21

امروزه به دلیل مسائل اقتصادی ، فعالیت و درگیری های مردم چندید برابر شده است ، به همین علت استرس ، و احساس ناراحتی در آنان موج می زند. در این وضعیت بسیاری از مردم به دنبال راهی برای رسیدن به آرامشی هر چند کوتاه هستند.

بالارفتن ضربان قلب، عرق کردن، پایین آمدن آستانه تحمل و… همه و همه نشانه های استرس است…

 

بیماری عصر مدرن که چه بخواهیم و چه نخواهیم، حتی به بهانه ساده ای مثل ماندن در ترافیک، به سراغ ما می آید. برای دوری از استرس ها در زندگی و رسیدن به آرامش این راه حل ها را امتحان کنید.

 

۱.در معرض استرس قرار نگیرید

 

خودتان مواظب خودتان باشید. مثلا اگر می دانید در مکان های شلوغ، ضربان قلب?تان بالا می رود یا تحمل ایستادن در صف های طولانی را ندارید و از معطلی کلافه می شوید، راه حل هایی تازه پیدا کنید. برای خرید به فروشگاه های بزرگ و پرجمعیت نروید یا اگر کار بانکی دارید، اول یا آخر هر ماه به بانک نروید. اواسط روز که خلوت تر است بروید.

 

 

۲.دیر نکنید

 

اگر از آن دسته آدم هایی هستید که هیچ وقت به موقع به سرکار، سرکلاس، قرارها و… نمی رسند، دنبال دلایل اصلی تاخیر بگردید. برای این کار تمام تاخیرهای هفته گذشته خود را بررسی کنید. بعد از نوشتن دلایل، به آنها نگاهی بیندازید و دلیل مشترک را پیدا کنید. بعد از این کند و کاو سعی کنید مشکل اصلی را رفع کنید تا دیگر تاخیر اتفاق نیفتد.

 

 

۳.از فعالیت های استرس زا فاصله بگیرید

 

ورزش هایی مثل تنیس، فوتبال، والیبال و… را که حالت رقابت دارند، از برنامه ورزشی خود حذف کنید و به ورزش های انفرادی بپردازید. اگر در جمعی نشسته اید که کل کل فوتبالی می کنند یا درباره گرانی و انتخابات ریاست جمهوری مشاجره می کنند، آنها را ترک کنید.

 

 

۴.اگر نمی توانید استرس را دور کنید، خودتان را دور کنید

 

اگر استرس شما را رها نمی کند، شما آن را رها کنید. فرصتی برای خودتان دست و پا کنید و با یک چرت نیم روزی، نوشیدن عرقیات خنک مانند عرق بیدمشک، شربت نعناع، گل سرخ و… درازکشیدن و تماشای یک فیلم کمدی و کارهایی از این دست، برای چند ساعتی خودتان را از دل مشغولی ها و دغدغه های زندگی روزانه دور کنید. فراموش نکنید نوشیدن قهوه میزان اضطراب را افزایش می دهد.

 

 

۵.درباره دغدغه هایتان با دیگران حرف بزنید

 

با دوستان و آشنایان تان درباره دغدغه ها و مسایلی که برای شما استرس می آورد، صحبت کنید. بعد از یک گفت وگوی دوستانه، می بینید که آرام شده اید و دغدغه ها و نگرانی ها دیگر خیلی بزرگ نیستند. این روش به?طور موقت در رفع مشکلات کمک کننده است.

 

 

۶.فقط یک کار انجام دهید

 

اگر مشغول پیاده روی روزانه هستید، رادیو گوش ندهید. اگر کتاب می خوانید، تلویزیون را خاموش کنید. سرکار، پرونده های مشکلات خانه و خانواده را در ذهن تان ببندید و در خانه به درگیری های کاری فکر نکنید.

 

 

۷.اگر گرفتار بی خوابی یا بیماری هستید، استرس را لحاظ کنید

 

بیماری های جسمانی یا روانی به خودی خود استرس زا هستند اما ممکن است استرس ناشی از آنها به باقی مسایل زندگی شما سرایت کند. جتما برای درمان بیماری جسمانی روانی به پزشک مراجعه کنید و در کنار آن با خودتان مهربان باشید و تلاش کنید در آرامش بیماری را سپری کنید.

 

 

۸.به مشاوره اعتماد کنید

 

در زندگی مدرن همه ما با کسی که به حرف هایمان گوش دهد، درباره ما قضاوت نکند و خارج از زندگی ما به ما مشورت بدهد، نیاز داریم. پس اگر به صحبت کردن با یک مشاور نیاز داشتید، خجالت نکشید و از مشاوری قابل اطمینان وقت بگیرید.