9

در جهان ما، لغت ‘gentleman’ می تواند مفهوم گوناگونی داشته باشد. شاید به صورت کلی برای یک آقا به کار برود, یا شاید به انسان ثابت قدم و مورد اعتماد گفته  شود، یا حتی می تواند کلمه ای  برای تعریف آقایان خوش گذران درآگهی های دهه  1950 باشد.

بیایید با واقعیت روبرو شویم, در قرن بیست و یکم، یافتن مردان متشخص هر روز دشوار و دشوارتر می شود. یا شاید هم تعریف ارائه شده از آنچه که یک فرد را متشخص می سازد، در حال تغییر است و با گذشت زمان، معنای آن گسترش پیدا می کند، تا این که ریشه در قواعد و رسوم قدیمی تر داشته باشد.

پس چه چیزی شاکله ی یک فرد متشخص را تشکیل می دهد؟ و تبدیل شدن به یک فرد متشخص تا چه اندازه دشواری دارد؟ بسیار خب، ما ذهن خود را به کار انداخته ایم و 10 مورد اساسی مطرح کرده ایم که باید به صورت منظم آنها را انجام دهید تا به یک فرد متشخص تبدیل شوید و تاثیر مثبت آن روی زندگی خود را احساس کنید.

1- همیشه بهداشت مناسب را رعایت کنید.

این مورد، یکی از نیازهای اساسی است, پس معطل چه هستید دوستان, تمیز باشید! دوش گرفتن یا استحمام روزانه واقعا امری اجباری است. شما باید روزانه یک بار آن را انجام دهید، حتی اگر 5 دقیقه باشد و با عجله صورت بگیرد. تمیز بودن نه تنها باعث می شود که رایحه ی مطبوع تری داشته باشید، بلکه باعث می شود تا افرادی که روزانه با آنها در ارتباط هستید نیز لحظات خوشایندتری را سپری کنند. همواره تعدادی اسپری زیربغل یا اسپری خوش بو کننده ی بدن در کیفتان یا همراه خود داشته باشید تا در تمام اوقات روز از آن استفاده کنید و بوی بد نگیرید. همچنین داشتن بهداشت مناسب به شما کمک می کند تا عزت نفس خود را حفظ کنید و خلق و خوی خود را بهتر کنید—اینها مواردی که برای تبدیل شدن به یک فرد متشخص به آنها نیاز دارید.

2- همیشه سروقت باشید.

تاخیر داشتن به هیچ وجه نشانه ی جذاب بودن نیست—لعنت به این رسم و رسومات مسخره!—– زیرا این تاخیر نشان دهنده ی عدم احترام به زمان و زندگی شخص دیگری است که بدون توجه و با خیال راحت 15 دقیقه از وقت او را تلف کرده اید. یکی از نشانه های متشخص بودن، توجه به دیگران می باشد، و توصیه می شود که 10 یا 15 دقیقه قبل از موعد مقرر سر قرار حاضر شوید. اگر خیلی زود حوصله ی شما سر می رود، روزنامه یا کتابی همراه خود داشته باشید، اما این شانس را برای خود قائل شوید که طرف مقابل شما از این که وقت شناسی یکی از صفات برتر شماست، خشنود شود. اگر مسیر منتهی به محل کار شما ترافیک سنگینی دارد و باعث دیر رسیدن شما می شود، زودتر حرکت کنید یا مسیر دیگری را انتخاب کنید.

3- همیشه آداب معاشرت را رعایت کنید.

این مورد نیز اجباریست: یکی از نشانه های متشخص بودن، رعایت ادب و آداب معاشرت در هر زمان و مکانی می باشد، و به موقعیت و مکان شما بستگی ندارد. بیایید با یک مثال این آداب را توضیح دهیم. تصور کنید که شما در یک جمع، فرد تازه واردی هستید. برای متشخص جلوه دادن، چه کارهایی باید انجام دهید؟ رفتار و آداب بی عیب و نقص همواره در اولویت قرار دارند, پس مطمئن شوید که همیشه از خواهش کردن و تشکر کردن استفاده می کنید, حتی اگر کسی به این فرمایشات توجهی نکند. چرا؟ چون این کار باعث مودب تر جلوه دادن شما می شود, مانند یک آدم نجیب, و در طول زمان باعث می شود تا دیگران نیز رفتار بهتری با شما داشته باشند. نجیب بودن همیشه به نفع شماست.

4- همیشه به طرز لباس پوشیدن خود توجه کنید.

یکی از نشانه های حقیقی یک فرد متشخص، لباس پوشیدن او بر حسب سبک و سیاق خودش می باشد. اگر شما کت و شلوار می پوشید—و حتما باید صاحب یک دست کت و شلوار باشید—اطمینان حاصل کنید که اندازه ی شماست، اما زیاد هم تنگ نباشد. شکل بدن هر انسان، منحصر به فرد می باشد، بنابراین، مراجعه به یک خیاط به منظور اندازه کردن لباس، ارزش پول پرداخت شده ی آن را دارد، زیرا یک خیاط ماهر، کت و شلوارتان را اندازه ی تن شما می کند، نه این که تن شما را اندازه ی کت و شلوار کند. بیشتر افراد متشخص رنگ های روشن یا رنگ های تیره را انتخاب می کنند و تعدادی پیراهن، شلوار و ژاکت تمیز با رنگ های تیره تهیه می کنند، رنگ های تیره و مات (سرمه ای، خرمایی، مشکی، خاکستری، سفید و غیره) این امکان را به شما می دهد تا برای انتخاب سبک و پیدا کردن لباس دلخواه خود، کمد لباس مناسبی در اختیار داشته باشید.

5- همیشه تا حد امکان از دشنام دادن بپرهیزید.

فحش دادن عملی سنجیده نیست و باعث متشخص شدن شما نمی شود. بسیار خب، قبول می کنیم که در برخی شرایط، یک دشنام به جا می تواند هم در بیان موقعیت موجود و هم در آرام کردن روح و روان انسان کارساز باشد. با این وجود، کم تر کردن دشنام های روزانه، تاثیر مثبتی روی شما و افراد دور و برتان خواهد داشت و قطعا لازمه ی تبدیل شما به یک فرد متشخص می باشد. وقتی که شما عصبی هستید، با پرهیز از به زبان آوردن دشنام های رکیک در هر دقیقه، شما ملاحظه ی افراد دوروبرتان را کرده اید و این رفتار شما، نه تنها نشان دهنده ی بلوغ شما، بلکه نشان دهنده ی متانت غریزی و اعتماد به نفس شما می باشد، مشخصه ای که عیار یک فرد متشخص را نشان می دهد.

6-همیشه خود را کنترل کنید.

شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید، دنیا به ساز شما نمی رقصد، اما چیزی که در دست شماست، کنترل واکنش های شما به موقعیت های مختلف و انتخاب های شما می باشد. به راحتی عصبی می شوید و دشنام می دهید؟ این نشانه ی یک فرد متشخص نیست. یک فرد متشخص سعی می کند تا سنجیده و بامتانت رفتار کند و اگر احساس کند که خیلی عصبی شده است، به سرعت موقعیت را ترک می کند. در ملاقات های شبانه، یک فرد متشخص بیش از حد خود نوشیدنی الکلی مصرف نمی کند، زیرا مست شدن او به رفتار مناسبش خدشه وارد می کند و او را به خانه ی اول باز می گرداند. یک فرد متشخص ممکن است کاملا مخالف نوشیدنی های الکلی نباشد، اما خودداری از گناه و کنترل آن مانع افراط او در این موارد می شود.

7- همیشه مهربان باشید.

مهربانی یکی از ویژگی هایی است که در دنیای مدرن امروزی، کمتر به آن توجه می شود، اما مهربان بودن و مودب بودن همواره تضمین کننده ی شخصیت شماست. اما اجازه ندید که این شخصیت مهربان شما روی عملکردتان در جامعه تاثیر بگذارد—در زندگی شخصی خود فردی مهربان باشید و خیلی زود متوجه مزایای آن در طرز تفکر خود خواهید شد. همیشه در کمک به دوستان و همسایگان نهایت تلاش خود را بکنید. معمولا به افرادی که دوستشان دارید، زنگ بزنید—اگر می توانید برایشان هدیه بفرستید؛ بطور کلی مانند یک انسان شرافتمند رفتار کنید، و به همان اندازه که به دوست قدیمی خود توجه می کنید، به همان اندازه نیز به زن و شوهری که به تازگی در یکی از واحدهای آپارتمان شما ساکن شده اند بها بدهید. مهربان بودن چیزی جز منفعت به همراه ندارد، و متشخص بودن شما را تضمین می کند.

8- همیشه ملاحظه ی دیگران را بکنید.

باملاحظه بودن به معنای توجه داشتن به اطرافیان و شیوه ی تاثیر گذاری شما روی افراد دوروبرتان می باشد. یک فرد متشخص واقعی، قبل از انجام هرکاری، به نظرات و احساسات افراد دیگر نیز توجه می کند. به عنوان مثال، یک فرد متشخص وعده ی غذایی خوش طعم و بوی خود را خارج از اداره میل می کند تا همکارانش بوی آن را استشمام نکنند و اذیت نشوند. یک فرد متشخص صندلی خود در اتوبوس را به افرادی که محتاج نشستن هستند، تعارف می کند. به عنوان مثال، یک فرد متشخص هرگز جکی را نمی گوید که باعث اذیت یا رنجش دیگران شود، حتی اگر آن افراد در آن نزدیکی نباشند تا جک را بشنوند. ملاحظه ی دیگران را کردن یکی از ویژگی های افراد متشخص می باشد، و اگر فردی تا کنون ملاحظه ی دیگران را نمی کرده، فورا باید در رفتار خود تجدید نظر کند.

9- همیشه به تمام افراد احترام بگذارید.

احترام گذاشتن به تمام افراد، کاریست که یک فرد متشخص همیشه آن را رعایت می کند، و این احترام گذاشتن او وابسته به موقعیت و مکان خاصی نیست؛ از بالا نگاه کردن به فردی که طبقه ی اجتماعی پایین تری نسبت به شما دارد، به احتمال زیاد توهین آمیزترین و بی ادبانه ترین کاری است که می توانید انجام دهید. تمام افراد لایق احترام شما هستند، در نتیجه مطابق شخصیت و از صمیم قلب و بدون توجه به نظر شخصیتان درباره ی افراد، با آنها رفتار کنید. این امر منجر به احترام گذاشتن به خودتان می شود: هر زمان که اشتباهی انجام می دهید و فکر می کنید که خطای بسیار بزرگی مرتکب شده اید، خود را سرزنش نکنید. شما انسان هستید و انسان جایزالخطاست، و بهترین کار، پذیرفتن اشتباهات و درس گرفتن از آنها برای تجربیات آتی می باشد.

10- همیشه بهترین نسخه از شخصیت خود را ارائه دهید.

یک فرد متشخص، همیشه سعی می کند تا بهترین شخصیت خود را بر جای بگذارد. یک انسان نمی تواند کامل باشد، اما پشت ظاهر و لبخند هر فردی، این تلاش او برای دست یافتن به هسته ی اصلی انسانیت و نجابت است که از او یک فرد متشخص می سازد. تن آدمی شریف است به جان آدمیت نه همین لباس زیباست نشان آدمیت. یک فرد متشخص واقعی حد و مرز خود را می شناسد و در بسط دادن آنها از هیچ تلاشی دست نمی کشد، و تلاش خود را بیشتر می کند تا هم خود را متعالی سازد و هم به هر طریقی که می تواند، به افراد دیگر کمک کند.

بهترین صفات خود را پیدا کنید و در راستای تجلی بخشیدن آنها قدم بردارید. بدترین صفات خود را کشف کنید و سعی کنید تا آنها را بهبود ببخشید. رمز اصلی متشخص بودن در شخصیت خود شما نهفته است—اما بهترین نسخه از شخصیت شما، که می توانید برای رسیدن به آن تلاش کنید و آن را بهبود بخشید، تا سرانجام بهترین شخصیت خود را بیابید.

منبع-جنی