Fotolia_54192457_Subscription_L-1

این احتمال است  که بعضی از وسایل آرایشی سبب التهاب پوست شما شده و در نتیجه پوست دچار اگزما شده باشد، ولی این کار سبب نمی شود که دست از آرایش بردارید چون با انتخاب  برترین لوازم آرایش، مبتلا به اگزما نخواهید شد. یکی از برترین شیوه های انتخاب لوازم آرایش خوب از نوع بد آن این است که وسایل آرایش خوب حتی بر روی پوست های ملتهب خیلی ملایم هستند در صورتی که وسایل  آرایش نامرغوب سبب التهاب و قرمزی پوست مخصوصا پوست صورت می شوند.

اما در هنگام ابتلا به اگزما به دنبال چه باشیم؟

1- کره درخت روغن قلم، گلیسیرین، و لانولین

شما ممکن است انواع  لوسیون های مختلف را  در منزل داشته باشید، اما هیچ کدام به نظر نمی رسد که خارش را کم کنند و یا باعث صافی و نرمی پوست شما شوند. بهترین متخصصان پوست پیشنهاد می کنند که  از کرم هایی استفاده نمایید که حاوی کره درخت روغن قلم، گلیسیرین و یا لانولین هستند. این مواد مرطوب کننده علاوه بر بهبود ظاهر پوست شما، به ترمیم آن نیز می پردازند. بنابراین، به دنبال محصولات مراقبت از پوست مناسبی باشید که حداقل یکی از این 3 ترکیب را در خود داشته باشند.

2- اسید هیالورونیک

با وجود این که هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد، شما می توانید پوست خشک و پوسته پوسته خود را با استفاده از محصولات حاوی  اسید هیالورونیک بهبود بخشید. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد. این ماده باعث می شود رطوبت محیط سمت پوست کشیده شده و پوست آن را جذب خود کند. لطافت و نرمی موجود در  کرم های حاوی اسید هیالورونیک باعث افزایش فوق العاده رطوبت پوست شما می گردد.

3-نیاسینامید

اگر قسمت های قرمز پوست با وجود استفاده از لوازم آرایش پوشیده نمی شوند و با وجود چندین لایه از لوازم آرایش باز هم دیده می شوند توصیه می کنیم  از سرم و یا کرم های حاوی نیاسینامید استفاده نمایید همچنین به عنوان ویتامین شناخته می شود. نیاسینامید می تواند با تقویت سد دفاعی پوست، قرمزی حاصل از اگزما را کاهش دهد. هنگام خرید لوازم آرایش، حتما اول از وجود نیاسینامید که به عنوان ویتامین B3 نیز شناخته شده است، در آنها اطمینان حاصل نمایید.

هنگام ابتلا به اگزما از چه چیزهایی باید بپرهیزیم؟

1-اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک و رتینول

اگزما  موجب می شود که سد دفاعی پوست تا حدودی ضعیف گردد، به طوری که اجازه می دهد مواد محرک به راحتی به پوست نفوذ کنند و در نتیجه، آب و رطوبت پوست، بخار می شود. بنابراین، بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن پوست و تحریک آن، از محصولاتی که حاوی برخی از بدترین ترکیبات – برای افراد مبتلا به اگزما – یعنی اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، و رتینول می باشند به شدت اجتناب نمایید.

2- نگه دارنده ها

نگهدارنده هایی مانند متیل مانع رشد باکتری های بد در مواد آرایشی و محصولات مراقبت از پوست می شوند و در نتیجه، آنها را محافظت می کنند. اما اینگونه مواد نگهدارنده از طرف دیگر می توانند منجر به التهاب پوست گردند. بنابراین، افرادی که دارای پوست حساس می باشند و یا دچار اگزما هستند بهتر است که از اینگونه لوازم آرایشی و بهداشتی حاوی مواد نگهدارنده اجتناب نمایند. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که دارای مواد نگهدارنده طبیعی مانند روغن چریش و یا عصاره دانه گریپ فروت می باشند زیرا آنها کمتر حالت تحریک کنندگی پوست را دارند.

3- عطرها

مهم نیست که عطرها چقدر ملایم و خوش بو هستند. اینگونه مواد حالت تحریک کنندگی زیادی برای افرادی با پوست حساس و اگزما دارند. در واقع، مواد تشکیل دهنده عطر و اسانس هایی که به لوازم آرایش و انواع لوسیون ها می افزایند، می توانند باعث عود اگزما شوند. لوازم آرایش و محصولات مراقبت از پوست مناسبی را انتخاب نمایید که به طور خاص برای پوست های حساس فرموله شده اند. محصولاتی را خریداری نمایید که حاوی عطر و اسانس نباشند. اینگونه محصولات برچسب  “فاقد عطر” و یا  “بدون اسانس“  دارند. محصولات طبیعی و یا آلی نیز معمولا عاری از رایحه می باشند.

منبع- مه شو