال می کند. در صورت کشیدگی یا فشردگی اعصاب ممکن است احساس سوزن سوزن شدن ایجاد شود. در بیشتر موارد درد در بازو احساس می شود و فقط برای مدت کوتاهی ادامه می یابد. سوزش حتی می تواند به اطراف گردن و شانه ها نیز منتقل شود. درمان شامل موارد زیر است:

داروهای ضددرد

استروئیدها برای کاهش التهاب

فیزیوتراپی

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا به عنوان یک اختلال در سیستم عصبی مرکزی باعث درد و خستگی گسترده ماهیچه ها می شود. درد از کسل کننده و دردناک گرفته تا سوزش اغلب در مناطق دارای حرکات زیاد مانند شانه ها و گردن شدیدتر است. این بیماری اغلب با موارد زیر درمان می شود:

مسکن ها

ضدالتهاب ها

شل کننده های عضلانی

داروهای ضد افسردگی که می تواند به تسکین درد و علائم افسردگی که هنگام زندگی با فیبرومیالژیا ایجاد می شود، کمک کند

رادیکولوپاتی گردن رحم

رادیکولوپاتی گردنی عصبی در ستون فقرات گردن ایجاد می شود. عصب گردن می تواند فشرده شود. هنگامی که یکی از دیسک های جذب کننده شوک که بین هر مهره (استخوان های ستون فقرات) قرار دارد، فرو می ریزد، برآمده می شود یا فتق می کند و به اعصاب حساس فشار می آورد. این اغلب به دلیل افزایش سن یا مکانیک نامناسب بدن رخ می دهد.

علاوه بر بی حسی و ضعف بازو در ناحیه شانه و گردن نیز احساس سوزن سوزن شدن وجود دارد. اکثر موارد با موارد زیر بهبود می یابند:

استراحت

استفاده از گردنبند طبی برای محدود کردن دامنه حرکتی

مسکن های بدون نسخه (OTC)

فیزیوتراپی

علامت لرمیت

علامت لرمیت حسی شبیه شوک با بیماری ام اس (MS) اختلال عصبی مرتبط است. بر اساس گزارش انجمن ام اس آمریکا، حدود 40 درصد از مبتلایان به  ام اس علائم لرمیت را تجربه می کنند به ویژه هنگامی که گردن به سمت جلو خم می شود.

درد به طور معمول فقط چند ثانیه طول می کشد، اما می تواند عود کند. هیچ درمان خاصی برای علائم لرمیت وجود ندارد، اگرچه استروئیدها و مسکن ها درمان های رایج برای ام اس محسوب می شوند.

سوزن سوزن شدن قسمت وسط در ناحیه پشت

زونا

زونا یک عفونت ناشی از همان ویروسی است که آبله مرغان (ویروس واریسلا زوستر) را ایجاد می کند. روی انتهای عصبی تاثیر می گذارد.

هنگام ابتلا به آبله مرغان شدید ویروس می تواند سال ها در سیستم بدن شما خفته و غیرفعال باشد. اگر دوباره فعال شود به عنوان بثورات تاول زا ظاهر می شود که اغلب دور تنه می پیچد و باعث ایجاد سوزش می شود. درمان شامل:

مسکن ها

داروهای ضدویروسی

ضدتشنج ها

استروئیدها

اسپری، کرم یا ژل موضعی بی حس کننده

داروهای ضدافسردگی

سوزن سوزن شدن قسمت پایین در ناحیه پشت

فتق دیسک

فتق دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات ایجاد شود. با این حال، قسمت پایین کمر محل معمول تری است. درمان آن شامل موارد زیر است:

استراحت

یخ درمانی

مسکن ها

فیزیوتراپی

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاعی تنگ شدن ستون فقرات است. این تنگ شدن می تواند ریشه های عصبی را به دام اندازد و محکم کند. بر اساس اعلام کالج روماتولوژی آمریکا آرتروز باعث بروز آن می شود. تنگی کانال نخاعی با افزایش سن شایع تر می شود. هر فرد 50 ساله یا بالاتر در معرض این خطر قرار دارد. تنگی کانال نخاعی را مانند سایر انواع آرتروز می توان با موارد زیر درمان کرد:

مسکن ها

ضدالتهاب ها

شل کننده های عضلانی

استروئیدها

سیاتیک

عصب سیاتیک از قسمت پایین کمر به سمت باسن و ساق پا می رود. هنگام فشردگی عصب – که تنگی نخاع یا فتق دیسک می تواند باعث بروز آن شود – درد سوزن سوزن شدن در پاها احساس می شود. برای تسکین درد پزشک موارد زیر را تجویز می کند:

ضدالتهاب ها

مسکن ها

شل کننده های عضلانی

داروهای ضد افسردگی

درمان های خانگی

علاوه بر درمان پزشکی می توان برخی از درمان های زیر را در خانه امتحان کرد:

کمپرس سرد و گرم

یخ را در یک حوله بپیچید و آن را به مدت 20 دقیقه چند بار در روز روی ناحیه دردناک قرار دهید. تا زمان رفع التهاب از یخ استفاده کنید سپس می توان برای احساس راحتی کمپرس گرم را نیز به برنامه درمانی خود اضافه کنید.

استراحت

استراحت کنید، اما برای جلوگیری از سفت شدن ماهیچه ها بیش از یک یا 2 روز در رختخواب نمانید. خوابیدن در وضعیت جنینی می تواند فشار را از ستون فقرات خارج کند.

داروهای بدون نسخه

طبق دستور پزشک از مسکن هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

پوزیشن خوب و مناسب

با شانه های عقب، چانه بالا و شکم جمع شده بایستید.

حمام

کمی حمام گرم با بلغور جو دوسر برای تسکین پوست ملتهب استفاده شود.

درمان های جایگزین

یوگا

بر اساس یک بررسی معتبر در سال 2016 که چندین مطالعه در مورد یوگا و کمردرد مزمن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده بود، شرکت کنندگانی که یوگا انجام می دادند درد، ناتوانی و علائم افسردگی کمتری نسبت به افرادی که یوگا انجام نمی دادند را تجربه کردند. با پزشک خود در مورد چگونگی افزودن یوگا به برنامه درمان کمردرد خود مشورت کنید.

طب سوزنی

بر اساس اعلام منبع معتبر مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، تحقیقات نشان می دهد طب سوزنی درمان موثری برای تسکین کمردرد است. برای کاهش خطر عوارض جانبی به متخصص طب سوزنی با تجربه مراجعه کنید.

ماساژ

یک مطالعه در سال 2012 نشان می دهد ماساژ بافت عمیق ممکن است مفیدتر از ماساژ درمانی به عنوان درمانی برای کمردرد مزمن باشد. با این حال، یکسری معایب احتمالی وجود دارد. در حالی که ماساژ احساس خوبی ایجاد می کند، اما اثرات تسکین دهنده آن به طور کلی کوتاه مدت است.

زمان مراجعه به پزشک

هنگامی که درد بیش از حد یا مداوم می شود یا بیش از چند روز بر فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد به پزشک مراجعه کنید. علائم دیگری که نیاز به کمک پزشکی را برجسته می کند عبارتند از:

کمردرد همراه با تب، سفتی گردن یا سردرد

افزایش بی حسی یا ضعف در بازوها یا پاها

مشکلات تعادل

از دست دادن کنترل بر مثانه یا روده

در پایان

احساس سوزن سوزن شدن در پشت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بیشتر موارد ناشی از فشرده سازی عصب و ارتباط نادرست بین سیستم عصبی و مغز است. استراحت، مسکن ها، داروهای ضدالتهاب و فیزیوتراپی از درمان های استاندارد و موثر هستند.

در موارد شدید پزشک برخی داروهای مسکن یا جراحی را برای تسکین فشار روی اعصاب فشرده تجویز می کند. بسیاری از مشکلات عصبی ناشی از پیری و بیماری دژنراتیو دیسک است، بنابراین می توانید با ورزش، حفظ وزن سالم، تمرین مکانیک خوب بدن و ترک سیگار به حفظ سلامت کمر خود کمک کنید. نیکوتین موجود در سیگار می تواند جریان خون را مختل کرده و به احتمال زیاد با انحطاط دیسک روبرو شوید.

مترجم: الهه زارعی