Fotolia_44163199_Subscription_L-1

اطلاعاتی در باره  مواد غذایی و تاثیرات کاکائو بر بهتر شدن آلزایمر و این که یک فنجان کاکائو جریان خون مغز افراد پیر را چقدر افزایش میدهد.

 

این تحقیق روی شصت سالمند انجام گرفته و نتایج آن در نشریه نورولوژی منتشر شده است.

محققان افراد مورد مطالعه را به دو دسته تقسیم کردند، به یک گروه کاکائوی با فلاونول زیاد دادند و به گروه دیگر کاکائوی با فلاونول کم و از آنها خواسته شد هیچ نوع شکلات دیگری در روز مصرف نکنند.

با اینکه این افراد سالم بودند اما معاینات پیش از تحقیق نشان می‌داد ۱۷ نفر آنها دچار کاهش خونرسانی به مغز هستند و فقط ۳۷ درصد از آنها هیچ مشکل خونرسانی مغزی نداشتند.

پس از پایان تحقیق، محققان متوجه شدند صرف‌نظر از اینکه چه نوعی کاکائویی نوشیده شده باشد، در ۸۸ درصد افراد خونرسانی به مغز بهتر شده و آنها که دچار مشکلات شناختی مثل ضعف حافظه بودند پیشرفت نشان دادند.

فرزانه سوروند، محقق این پژوهش از داشکده پزشکی هاروارد، می‌گوید بخشهای مختلف مغز برای تکمیل فعالیتهای خود نیاز به انرژی دارند و این یعنی نیاز به خون بیشتری دارند. به همین دلیل این رابطه عصبی-عروقی نامیده می شود و نقش مهمی در بیماریهایی مثل آلزایمر دارد.”

پژوهشگران می گویند اینکه بین فلاونول کم یا زیاد تفاوتی وجود ندارد به این دلیل است که یا مقدار اندکی از ماده برای اثرگذاری کافیست یا اینکه مواد دیگری در نوشیدنی‌ها همین اثر را داشته‌اند.

با این حال هنوز برای رسیدن به نتیجه قطعی زود است.

دکتر سایمون رایلی، مدیر تحقیقات انجمن آلزایمر بریتانیا، می گوید “درمان با کاکائو به احتمال زیاد درمان محبوبی خواهد شد اما برای اینکه به نتیجه قطعی برسیم هنوز زود است.”

با این حال “ناسالم بودن رگهای مغز یکی از عوامل خطرساز دمانس است، بنابراین درک بهتر از تاثیر مشکلات عروقی بر از بین رفتن فعالیت‌های مغز می‌تواند به تحقیقات در زمینه درمان و پیشکیری کمک کند.”