37

عصبانیت حالتی است که در بسیاری از مواقع آن را تجربه کرده ایم ، عده ی اندکی هستند که در طول عمر خود شاید یک بار هم عصبی نشده باشند اما اکثر افراد این حس را تجربه کرده اند. مهم ترین عامل برای درمان عصبانیت ، داشتن شناخت بر روی عصبانیت خود است.

آیا تابه حال در موقعیتی قرار گرفته اید که حس کنید دارید از عصبانیت منفجر می شوید؟ آیا تا به حال به دلیل عصبانیت و خشم دست به کارهایی زده اید که بعدا از انجام آنها پشیمان شده اید؟

 

آیا تا به حال این حس به شما دست داده که همسر یا نامزدتان بیش از حد سر مسائل پیش پاافتاده عصبانی شود؟ با انجام این تست می فهمید خودتان یا اطرافیان تان شخصیت و عادات پرخاشگرانه دارند یا نه.

 

 

 

وقتی خشن می شوید

 

پرخاشگری یک هیجان و احساس منفی سرکوب شده است که فرد در موقعیت هایی که فرصت دست می دهد آن را به فرد خاص یا شیء خاص یا حتی نامشخصی بروز می دهد. این احساسات و هیجانات سرکوب شده به صورت رفتاری یا کلامی بروز داده می شود و اغلب فرد قادر به کنترل آن نیست و ممکن است پس از ارتکاب عمل از عملکرد خود پشیمان شود. به اعتقاد برخی روانشناسان، پرخاشگری شکل دیگری از افسردگی است. به عبارتی، پرخاشگری خشم علیه محیط بیرون است و افسردگی غالبا خشم علیه خود است. افراد پرخاشگر دربیشتر مواقع دارای تحمل پایینی هستند و نمی توانند آنچه را که بر وفق مرادشان نیست قبول کنند؛ درنتیجه عصبانی شده و رفتار پرخاشگرانه از خود بروز می دهند. علل پرخاشگری می تواند شخصیتی، خانوادگی، آموزشی، اجتماعی باشد.

 

راه هایی برای آرامش

 

تکنیک هایی که می توان برای کنترل پرخاشگری و عصبانیت شدید از آنها استفاده کرد شامل:

 

۱ صمیمیت با دیگران

 

۲ تامل و سکوت

 

۳ تخلیه یعنی به طور مستقیم جواب خشونت را ندادن (تحقیقات جدید نشان می دهد که پرخاشگری کلامی و حتی فیزیکی متقابل علاوه بر اینکه خشم را کاهش نمی دهد، بلکه باعث افزایش آن نیز می شود.)

 

۴ صحبت کردن در مورد مشکل: بهترین روش برای کاهش پرخاشگری، صحبت کردن در مورد آن است که به ۲ روش گفت و گو با خود در مورد نحوه مقابله و مواجهه با مشکل و گفت و گو با فردی که از دست او عصبانی شده ایم، است.

 

۵ گذشت کردن

 

۶ انتخاب های سالم برای پیشگیری از خشم (به منظور اداره و کنترل خشم به خواب منظم، غذای خوب، لذت از اوقات فراغت با ورزش، موسیقی آرام، قدم زدن در پارک، عبادت و معنویت و… نیاز داریم.)

 

۷ بپذیرید که زندگی همیشه منصفانه نیست؛ تا وقتی که نپذیریم زندگی هیچ انسانی بی عیب و نقص نیست، شاید به همه کس و همه چیز خشمگین شویم.

 

این تست به شما کمک می کند تا به میزان پرخاشگری خود یا همسرتان پی ببرید و همچنین به اینکه بیشتر از چه نوع پرخاشگری ای در طول روز استفاده می کنید.

 

به این ۳۴ سؤال براساس کلید جواب دهید

 

۱ دوستانم معتقدند من زیاد بحث می کنم.

۲ معتقدم همه مردم همیشه از قانو ن شکنی استفاده می کنند.

۳ من زود از کوره در می روم اما زود هم آرام می شوم.

۴ اغلب با دیگران مخالفت می کنم.

۵ بسیاری از مواقع، احساس می کنم که در زندگی با من ناجوانمردانه و ناعادلانه برخورد شده.

۶ زمانی که افراد با من مخالفت می کنند نمی توانم با آنها وارد بحث شوم.

۷ بسیاری از مواقع، بی دلیل عصبانی می شوم.

۸ ممکن است کسی که مرا عصبانی کرده، مورد ضرب و شتم قرار دهم.

۹ گاهی فکر می کنم که چرا درمورد بعضی مسائل اینقدر حس بد و تلخ دارم.

۱۰ می دانم که گاهی افراد دیگر را تهدید می کنم.

۱۱ کسی که به من حمله کند با او به شدت برخورد می کنم و حتما او را می زنم.

۱۲ مشکل کنترل کردن خلق خود را دارم.

۱۳ اگر به قدر کافی عصبانی باشم، ممکن است کار دیگری را نیز خراب کنم.

۱۴ وقتی که عصبانی باشم در را محکم روی کسی که در اتاق است می کوبم.

۱۵ وقتی افراد پرادعا هستند من فقط برای اینکه به آنها خودم را نشان دهم کاری که می خواهند را انجام می دهم.

۱۶ وقتی مردم با من مهربان هستند به این فکر می کنم که حتما چیزی از من می خواهند.

۱۷ گاهی آنقدر عصبانی می شوم که وسایل را می شکنم.

۱۸ گاهی اوقات درمورد افرادی که از آنها خوشم نمی آید غیبت می کنم.

۱۹ فرد آرامی هستم.

۲۰ وقتی افراد من را می رنجانند، به آنها می گویم که در موردشان چه فکر می کنم.

۲۱ گاهی فکر می کنم مردم پشت سرم و در غیابم به من می خندند.

۲۲ وقتی چیزی که می خواهم را به دست نمی آورم، عصبانیتم را نشان می دهم.

۲۳ گاهی تمایل شدید خود را برای زدن کسی نمی توانم کنترل کنم.

۲۴ بیشتر از افراد دیگر دعوا می کنم.

۲۵ اگر کسی مرا بزند من هم او را خواهم زد.

۲۶ وقتی که با دوستانم موافق نیستم کاملا صریح این موضوع را به آنها می گویم.

۲۷ اگر قرار باشد که برای دفاع از حقوق خودم از خشم و پرخاشگری استفاده کنم، این کار را خواهم کرد.

۲۸ من به افراد غریبه ای که خیلی صمیمی هستند نمی توانم اعتماد کنم.

۲۹ گاهی احساس می کنم مثل یک بمب از عصبانیت خواهم ترکید.

۳۰ وقتی که فردی من را آزرده کند فقط سکوت می کنم.

۳۱ می دانم که دوستانم پشت سرم حرف می زنند.

۳۲ بعضی از دوستانم فکر می کنند من آدم زودجوشی هستم.

۳۳ بعضی اوقات آنقدر حسود می شوم که نمی توانم به چیز دیگری فکر کنم.

۳۴ من از شوخی های غیرکلامی و هل دادن، مشت زدن، لگدزدن و… خوشم می آید.

 

 

 

نمره خشم شما چند است؟

 

سریع به مشاور مراجعه کنید

 

شما پرخاشگری عملی دارید یا نه؟

 

سؤال های ۸، ۲۳، ۲۵، ۱۱، ۲۷، ۱۰، ۲۴، ۱۷ نشانه پرخاشگری عملی (یعنی داشتن رفتار خشن و آسیب زننده) مثل دعوا و ضرب و شتم هستند که اگر جمع نمره شما به این سوال ها بین ۲۸ تا ۳۲ شود، یعنی از پرخاشگری عملی بالایی برخوردارید و به شما توصیه می کنیم که حتما برای مطرح کردن این مسئله به روانشناس مراجعه کنید. اگر جمع نمرات شما بین ۲۴ تا ۲۸ شود یعنی شما از پرخاشگری عملی متوسط برخوردارید که صحبت با یک روانشناس و مشاور به شما پیشنهاد می شود. اگر هم زیر ۲۴ بود یعنی دچار پرخاشگری عملی نیستید.

 

زبان شما خشن است؟

 

شما پرخاشگری کلامی دارید یا نه؟

 

سوال های ۱،۶، ۲۶، ۴، ۲۰ نشانه پرخاشگری کلامی (با خشم و توهین حرف زدن) هستند که اگر جمع نمرات شما بین ۱۶ تا ۲۰ شود، نشان دهنده میزان بالای پرخاشگری کلامی شماست که بهتر است از تکنیک های کنترل آن و همچنین صحبت با یک مشاور یا روانشناس بهره ببرید و اگر نمرات شما بین ۱۲ تا ۱۶ شود شما از پرخاشگری کلامی به میزان متوسط برخوردارید و بد نیست در مورد شیوه های آرام کردن خود تحقیق و مطالعه کنید.

 

با دیگران دشمنی دارید؟

 

فکر می کنید چقدر حس خصومت در شما وجود دارد؟

 

سوال های ۲۸، ۲، ۵، ۹، ۱۶، ۲۱، ۳۱، ۳۳ نشانه وجود حس خصومت هستند که اگر جمع نمرات آنها بین ۲۸ تا ۳۲ شود یعنی شما از میزان خصومت بالایی برخوردارید و به شما توصیه می شود در باورها و عقاید خود تغییر دهید و در صورت امکان به روانشناس برای کمک گرفتن در تغییر این نگرش ها مراجعه کنید و اگر جمع نمرات شما بین ۲۴ تا ۲۸ بود یعنی شما از حس خصومت متوسطی برخوردارید. (خصومت درواقع داشتن حس پرخاشگری درونی و بد بینی نسبت به دیگران است که می تواند فرد را به سمت رفتارهای خشن و پرخاشگرانه سوق دهد.)

 

چه مقدار پرخاشگری غیرمستقیم در شما وجود دارد؟

 

شما چه مقدار از مقیاس خشم را دارا هستید؟

 

سوال های ۱۵، ۳۰، ۳۴، ۱۳، ۱۴، ۱۸ نشانه مقیاس پرخاشگری غیرمستقیم هستند که اگر جمع نمره شما در این سوالات بین ۲۰ تا ۲۴ شود یعنی از میزان پرخاشگری غیرمستقیم بالایی برخوردار هستید که پیشنهاد می شود به روانشناس مراجعه کرده یا با مشاور مشورت کنید و اگر جمع نمرات شما بین ۱۶ تا ۲۰ شود شما از میزان پرخاشگری غیرمستقیم متوسطی برخوردارید که بهتر است از تکنیک های کنترل آن و آرام سازی خود کمک بگیرید.

 

پرخاشگری غیرمستقیم یعنی حالتی که علت عصبانیت و خشم خودرا نمی شناسیم؛ مثلا در اتوبوس به اشتباه به فردی برخورد می کنیم و او شروع به پرخاشگری می کند، این نوع پرخاشگری را که درواقع زمینه های قبلی دارد و درحقیقت تخلیه هیجان های قبلی است، پرخاشگری غیرمستقیم می نامند. درواقع این همان حالت خشمی است که به طور معمول به آن می گوییم: «طرف دلش از جای دیگر پر بود، اینجا خالی کرد و…»

 

خشم درونی دارید؟

 

شما چه مقدار از مقیاس خشم را دارا هستید؟

 

سوال های ۳، ۲۹، ۱۹، ۳۲، ۷، ۱۲، ۲۲ نشانه مقیاس خشم درونی هستند که اگر جمع نمرات بین ۲۴ تا ۲۸ شود این یعنی ذهن شما از خشم درونی بالایی برخوردار است. (خشم، وضعیتی هیجانی است که از ناراحتی کم و خفیف تا انفجار عصبانیت می تواند گسترده شود. نشانه های فیزیکی خشم شامل تند شدن ضربان قلب، افزایش فشارخون و بالا رفتن میزان آدرنالین در خون است. خشم درونی هر لحظه می تواند به خشم بیرونی بیانجامد)