7

شاید برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که مساول و کارهای خود را فراموش کنند. این موضوع بیشتر باعث نگرانی خانم های میانسال می شود. آنها از این موضوع می ترسند که نکند دچار زوال زودرس شوند و به مرور فراموشی در آنها بیشتر شود.

در بیشتر افرادی که از فراموشی یا کندی ذهن شکایت دارند، علاوه بر سن و سال، تغذیه نامناسب، استرس و تغییر الگوی هورمونی بدن نیز می تواند نقش مهمی بازی کند. اگر فرمان افزایش سن در اختیار شما نیست و متاسفانه دنده عقب ندارد، در عوض اختیار موارد دیگری که در بالا ذکر شده در دستان شماست و آنها را می توان مهار کرد. در ادامه توصیه های مجله پریونشن را در این زمینه خواهید دید. خانم های میانسال با پیگیری این توصیه ها می توانند به میزان قابل توجهی فراموشی را فراموش کنند و بر نگرانی های خود فائق آیند.

 

هوای مغزت را داشته باش!

 

مغز شما انبار چربی است و همیشه نیز روزگار خود را در آرزوی چربی سپری می کند. در واقع، حدود ۶۰ درصد مغز را چربی تشکیل می دهد. این چربی غشای سلول های مغز را منعطف نگه می دارد و به این ترتیب سبب می شود مواد غذایی و انتقال دهنده های عصبی بسادگی به این سلول ها وارد یا از آنها خارج شوند. لازم به ذکر است که انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی مغز هستند که به سلول های عصبی اجازه می دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. چربی های امگا۳ موجود در ماهی و تری گلیسیرید موجود در روغن نارگیل در تقویت مغز بسیار موثرند؛ به همین دلیل بسیاری از متخصصان پیشگیری از آلزایمر توصیه می کنند تا می توانید این مواد غذایی را در برنامه تغذیه خود بگنجانید. مصرف ماهی بیشتر یا مصرف مکمل های حاوی ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم امگا۳ در روز نیز می تواند کمک موثری در این زمینه به مغز شما بکند. ویتامین B نیز کلیدی برای سلامت مغز است. در صورت تجویز پزشک متخصص، می توان از B کمپلکس (B complex) با ترکیب دست کم ۲۵ میلی گرم B۶، ۱۰۰۰ میکروگرم B۱۲ و ۸۰۰ میکروگرم فولیک اسید استفاده کرد.

 

خونت را به جریان بینداز

 

اگر به دلیل سن و سال، مشکلات قلبی یا استرس، خون به اندازه کافی به مغز نرسد می تواند سبب بروز مشکلات حافظه و تمرکز شود. ورزش و فعالیت جسمانی یکی از بهترین راه های دفع این مشکل است. تنها ۳۰ دقیقه در روز انجام ورزش های کاردیو (یا ورزش های قلبی که برای قلب و دستگاه گردش خون بسیار مفید است) می تواند کمک بسیار موثری در این زمینه باشد. به علاوه شاید لازم باشد با پزشک متخصص مشورت کنید تا در صورت لزوم برای بهبود وضع گردش خون شما دارو تجویز کند. به هر حال هرچه خونرسانی به مغز بهتر صورت گیرد، شرایط حافظه و تمرکز شما نیز بهتر خواهد شد.

 

تعادل هورمون هایت را حفظ کن

 

در نهایت، حتما باید حواستان به وضع هورمون ها باشد. کمبود هورمون های استروژن، پروژسترون و تستسترون هنگامی که پا به سن می گذارید می تواند مغز شما را کُند نماید. معمولا با تغییر برنامه غذایی و مهار استرس می توانید وضع بهم ریخته این هورمون ها را سروسامان دهید و به حافظه خود کمک کنید. به منظور تغذیه مناسب برای توازن هورمونی یا شیوه های مهار استرس نیز می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید، اما اگر از این طریق هم مشکل تمرکز و حافظه حل نشد، حتما با پزشک متخصص در زمینه مشکلات هورمونی مشورت کنید.