Fotolia_46717935_Subscription_XXL-1

اگر قادرید شیوه هایی را برای زیاد کردن  فرایند چربی سوزی بدنتان پیدا کنید، سریعتر می‌توانید وزن را کاهش دهید! شما می‌توانید این زیاد کردن سرعت در چربی سوزی را بواسطه مکمل‌های چربی سوز (که البته راه سالمی نیست) و یا از طریق شیوه های  قدیمی اما سالم کسب کنید.

در این راهنما با فرض اینکه در حال حاضر بصورت منظم تمرین دارید، ۱۴ راه برای افزایش فرایند چربی سوزی بدن خواهید آموخت.

۱. مصرف کالریتان را ۱۰ تا ۱۵٪ کاهش دهید

این یک فرمول ساده ست، کمتر بخورید؛ وزن کم میکنید!

اما باید حواستان را جمع کرده و در این کار افراط نکنید. زیاده روی در کاهش کالری مصرفی، می‌تواند سطح انرژی شما را کاهش داده و از باشگاه دورتان کند!

حتی از این هم بیشتر؛ کاهش زیاد مصرف کالری می‌تواند میزان سوخت و ساز بدن شما را نیز کند نماید. اما اگر در کاهش کالری مصرفی تان میانه رو باشید، بدن شما کالری کمی از غذاها دریافت خواهد کرد و مجبور خواهد شد تا از چربی بدنتان برای تامین انرژی استفاده کند.

۲. برخی از کربوهیدرات‌های پیچیده را با سبزیجات جایگزین کنید

مثلا بجای اینکه ۱ پیمانه برنج و ۲ کاسه کلم بروکلی بخورید، ۱ کاسه کلم بروکلی بهمراه نصف پیمانه برنج نوش جان کنید. سبزیجات،س معمولا کالری کمتری دارند، پس می‌توانید بدون اینکه گرسنگی بکشید، بیشتر بخورید و سقف کالری روزانه‌تان را هم رد نکنید.

۳. مصرف کالری روزانه‌تان را متنوع کنید

بیایید فرض کنیم انرژی مورد نیاز روزانه‌ی شما ۱۵۰۰ کالری است. دو راه پیش پای شماست. می‌توانید هر روز ۱۵۰۰ کالری مصرف کنید، یا اینکه می‌توانید در طول روزهای هفته ۱۳۰۰ کالری اما آخر هفته ۲۰۰۰ کالری بخورید! بدین ترتیب احساس یکنواختی نخواهید کرد و برای مدت زمان بیشتری می‌توانید راهتان را ادامه دهید.

اگر مصرف کالری روزانه‌تان را متنوع کنید، بدن شما به رژیم غذایی جدیدتان عادت نخواهد کرد، و سریع وزنتان کم خواهد شد.

۴. چربی‌های خوب بخورید

اکثر کسانی که رژیم هستند، از چربی دوری میکنند، البته، در نظر داشته باشید که ۱ گرم چربی بیشتر از ۱ گرم کربوهیدرات کالری دارد! در این مورد ما با دو مشکل روبرو هستیم:

مشکل اول: چربی برای شما خوب است! بعنوان مثال اسید چرب امگا۳ در بدن انسان ساخته نمی‌شود، اما برای تنظیم فعالیت بدن انسان لازم است، بهمین جهت باید آنرا از غذاها دریافت کرد. اگر مشکل کلسترول دارید باید سعی کنید چربی حیوانی را محدود کرده و به سراغ مصرف چربی‌هایی همچون روغن زیتون یا هسته انگور، آجیل‌ها، یا ماهی‌ها به غذاهایتان بروید.

مشکل دوم: مشکل دوم هم این است که مردم تمایل به دو چندان خوردن کربوهیدرات‌هایی همچون برنج، پاستا، حبوبات یا سیب‌زمینی دارند. حرفی نیست، شما باید هم کربوهیدرات بخورید، چرا که منبع خوبی برای تامین انرژی تمرینات شماست؛ اما، حواستان به مقدار مصرفتان باشد!

۵. وعده‌های غذایی را نادیده نگیرید

مکمن است فکر کنید که نادیده گرفتن یک وعده‌ی غذایی کار درستی است، چرا که با این کار میزان مصرف کالری را کاهش می‌دهید. اما اشتباه است!

هنگامی که می‌خواهید وزن کم کنید، نمی‌توانید موفق شوید مگر اینکه صبور باشید. شما یک شبه وزن زیادی کم نخواهید کرد، پس انتظار تغییر یک شبه هم نداشته باشید. خودتان را از گرسنگی نکشید و مواد غذایی مورد نیازتان را مصرف کنید.

اگر شما وعده‌ای را رد کنید، تنها کاری که کرده‌اید این بوده که غروب بیشتر گشنه‌تان خواهد شد و هر چه بتوانید خواهید خورد، یعنی دقیقا پیش از اینکه به رختخواب بروید! بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که وقتی گشنه‌تان نیست برای وعده‌های غذاییتان برنامه ریزی کنید و به برنامه‌تان بچسبید.

۶. وعده های غذاییتان را تقسیم کنید

حساب کنید که چه مقدار در روز به کالری احتیاج دارید تا اینکه کارهایتان را انجام دهید. مقدار بدست آمده را به ۵ تا ۶ وعده‌ی غذایی کوچک تقسیم کنید. بدین ترتیب سطح انسولین بدنتان در طول روز پایین خواهد ماند که بهمراه مصرف کالری مناسب شما را در کوتاه مدت به هدفتان خواهد رساند.

۷. چربیهای حیوانی را کاهش دهید

به جهت کاهش چربی بدن، باید مصرف کالریتان را کاهش دهید. یک راهی که می‌توانید از طریق آن این کار را انجام دهید انتخاب گوشت کم چرب و مصرف لبنیات کم چرب است. همانطور که در شماره‌ی ۴ گفتم، شما باید چربی بخورید، اما از انواع خوب آن.

هنگامی که صحبت از لبنیات هم می‌شود، سطح متوسط چربی را انتخاب کنید. حتی اگر به مصرف ماست ۰٪ چربی وسوسه شدید، این کار را نکنید. برخی از ویتامین‌ها برای اینکه توسط بدنتان پردازش شوند به چربی احتیاج دارند.

منتظر ۷ راه بعدی در روزهای آینده باشید…

منبع-http://fitnessmagazine.ir