shutterstock_157941644-300x232

کم شدن اندازه یا میزان تاثیر هورمون انسولین باعث بالا رفتن   قند خون بدن می‌شود. این مریضی که در اصطلاح پزشکی، دیابت نامیده می شود، دربین همه مردم به «بیماری قند» معروف است. بالا رفتن اندازه قند خون می‌تواند به ناحیه های گوناگون  بدن مانند قلب، عروق، کلیه و چشم آسیبهایی را وارد کند. همچنین می‌تواند سلامت دهان و دندان را به مخاطره بیاندازد و آن‌ها را مستعد صدمات و بیماری‌های مختلفی کند.
افزایش قند خون توانایی سیستم دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها را کاهش می‌دهد و روند ترمیم زخم را کند می‌کند؛ تا به علت اهمال و کوتاهی افراد دیابتی در رعایت بهداشت دهان و دندان، در معرض ابتلا به بیماری‌های پیشرفته لثه و پوسیدگی منتشر دندان‌ها قرار بگیرند.

دیابت چگونه به دهان و دندان صدمه می‌زند؟
مشکلات دهان و دندان ممکن است در هر شخصی ایجاد شود. یک لایه نازک چسب‌ناک با میکروب‌های زیاد، به‌نام پلاک، روی سطح دندان‌ها ساخته می‌شود. قند خون بالا به رشد میکروب‌ها کمک بیشتری می‌کند، و به دنبال آن لثه‌ها قرمز، ملتهب و متورم می‌شوند. قرمزی و خون‌ریزی لثه‌ها حین مسواک زندن یکی از اولین نشانه‌های بیماری لثه‌ها است. بیماری لثه می‌تواند منجر به عفونت لثه و استخوان‌های نگهدارنده دندان شود. با پیشرفت التهاب لثه از سطح دندان دور می‌شود و دندان‌ها سست می‌شوند. سیگار کشیدن مخصوصا در افراد بالای چهل و پنج سال می‌تواند این روند تخریبی را تشدید کند.

نشانه‌های صدمه به بافت دهان و دندان چیست؟
– قرمزی، تورم و التهاب لثه
– خون‌ریزی از لثه‌ها، به صورت خود‌ به خود، حین مسواک زدن یا بعد از بیدار شدن از خواب
– لق شدن یا حساس شدن لثه‌ها
– بوی بد دهان

چگونه می‌توان سلامت دهان و دندان را حفظ کرد؟
– تا آنجا که ممکن است سطح قند خون را در حد طبیعی نگه دارید
– به صورت مستمر به دندان‌پزشک مراجعه کنید؛ حتی اگر مشکلی در دهانتان ندارید. او را در جریان بیماری خود قرار دهید و از او بخواهید توصیه‌های بهداشتی لازم را به شما داشته باشد
– شیوه درست مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها را از دندان‌پزشک بیاموزید و آن‌ها را هر روز به کار ببندید
– اگر در دهانتان زخم، قرمزی، خون‌ریزی یا تحلیل لثه، زخم عفونی یا زخم ناشی از دندان مصنوعی مشاهده کردید، به دندان‌پزشک مراجعه کنید و تا بهبود کامل مساله را پی‌گیری کنید.
– سیگار کشیدن را ترک کنید، مگر اینکه بخواهید دندان‌ها را زود‌تر از موقع از دست بدهید!

در مطب دندان‌پزشکی چه باید کرد؟
– در اولین ملاقات با دندان‌پزشک او را در جریان بیماری خود قرار دهید
– با اگاهی کامل از میزان قند خونتان به ملاقان دندان‌پزشک بروید. چراکه برای انجام برخی درمان‌های دندان‌پزشکی در بیماران با قند بالا محدودیت‌هایی وجود دارد یا باید ملاحظات خاصی را (نظیر مصرف آنتی‌بیوتیک پیش از درمان) رعایت کرد.
– داروهای خود را پیش از مراجعه به دندان‌پزشک مصرف کنید تا قند شما در حد طبیعی باشد.
– مصرف داروهایی که قند خون را کاهش می‌دهند، ممکن است منجر به افت بیش از حد قند خون و بروز شوک هایپوگلیسمی و بیهوشی شود. برای پرهیز از این اتفاق در حین درمان دندان‌پزشکی با خود دارو یا غذا همراه داشته باشید