36

امروزه سلامت قلب و عروق از مهم ترین مسائلی است که افراد باید به آن توجه داشته باشند چرا که با آلودگی هوا و همچنین تغییر مواد غذایی مورد استفاده در طول زندگی باعث به خطر افتادن این اعضا می شود. ادویه جات شما را در حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کند.

برای اینکه سلامت قلب و عروق خود را بیمه کنید به جز ورزش که باید به جزوی لاینفک از زندگی تان تبدیل شود، تغذیه صحیح هم باید در قالب الزامی در برنامه غذایی تان اعمال شود. با تبدیل کردن برخی خوراکی ها به یک باید اساسی در زندگی تان می توانید همیشه خود را از دوا و درمان شیمیایی مصون نگه دارید و به روش های طبیعی از قلب و عروقتان محافظت کنید. فهرستی از موادغذایی که می توانند در طول زمان مانع از مشکلات گرفتگی عروق و در نهایت بیماری های قلبی شوند پیش روی شما قرار دارد. انتخاب با خودتان است، اما آیا پیشگیری بهتر از درمان نیست؟

 

نوشابه را حذف کنید

 

سالانه ۱۸۰ هزار نفر در دنیا به دلیل مصرف نوشیدنی های ترکیب شده با شکر، جان خود را از دست می دهند. آیا این آمار غم انگیز و البته متحیر کننده نیست؟ در واقع نوشیدنی ترکیب شده با شکر ، چیزی جز همان نوشابه خودمان نیست. حالا جالب است بدانید از این ۱۸۰ هزار نفر ۴۵ هزار نفر به دلیل حمله های قلبی با زندگی خداحافظی می کنند. حالا این بیماری های قلبی از کجا پیدا می شوند؟ این بیماری ها معمولا در افرادی بروز می کنند که به هر دلیلی و گاهی حتی شاید برای اضافه وزن سراغ خوردن بی امان نوشابه و سایر نوشیدنی های آمیخته با شکر می روند. معمول ترین اتفاق در این صورت و البته در وهله اول ابتلا به دیابت است. پشت سر بیماری دیابت هم که اتفاقا به خودی خود بسیار آزار دهنده خواهد بود انسداد نا به هنگام عروق قلبی واقعه ای کاملا قابل پیش بینی است. نوشابه و نوشیدنی های هم خانواده اش همچنین با بالا بردن قندخون باعث اندوده شدن پروتئین و چربی ها می شوند. تبدیل شدن چربی و پروتئین به این فرم مضر اما در نهایت باعث آسیب دیدگی جدی عروق خواهد شد. تحقیقات هاروارد روی بیش از ۴۰ هزار پزشک و البته ۸۸ هزار پرستار در طول ۲ دهه نشان داده است زنانی که روزانه بیش از ۲ وعده از نوشیدنی های ترکیب شده با شکر مثل نوشابه استفاده می کنند ۴۰ درصد بیشتر از بقیه به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.

 

راه درمان

 

نوشابه را از زندگی تان حذف کنید. اگر فکر می کنید جزو کسانی هستید که روزانه چند لیوان نوشابه می خورند بهتر است واقع بین باشید. هر روز به جای یکی از این دفعات سراغ چای سرد بروید یا اینکه به جای آیس تی یا همان چای سرد، نیم لیوان آب و نیمی دیگر آب گازدار را ترکیب کنید و بخورید. به همین ترتیب و به مرور زمان نوشابه را کم و کمتر کنید تا در نهایت به روزی برسید که آمار مصرف نوشابه شما عدد صفر را نشان بدهد. این کار را به خاطر هیچ کس انجام ندهید. بلکه فقط به خاطر خودتان انجام دهید.

 

درود بر سبزیجات

 

داروهای طبیعی پیش گیرنده. غذاهای گیاهی و در واقع همان سبزیجات منابع غنی از ویتامین، مینرال و فیبر هستند. در واقع شما سراغ بهترین نوع موادمغذی آمده اید که در سبزیجات به فراوانی پیدا می شوند و همه این موادمغذی برای سلامت قلب شما مفیدند. به عنوان مثال فلفل دلمه ای که یکی از انواع سبزیجات است به عنوان منبع غنی از ویتامین B به خصوص

۶ Bشناخته می شود. این ویتامین مقدار هوموسیستین که یک اسید آمینه مربوط به بیماری های قلبی است را کاهش می دهد. همچنین هویج و گوجه فرنگی با برخورداری از کاراتنویید که خود شامل لیکوپن یعنی یکی از مهم ترین آنتی اکسیدها می شود می توانند نقس اساسی در سلامت قلب شما ایفا کنند همانطور که در تحقیقات هاروارد روی پرستاران مشخص شده افرادی که روزانه ۸ وعده یا بیشتر از این سبزیجات استفاده می کنند ۳۰ درصد کمتر از بقیه در معرض حمله های قلبی و گرفتگی های عروقی قرار دارند.

 

راه درمان

 

اگر سبزیجات دوست ندارید یا به خوردن بیش از معمول آنها عادت ندارید، بهتر است کم کم این مهم را در برنامه غذایی خود پیاده کنید. اگر هر روز یک وعده بیشتر از روز قبل سراغ خوردن سبزیجات بروید و یک هفته وعده های خود را در همان مقداری که اضافه کرده اید نگه دارید در حقیقت قدم اول را برداشته اید. هفته بعدی یک وعده دیگر اضافه کنید و باز یک هفته پیش رو را با همان مقدار اضافه شده حفظ کنید. برای ۵ هفته این برنامه را ادامه بدهید. در واقع زمانی به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهید کرد که روزانه بین ۸ تا ۱۲ وعده از سبزیجات استفاده می کنید. به خصوص به عنوان میان وعده.

 

چاشنی های طبیعی را چاشنی زندگی کنید

 

یکی از بهترین راه ها برای محافظت از قلب مزه دار کردن غذاها با چاشنی ها و ادویه های خوشمزه است. خیلی از همین چاشنی می توانند نقش دارو را برای سلامت بدن داشته باشند. ادویه جات معمولا ریشه های گیاهی دارند بنابراین همه موادمغذی که در سبزیجات و گیاهان خوراکی برای پس زدن بیماری وجود دارد در ادویه ها هم پیدا می شود. وقتی این موادمغذی در قالب ادویه ها مصرف می شوند این قابلیت را دارند که سلول های بدن را هم از شر بیماری ها مصون نگه دارند. به عنوان مثال آلیوم موجود در سیر می تواند کلسترول خوب خون را بالا ببرد و در عین حال فشار خون را پایین بیاورد. همین فعل و انفعال به ظاهر ساده کافی است تا خطر بیماری های قلبی به حداقل برسد. زردچوبه هم با توجه به برخورداری از ماده رنگی باعث کاهش کلسترول بد خون، تری گلیسرید و البته قندخون خواهد شد. زنجبیل با خاصیت طبیعی ضدالتهابی اش باعث رقیق شدن خون در رگ ها خواهد شد. دارچین ضمن روان کردن جریان خون، قندخون را هم در حالت طبیعی حفظ می کند.

 

راه درمان

 

ماجرا کاملا ساده است. جز اینکه ادویه ها را به غذای پختنی خود اضافه می کنید آنها را به انواع غذاها هم بیفزایید. املت صبحگاهی و سالاد هنگام ظهر و خلاصه هر خوراکی ای که میل می کنید. گاهی حتی می توانید با اضافه کردن این چاشنی ها به نوشیدنی های معمول خود مثل چای و تبدیل این رویه به یک عادت روزانه از ویژگی های بارز آنها بهتر بهره مند شوید.

 

برگ های سبز و البته زندگی سبز

 

کاهو، چغندر، کلم، اسفناج و سایر سبزیجات دیگری که غنی از نیترات هستند را دریابید. در واقع این خوراکی ها با جذب نیترات خاک جزو منابع غنی نیترات جای گرفته اند. در طول فرایند هضم این موادغذایی، ترکیب فوق به نوعی گاز مهم تبدیل می شود. این گاز چیزی نیست جز اکسید نیترات. این اکسید از انقباض عروق و پلاکت ها جلوگیری می کند و مانع از لخته شدن خون می شود. بنابراین گرفتگی های عروقی و حمله های قلبی اتفاق نخواهد افتاد. شاید فقط روزانه یک کاسه بزرگ سالاد کاهو کافی باشد تا اکسید نیترات برای تمام طول روز در بدن شما باقی بماند و وظیفه اش را به نحو احسن انجام دهد.

 

راه درمان

 

خوراکی های دارای برگ سبز را به هر نوع غذایی که می خورید اضافه کنید، حالا فرقی نمی کند سوپ باشد یا ساندویچ یا هر غذای دیگری. اگر نتوانستید آنها را داخل غذا ترکیب کنید در قالب سالاد مصرف کنید. روزانه یک لیوان آب چغندر هم می تواند گزینه مناسبی برای رساندن نیترات کافی به بدن باشد.

 

ماهی، پای ثابت سفره

 

انواع ماهی می توانند به عنوان منابع غنی تامین امگا۳ مورد نیاز بدن شما مورد استفاده قرار گیرند. شاید تا به حال بارها شنیده باشید امگا۳ التهابات را به حداقل می رساند. ضربان تند قلب را در مواقع بی قراری و اضطراب کنترل می کند و تپش قلب را کاهش می دهد. همچنین قابلیت پایین آوردن تری گلیسرید و فشار خون بالا را دارد. اسید چرب موجود در این ماده غذایی می تواند مانع از ساخته شدن بیش از حد پلاکت های خونی در عروق شود.

 

راه درمان

 

باید به طور حتم ۲ وعده در هفته را به مصرف ماهی اختصاص دهید. این موضوع یک باید است و باید آن را به یک الزام در برنامه غذایی تان تبدیل کنید.

 

گوشت، شسته و رفته و پوست کنده!

 

کنار گذاشتن گوشت یا مصرف حداقل آن اتفاق خوبی است. با این حال اگر جزو کسانی هستید که گوشت غذای اصلی شماست سعی کنید گوشت مصرفی تان کاملا تمیز و عاری از هر گونه پوست و چربی روی سطحش باشد. نباید فراموش کرد گوشت ها ممکن است حاوی آنتی بیوتیک، هورمون، نمک، رنگ مصنوعی، نیتریت و حتی مواد شیمیایی آفت کش باشند. نباید بحث ارگانیک و غیرارگانیک را هیچ گاه فراموش کرد. بنابراین اگر قرار است گوشت مصرف کنید برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی بهتر است آنها را کاملا تمیزشده استفاده کنید.

 

راه درمان

 

همیشه همراه گوشت انواع میوه و سبزیجات را هم استفاده کنید. ویژگی های منحصربفرد سبزی ها و میوه ها شاید بتوانند برخی از ضررهای گوشت را خنثی کنند. بیشتر فضای بشقاب غذای خود را به میوه ها و سبزیجات اختصاص دهید و مقدار کمتری را در اختیار گوشت بگذارید.

 

قهوه، وقتی متعادل مصرف شود

 

سال های گذشته وقتی افراد با مشکلاتی مانند بیماری های قلبی مواجه می شدند معمولا به آنها توصیه می شد از خوردن قهوه بپرهیزند. امروز اما شگفت آور است اگر بدانید قهوه بدون کرم و البته شیرین کننده های مصنوعی می تواند یک نوع خوراکی بسیار سالم و مفید برای بیشتر افراد باشد. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است و اگر به مقدار صحیح مصرف شود می تواند برخلاف تصور همه مانع از بسیاری بیماری ها از جمله بیماری های قلبی شود. در واقع قهوه تا زمانی که صدای تپش قلب شما را بلند و ریتم آن را تند نکند می تواند به بدنتان کمک کند بنابراین اگر قهوه می نوشید حتما گوشتان به صدای تپش قلبتان باشد. به این ترتیب می دانید چه مقدار قهوه باید بخورید تا از فواید آن بهره مند شوید.

 

راه درمان

 

در خوردن قهوه برای خودتان محدودیت قائل شوید. به این ترتیب که در روز بیش از ۴ فنجان قهوه (در فنجان های قهوه خوری ) میل نکنید.تحقیقات اخیر نشان داده، مصرف روزانه بیش از ۴ فنجان قهوه می تواند باعث کاهش طول عمر شود. بنابراین افراط در مصرف قهوه را کنار بگذارید و با رعایت سقف تعیین شده از نوشیدن آن نهایت لذت را ببرید.

 

یک فنجان چای داغ، نوش جان

 

چای، این نوشیدنی محبوب با بهره مندی از فراورده های گیاهی مانند فلاونویید می تواند فرایند اکسیداسیون را در بدن شما خنثی کند. به خصوص فلاونویید در چای سبز که اتفاقا کاتشین نامیده می شود می تواند از سلول های بدن در برابر لطماتی که ممکن است به آنها وارد شود محافظت کند. چای سبز و البته چای سیاه همراه چای اولانگ این قابلیت را دارند که به راه های مختلف مانع از بروز بیماری های قلبی شوند. از جمله اینکه از جذب چربی ها در عروق خونی جلوگیری و قندخون را به طور منظمی تنظیم می کنند و البته التهابات را از بین می برند.

 

راه درمان

 

روزانه یک فنجان بیشتر از روز قبل چای بنوشید، البته اگر در جرگه افرادی هستید که از این نوشیدنی محبوب کمتر استفاده می کنند اما اگر یک چای خور حرفه ای هستید بهتر است روزانه ۳ فنجان چای را در برنامه تان بگذارید.