19

یکی از جالب ترین و بهترین روش ها برای رهایی از اضطراب ، شوخی کردن است. دانشمندان نیز این روش را تایید کرده اند. اما موضوع اینجاست که در این زمان هیچ کس جوک گفتن و شوخی کردن را ندارد. در این مطلب چند راهکار برای به کار بردن این روش به شما معرفی می کنیم.

۱ اغراق کنید

 

اغراق کردن ابزار مفیدی در جهت کمک به کاهش نگرانی است. فرض کنید که در مورد یک سخنرانی آینده که مجبورید در محل کار ارایه دهید استرس زیادی دارید، در این خصوص سعی کنید آن را تجسم کنید وقتی سخنرانی تان شروع می شود مخاطبان تان سروصدا راه می اندازند یا اینکه مدام تلفن همراه همکاران تان به صدا درمی آید یا اینکه مثلا برای یک امتحانی نگران هستید که نمره پایینی بگیرید حال تصور کنید که در امتحان مردود می شوید و هیچ دانشگاهی شما را نمی پذیرد و در نهایت نمی توانید شغل مورد علاقه تان را تصاحب کنید و… . با تجسم این موارد شاید یک لبخند کوچک بتواند به شما دیدگاهی از نگرانی تان بدهد.

 

۲ سریال کمدی بازی کنید

 

با استفاده از این تکنیک تصور کنید که نگرانی تان موضوع یک برنامه کمدی تلویزیونی است. در ادامه فرض کنید که یکی از شخصیت های نمایش در نگرانی شما مستقر شده اما دیگر شخصیت های سریال توانسته اند به این نگرانی به شکلی نه چندان جدی و بیشتر به شکل یک بازی بنگرند. نگاه کردن به نگرانی های خود از دریچه چشم آنها احتمالا آن را ضعیف کرده و از نظر عاطفی باعث ایجاد فاصله با استرس می شود.

 

۳ از تخیل مثبت استفاده کنید

 

علاوه بر دو روش فوق، تخیل مثبت نیز در کاهش استرس به شما کمک می کند. اغلب وقتی که نگران می شویم واقعا به خود اجازه نمی دهیم که نگرانی را تبدیل به یک نتیجه گیری مثبت کنیم. یک روش کمک به خود در جهت کاهش استرس استفاده از تخیل مثبت است. وقتی از تخیل مثبت استفاده می کنید، نوعی تصویر ذهنی از آن نگرانی ایجاد می کنید که شامل جزییات هرچه بیشتر است. سپس یک راه حل مثبت برای نگرانی تان می یابید. مجبور نیستید با ماهیت تخیل تان روی ابرها پرواز کنید فقط فکرتان را مثبت تر از آنچه نگرانی تان ایجاد می کند، نمایید.

 

۴ با یک نیشگون خود را نجات دهید

 

این روش ممکن است کمی عجیب به نظر بیاید، اما می تواند در کمک به خاموش کردن نگرانی های ناخواسته و مزاحم بسیار مفید باشد. این روش نوعی تکنیک ایست است که نحوه عملکرد آن به این صورت است:

 

۱ هرگاه احساس کردید که یک نگرانی ناخواسته و آزار دهنده فکر شما را مشغول کرده است، آگاه باشید که آن نگرانی آرامش شما را برهم زده است.

 

۲ از مچ خود یا قسمت دیگری از بدن خود را نیشگون بگیرید. در عین حال کلمه ایست را بی صدا در دل خود فریاد بزنید.

 

۳ آن فکر نگران کننده را با فکری دلپذیر جایگزین کنید. این فکر می تواند یک خاطره شیرین یا یک تصویر لذتبخش باشد. فکر دلپذیر را حدود ۲۰ یا ۳۰ثانیه حفظ کنید. سپس کارهای معمول خود را ادامه دهید.

 

این روند را در صورتی که آن نگرانی بازگشت، تکرار کنید و در اجرای آن پشتکار داشته باشید.