8

اسید فولیک را میتوان جزء مواد غذایی ضروری بر شمرد. چرا که تاثیر و نقش مهمی را در بدن ایفا می کند. اسید فولیک با وارد شدن در بدن شروع به همکاری با چندین آنزیم مختلف کرده و در نهایت DNA را می ساز. این ماده برای سلامت سیستم عصبی بسیار مهم است.

مقدار نیاز روزانه:

۴۰۰ میکروگرم

اسید فولیک یک منبع انرژی غذایی است که موجب ساخته شدن موادی در بدن می شود. این ماده تقریبا با ۲۰ آنزیم مختلف همکاری می کن تا DNA، یعنی ماده ای که حاوی رمز ژنتیکی بدن می باشد، ساخته شود و از طرفی وجود آن برای عملکرد طبیعی عصب نیز ضروری است.

همچنین به نظر می رسد اسید فولیک از طریق کاهش مقادیر هوموسیستئین در بدن، مادة شیمیایی مخرب سرخرگ ها که در خون افرادی که گوشت می خورند تجمع می یابد، مانع از بروز بیماری های قلبی و سکتة مغزی می شود.

به علاوه اسید فولیک ممکن است به محافظت از بدن در برابر سرطان های ریه، رودة بزرگ و گردن رحم نیز کمک کند. در مطالعه ای که در دانشگاه آلاباما در بیرمنگهام انجام شد، دانشمندان دریافتند زنانی که سلول های گردن رحم آنها انباشته از فولات (شکل طبیعی اسید فولیک) بود نسبت به زنانی که مقادیر فولات اندکی داشتند، وقتی که در معرض عوامل خطرساز متعددی همچون دود سیگار، ویروس پاپیلومای انسانی، قرص های ضدبارداری و به دنیا آوردن فرزند قرار گرفتند دو تا پنج مرتبه کمتر دچار دیس پلازی گردن رحم شدند. (دیس پلازی گردن رحم نوعی بیماری است که در آن سلول های گردن رحم دچار رشد و نمو غیرطبیعی می شوند. این حالت گاهی در بعضی از زنان تا حد سرطان پیشرفت می کند.)

اسید فولیک همچنین جنین را از نقایص مادرزادی تهدید کنندة زندگی که در مغز و نخاع روی می دهد، محافظت می کند. متاسفانه، پژوهشی که توسط مارچ آف دایمس انجام شد نشان می دهد ۹۰% زنان در سن باروری از توصیة دولت فدرال به تمام زنانی که قادر به باروری هستند در مورد مصرف ۴۰۰میکروگرم اسید فولیک در روز بی اطلاع بوده و تنها ۱۵% از این موضوع آگاهند. این مقدار اسید فولیک در مکمل های مولتی ویتامین/مینرال موجود است. با این حال تنها ۲۸% از زنان مورد مطالعه روزانه یک مکمل حاوی اسید فولیک مصرف می کردند.

مصرف بی خطر اسید فولیک:

هرچند یک بررسی نشان داد که مصرف پانزده میلیگرم (۱۵هزار میکروگرم) اسید فولیک در روز موجب بروز تهوع، نفخ، مشکلات خواب و تحریک پذیری می شود، ولی با وجود این اسید فولیک حتی وقتی در مقادیر زیاد مصرف می شود واقعا بدون عارضة جانبی است. دوزهای بیش از ۴۰۰میکروگرم در روز می تواند علائم کم خونی بدخیم، یک بیماری بالقوه کشندة ناشی از کمبود ویتامین B۱۲، را مخفی کند.

دکتر میر استمپفر، محقق دانشکد بهداشت عمومی هاروارد می گوید: «به طور کلی، مقدار مناسب مصرف فولات در روز ۴/۰ میلیگرم (۴۰۰میکروگرم) است، که طبق برنامه ریزی دقیقی که می توان تنظیم کرد باید مصرف شود.» یک مثال برای این برنامه ریزی که میزان لازم فولات در روز را تامین می کند چنین است: یک فنجان آب پرتقال (۱۱۰میکروگرم) و یک فنجان غلات غنی از فولات (۱۶۰میکروگرم) به علاوة یک فنجان اسفناج خام در سالاد ناهار یا شام (۱۳۰میکروگرم). هرچند فولات در غذاهای یاد شده و بسیاری غذاهای دیگر موجود می باشد، اما باید آگاه بود که ۵۰% این ماده مغذی در طی مراحل تهیه، نگهداری و طبخ غذا در منزل از بین می رود. به طور کلی، بیشتر فولات موجود در غذاها توسط گرما و نور نابود می شود.

موادی که نیاز بدن شما را به ویتامین افزایش می دهند شامل الکل، تنباکو، آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، قرص های ضد بارداری، قرص های حاوی شیرة لوزالمعده، استروژن، داروهای ضد اسید معده، داروهای التهاب مفصل مانند متوترکسات و داروهای تجویز شده برای تشنج، مالاریا و عفونت های باکتریایی است.