Fotolia_35861699_Subscription_XL-1

اشخاصی که مبتلا به تغییر رنگ انگشت یا نوک بینی هستند  بایسنی از نظر برخی بیماری‌های روماتیسمی مورد بررسی قرار گیرند.اشخاصی که از تغییر رنگ ناخن شاکی هستند  و می‌گویند که وقتی دست خود را وارد یخچال کرده یا زیر آب سرد می‌گیرند ناخن یا کل انگشت سفید‌رنگ می‌شود.

این تغییر رنگ حتی در مواجهه با هوای سرد نیز رخ می‌دهد و اگر فرد بیش از چند دقیقه در تماس با سرما باشد سفید‌رنگی انگشت به کبودی تبدیل می‌شود.

به محض دور شدن فرد از محیط سرد، انگشت قرمز‌رنگ شده، این قرمزی با درد و گرما همراه است که به دنبال پدیده رینود حاصل می‌شود.

علت پدیده رینود نامعلوم است اما افرادی که عصب شوکی حساس دارند وقتی در معرض سرما و هیجان قرار می گیرند به این پدیده دچار می‌شوند.

در مواجهه با چنین پدیده‌ای باید به پزشک متخصص روماتولوژی مراجعه کنند تا از نظر بعضی از بیماری‌های روماتیسمی مورد بررسی قرار گیرند.

در لوپوس درد و تورم مفصل، تغییر رنگ پوست صورت در هنگام مواجهه با آفتاب و گرفتاری احشاء داخلی به علاوه پدیده رینود وجود دارد؛ بنابراین افرادی که با تغییر رنگ انگشت یا بینی مواجهند باید از نظر ابتلا به بیماری لوپوس مورد بررسی قرار گیرند.

در این بیماری پوست سفت شده و کم کم شبیه چرم می‌شود و تغییر رنگ پوست به قهوه‌ای یا بی‌رنگ و کنار هم قرار گرفتن نقاط تیره و روشن از جمله نشانه‌های این بیماری‌ است.
این امکان وجود دارد که فرد مبتلا به پدیده رینود باشد و بعد مبتلا به اسکلرودرمی شود.

معمولاً سن نوجوانی و جوانی سن ابتلا به این پدیده است.

رینود نوک بینی نیز در فصل سرما اتفاق می‌افتد بدین صورت که نوک بینی در سرما براق یا سفید‌رنگ شده و بعد کبود می‌شود.

رینود نوک بینی نسبت به رینود نوک انگشتان از نظر ابتلا به بیماری روماتیسمی فعال‌تر است.