vet-examining-cats-ears-150703

 

انگل گوش گربه با چه علائمی در این حیوان پدید می آید خاراندن گوش گربه چگونه قابل پیشگیری خواهد بودلرزش بیش از حد سر، سرگیجه و ازدست دادن تعادل، کج شدن صورت گربه به طرف یک گوش، پهن شدن گوش ها و آزاد شدن بوی ناخوشایند از آن ها می تواند خبر از وجود انگل در گوش گربه بدهد دامپزشکان در این زمینه چه درمان هایی به صاحبان گربه ها پیشنهاد می کنند ؟می خواهیم به عوامل آلوده کردن گربه  به انگل گوش در ادامه مطلب اشاره کنیم.


انگل های گوش کوچک هستند و به کانال های داخل گوش و گوش خارجی حمله می کنند. انواع بسیار مختلفی از انواع انگل گوش وجود دارد اما معروفترین و رایج ترین آن ها Otodectes Cynotis هستند که 90% گربه های دچار انگل گوش، دارای این انگل می باشند.

چگونه میتونیم بگوییم گربه من دچار انگل شده است ؟

اگر شما متوجه هر یک از عوامل زیر شدید، ممکن است گربه شما به انگل گوش مبتلا شده است. مراجعه به یک دامپزشک برای تایید و تشخیص ضروری است. در صورت عدم درمان هجوم کنه گوش میتواند تشدید پیدا کند و موجب از دست دادن شنوایی نسبی یا کامل گربه شما گردد. انگل گوش بسیار نناراحت کننده برای گربه شما می باشد. شما باید هرچه زودتر به درمان این بیماری بپردازید تا گربه شما شلامت تر و شاد تر شود.

علائم و نشانه هایی که ممکن است در صورت وجود انگل گوش پدید آیند

* بیش از حد خاراندن گوش توسط گربه

* خون تازه و یا خشک شده که درون گوش گربه مشاهده می شود که ممکن است شبیه دانه قهوه باشد. مشاهده شدن نقطه های کوچک و سفید در گوش گربه که اینها انگل واقعی هستند.

* لرزش بیش از حد سر

* سرگیجه و ازدست دادن تعادل

* کج شدن صورت گربه به طرف یک گوش

* پهن شدن گوش ها و آزاد شدن بوی ناخوشایند از آن ها

عفونت ایجاد شده توسط انگل گوش چه شکلی است ؟

انگل های گوش گربه تنها در گوش گربه یافت نمی شوند. این انگل ها می توانند در سراسر بدن گربه حرکت کنند. انگل های گوش فکر می کنند که دیگر انگل ها بسیار خوشمزه می باشند. این انگل ها نوعی بیماری واگیر دار محسوب می شوند و مسری هستند. اگر انگل گوش گربه درمان نشود این بیماری می تواند حتی به خانواده سگ ها و خرگوش ها نیز منتقل شود. در این صورت همه ی حیوانات خانگی باید معاینه شوند ، اگر تنها یک انگل باقی مانده باشد، دوباره می بایست به دامپزشک یا مراکز درمانی برای درمان مراجعه شود. انگل ها تنها یکی از عوامل بیماری گوش گربه (التهاب گوش گربه) نیستند ، آن ها موجب آلرژی ها، بیماری های غدد درون ریز و تومورها می شوند. تنها با مراجعه به دامپزشک می توان تشخیص درست را داد.

 

انگل گوش بسیار کوچک است و به گوش خارجی و یا کانال های گوش گربه حمله می کند. انواع مختلفی از انگل های گوش وجود دارد اما رایج ترین آن ها Otodectes Cynotis که حدود 90 درصد از گربه های مبتلا به انگل گوش، به این انگل آلوده شده اند.

چگونه می توانیم بگوییم گربه من به انگل گوش آلوده شده است ؟

اگر شما متوجه هر یک از علائم زیر در گربتان شدید، گربه شما ممکن است دچار انگل گوش شده باشد.
مراجعه به به دامپزشک برای تائید تشخیص ، ضروری است.
در صورت عدم درمان آلودگی گوش به انگل تشدید شده و ممکن است منجر به از دست دادن شنوایی نسبی و یا کامل گربه شود.

یکی از مراقبت هایی که همیشه باید انجام گیرد، برسی و معاینه گوش های گربه است. نفوذ انگل ها در گوش گربه ممکن است باعث عفونت یا کاهش شنوایی شود.
آیا تا بحال دیده اید که گربتان سرش را تکان دهد یا گوشش را بشدت بخاراند؟ در این صورت زمان آن رسیده که گوش حیوان خود را تمیز کرده و مطمئن شوید که درون گوش وی مهمان ناخانده ای وجود ندارد.
آلودگی به این انگل ها خیلی سریع می تواند بین گربه ها و حیوانات دیگر همنشین سرایت کند و موجب ایجاد نگرانی نماید. ار آن جا که گربه ها برایشنیدن صدای شکارشان و همچنین دفاع از خود در برابر حمله گربه های دیگر باید حس شنوایی کاملی داشته باشند، گوش و اندام شنوایی این حیوان باید کاملا سلامت باشد. همچنین گربه ها برای بالا رفتن از درخت و حفظ تعادل از گوششان کمک می گیرند که اگر به درستی عمل نکند لطمات سختی را باعث می شود.

 

در واقع این انگل های گوش حشره های کوچکی هستند که شبیه به عنکبوت بوده و دوست دارند درون گوش گربه ها خانه کنند.متاسفانه، آن ها باعث عفونت شده و می توانند به پرده ی گوش آسیب جدی وارد کنند که در این حالت ممکن است گربه به طور دائمی شنوایی خود را از دست بدهد. این موجودات از گربه ای به گربه ای دیگر سرایت می کنند، که این امر ممکن است به خاطر یکی بودن جای خواب آن ها باشد یا زمانی که گربه ها درهنگام بازی کردن با هم یا تمییز کردن خود با هم در ارتباط نزدیکتری هستند، این حشره می تواند به گربه سالم انتقال یابد.
این انگل ها می توانند مدتی نیز در محیط آزاد زنده بمانند، در نتیجه اگر تماس مستقیم بین گربه ی ناقل و دیگر گربه ها وجود نداشته باشد تنها با عبور گربه سالم از آن محل احتمال سرایت وجود دارد. بنابراین لازم است تا به طور مداوم گوش گربه خود را بازرسی کنید و به صورت دوره ای هم توسط دامپزشک معاینه شود.
این موجودات با چشم غیر مسلح تیز قابل رویت هستند و مانند نقطه های کوچک سفید در جرم گوش گربه که سیاهرنگ است دیده می شوند. همچنین اگر گربه شما مشکلی در گوش خود داشت می توانید با علائمی متوجه شوید، مثلا گربه سر خود را بشدت تکان می دهد یا گوش خود را می می خاراند، همچنین اگر جرم گوش بسیار تیره رنگ بود و بوی بد شدیدی داشت نیز احتمالا مشکلی در گوش گربه به وجود آمده است.

 

ابتدا باید مطمئن شد که این علائم به خاطر انگل گوش است و مسائل پزشکی دیگر مسبب آن نیست، پس اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد از دامپزشک بخواهید تا گوش گربه را معاینه کند.
اگر انگل گوش به درستی تشخیص داده شود ، لازم است تا قبل از این که عفونت بدتر شود یا به دیگر حیوانات منتقل گردد، آن ها را از ببرید. دامپزشک مقدار زیلدی از جرم گوش را همراه با انگل هایی که دیده می شوند از داخل گوش تمییز میکند ، سپس از دارو های مخصوص گوش استفاده میکند که می توانند تا داخل کانال های گوش را نیز تمییز کنند. طول دوره درمان با این دارو ها باید تکمیل شود تا اطمینان بوجود آید که تمام انگل ها از بین رفته اند.
همچنین لازم است تا پوست گربه را نیز همزمان با پودر مخصوص ضد انگل تمییز کنید، با این کار تمامی تخم هایی که ممکن است در داخل مو ها خانه کرده باشند نیز از بین خواهند رفت. محل خواب تمام گربه ها نیز باید تمییز و شسته شوند و منزل نیز باید با پودر های مخصوص، انگل زدائی شوند. با این کار از آلوده شدن دوباره گربه شما بعد از درمان جلوگیری می شود.

دیگر مراقبت ها برای گوش گربه از این قرار است:

استفاده از کرم ضد آفتب غیر سمی برای حفاظت در برابر آفتاب سوختگی در طول ماه های تابستان (البته اگر گربه شما آزادی خارج شدن از منزل و پرسه زدن در حیاط را دارد.)
اینکار برای گربه هایی که گوش هایی با رنگ روشن دارند بسیار اهمیت دارد. این قسمت از بدن حیوان نسبت به سرطان های پوستی بسیار حساس است.
مطمئن شوید که گوش حیوان، آلوده به هیچ گونه خاک ، شن و بذر و گرده گیاه نیست. اگر آلودگی در گوش باقی بماند باعث عفونت های باکتریایی یاقارچی می شود. مراقبت هرگونه علامت عدم تعادل یا سرگیجه در گربه خود باشید. این امر ممکن است بخاطر مشکلاتی در گوش باشد که به درمان فوری توسط دامپزشک نیاز دارد.