natural-remedy-seasonal-allergies-jpg
با استفاده از برخی خوراکی ها می توانید آلرژی فصلی خود را درمان کنیدکلم بروکلی،انگور قرمز و زغال‌اخته،شکلات،سبزیجات خانواده کلم و مرکبات و بسیاری مواد خوراکی دیگر به شما در درمان آلرژی فصلی تان کمک می کنند با شروع فصل جدید غالبا دچار حساسیت و آلرژی فصلی خواهید شد .

آلرژی‌های فصلی معمولا با‌توجه به تغییرات آب‌وهوایی رخ می‌دهند و بدترین نوع آلرژی محسوب می‌شوند.میزان بالای دی‌اکسیدکربن در اتمسفر باعث می‌شود که گرده‌های حساسیت‌زا و شدید بیشتری در هوا وجود داشته باشد.

 

 آلرژی‌های فصلی معمولا با‌توجه به تغییرات آب‌وهوایی رخ می‌دهند و بدترین نوع آلرژی محسوب می‌شوند. میزان بالای دی‌اکسیدکربن در اتمسفر باعث می‌شود که گرده‌های حساسیت‌زا و شدید بیشتری در هوا وجود داشته باشد؛ در شرایطی که شروع هوای گرم مصادف می‌شود با اوایل بهار و دوران طولانی‌تر آلرژی. این فصل برای پرنده‌ها و شکوفه‌ها فصلی فوق‌العاده است، اما اگر دچار آلرژی‌های فصلی هستید ممکن است این فصل شما را اذیت کند.

 خبر خوب این است که بسیاری از عوامل کاهنده شدت آلرژی طبیعی داخل یخچال‌تان پیدا می‌شوند؛ غذاهای سرشار از ویتامینC و اسید فولیک با واکنش‌های حساسیت‌زا مرتبط بوده و به کاهش التهاب کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که در این زمینه برخی گیاهان هم تاثیری مشابه داروها دارند. در این مطلب به برخی از این غذاها که ممکن است همین الان در منزل داشته باشید، اشاره می‌کنیم، اما فراموش نکنید برای مصرف این خوراکی‌ها به منظور کنترل آلرژی‌ خود باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

کلم بروکلی

بروکلی در خنثی کردن و از بین بردن علائم آلرژی شما دو خاصیت مهم دارد؛ از یک طرف سرشار از ویتامینC بوده که در کاهش علائم آلرژی بسیار شاخص است و ازسوی دیگر جزء خانواده مرکبات محسوب می‌شود که در باز کردن گرفتگی‌های سینوسی موثر است. محققان می‌گویند مصرف روزانه ۵۰۰میلی‌گرم ویتامینC می‌تواند باعث کاهش علائم آلرژی شده و تنها یک فنجان از بروکلی خام حدود ۸۰میلی‌گرم از آن را دارد.

جوانه بروکلی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد عصاره این نوع کلم می‌تواند در برابر انواع آلرژی از شما محافظت کرده و از طرفی تاثیرات تشدیدکننده تنگی نفس را به خاطر ذرات خروجی خودروهای دیزلی که جزء مواد آلاینده محسوب می‌شوند و قدرت آن را دارند که واکنش‌های آلرژیک شما را وخیم‌تر کنند، کاهش دهد.  آنها در همین زمینه، ۲۹نفر را درمعرض ذرات خروجی خودروهای دیزلی قرار داده و بعد واکنش‌های التهابی آنها را باتوجه به افزایش میزان گلبول‌های سفیدشان مورد سنجش قرار دادند.

سپس به افراد تحت آزمایش به مدت ۴روز عصاره جوانه بروکلی همراه با انبه دادند. شرکت‌کنندگانی که از این عصاره نوشیدند، واکنش گلبول‌های سفیدشان نسبت به ذرات خروجی خودروهای دیزلی ۵۴درصد کمتر از کسانی بود که از این عصاره استفاده نکردند.باتربوربرگ‌ها و ریشه بوته این گیاه حاوی ترکیباتی به‌نام پتاسیتز بوده که می‌تواند باعث ایجاد انسداد در واکنش‌هایی شود که به تحریک آلرژی می‌انجامند. آیا این گیاه واقعا جواب می‌دهد؟ محققان می‌گویند بله، هرچند که استفاده از آن برای بچه‌های نونهال، افراد بالای ۶۵سال یا افرادی که به رگوید (نوعی ابروسیا) حساسیت دارند، توصیه نمی‌شود. ریشه این بوته حاوی میزان زیادی پیرولیزیدین آلکالوئید است که می‌تواند منجر به آسیب به کبد شود، بنابراین گیاه‌شناسان توصیه می‌کنند به‌دنبال محصولاتی از باتربور باشید که پیرولیزیدین نداشته باشند یا آنهایی را تهیه کنید که فرایند جداسازی CO2 روی‌شان انجام شده است.

انگور قرمز و زغال‌اخته

همه اینها دارای ترکیبی به‌نام رزوراتول هستند. طی تحقیقی که در سال۲۰۱۳ در این زمینه انجام گرفت، مشخص شد این ترکیب به جلوگیری از واکنش‌های حساسیت‌زای واسطه‌ای پادتن ایمنوگلوبین E (IgE) در موش‌ها می‌انجامد. البته درباره انسان هنوز نتایج مشخص و اثبات شده‌ای در دست نیست.

شکلات

تحقیقات نشان می‌دهد برخی از انواع کاکائو دارای خواص ضدآلرژی بوده و از طرفی میزان سنتز IgE را کاهش می‌دهد.  تحقیقات انجام شده در سال۲۰۰۲ هم نشان داده میزان IgE حیوانات آزمایشگاهی که به مدت ۴هفته رژیم غذایی سرشار از کاکائو داشتند نسبت به موش‌هایی که رژیم غذایی استانداردی داشتند کمتر بوده است.البته این به معنای آن نیست که بدون مشورت پزشک سراغ شکلات‌ها بروید.

سبزیجات خانواده کلم

این نوع سبزیجات دارای محتوای فیتوشیمیایی –و از همه مهم‌تر کارتنوئید– هستند که علائم آلرژی را کمرنگ می‌کنند. به‌منظور افزایش میزان کارتنوئیدهایی که بدن شما جذب می‌کند، سعی کنید سبزیجات را با کمی منبع چربی بخورید، مثلا می‌توانید آنها را در روغن زیتون بپزید.

مرکبات

برای به‌دست آوردن ۵۰۰میلی‌گرم ویتامینC از یک منبع غذایی کامل که قبلا صحبتش را کردیم، می‌توانید از انواع پرتقال، گریپ‌فروت، لیموی شیرین و لیموترش استفاده کنید. یک پرتقال بزرگ که یکی از ۱۲غذایی محسوب می‌شود که دشمن بیماری است چیزی حدود ۱۰۰میلی‌گرم ویتامینC دارد درحالی که نیمی از یک گریپ‌فروت بزرگ ۶۰میلی‌گرم از آن را دارد.

آقطی سیاه (انگور کولی)این میوه باعث تقویت سیستم ایمنی شما شده و اغلب آن را به‌نام درمان‌کننده طبیعی آنفلوآنزا می‌شناسند. از طرفی آنها در کاهش علائم ناشی از آلرژی هم نقش بسزایی دارند.  سعی کنید از عصاره یا مربای آن استفاده کنید تا از فلاونوئیدهای کاهنده التهاب آن بیشتر بهره‌مند شوید.

کلم پیچ

این غذای فوق‌العاده دشمن انواع آلرژی محسوب می‌شود و درست مثل بروکلی، جزئی از خانواده مرکبات است، اما از طرفی منبع غنی کارتنوئیدها هم هست که در
ازبین بردن علائم آلرژی نقش بسزایی دارند.

آناناس

این میوه گرمسیری حاوی آنزیمی به‌نام بروملین است که خواص ضدالتهاب بسیار قوی دارد و از طرفی مکملی عالی برای التیام عطسه هنگام بروز آلرژی محسوب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد بروملین می‌تواند باعث کاهش و بهبود گلودرد و سینوس‌های التهابی شود. به‌علاوه در باز کردن گرفتگی مجاری در موش‌ها هم تاثیر بسزایی داشته که نشان می‌دهد، می‌تواند در درمان تنگی نفس به‌خاطر آلرژی مو‌‌ثر واقع شود.  از‌سوی دیگر آناناس منبع غنی ویتامینC بوده که آنتی‌اکسیدانی قدرتمند در مبارزه با آلرژی محسوب می‌شود.

سوپ پیاز و سیر

هیچ چیز بهتر از یک کاسه سوپ داغ هنگام بیماری نیست. بهتر است این سوپ، سوپ مرغ باشد چراکه برای درمان آنفلوآنزا نیز تاثیر بسزایی داشته و اگر گیاهان مختلفی را در آن مخلوط کنید دشمن آلرژی‌ها هم محسوب می‌شوند. برای اطمینان می‌توانید از دستور زیر برای طبخ این سوپ استفاده کنید: یک عدد سیر و یک عدد پیاز را با پوست بپزید.

نصف فنجان برگ‌های بریده شده و تکه‌تکه گیاه علف خر را به آن اضافه کنید. بعد از آنکه حدود ۵دقیقه پخت، یک فنجان برگ گزنه و یک فنجان ساقه تکه‌تکه شده کرفس را با آن مخلوط کنید و بگذارید بین ۳ تا ۱۰دقیقه بجوشد. پیش از خوردن، می‌توانید پوست سیر و پیاز را جدا کرده و آن را همراه سرکه سیب، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه و پودر کاری میل کنید.

سیر و پیازکوئرستین یکی دیگر از سلاح‌های محرمانه‌ای است که به مبارزه با انواع آلرژی کمک می‌کند؛ چراکه عملکردی مانند آنتی‌هیستامین دارد. سیر و پیاز سرشار از کوئرستین هستند، درست مانند سیب.

جعفری

تحقیقات نشان می‌دهد جعفری می‌تواند از ترشح هیستامین‌های تحریک‌کننده آلرژی جلوگیری کند. همان‌طور که می‌دانید جعفری، خاصیت ادرارآور دارد بنابراین پیش از استفاده از مکمل یا میزان زیادی از آن حتما با پزشک مشورت کنید.

گزنه

محال است از غذاهایی که برای درمان آلرژی مفید هستند صحبت شود اما نامی از گزنه به میان نیاید. گزنه به از بین بردن التهاب کمک می‌کند؛ در‌واقع التهابی که هنگام آلرژی رخ می‌دهد. گزنه حاوی هیستامین است، ماده‌ای شیمیایی که بدن شما طی واکنش به آلرژی آن را تولید می‌کند. سعی کنید به‌دنبال کپسول‌های ۵۰۰‌میلی‌گرمی خشک شده و فریز شده آن در فروشگاه محصولات گیاهی باشید و سه‌بار در روز آنها را مصرف کنید. این بهترین روش برای کاهش آلرژی است؛ البته استفاده از آن برای طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود چراکه می‌تواند میزان ذخیره پتاسیم بدن‌تان را کاهش دهد.

برترینها