38

در رابطه با رنگ تاثیرات آن در مطالب گذشته به طور مفصل صحبت کردیم ، شاید برایتان جالب باشد که بدانید رنگ غذا ها نیز می تواند تاثیر مستقیمی بر میزان اشتها و همچنین خلق و خوی شما داشته باشد ، در این مطلب در رابطه با تاثیر انواع رنگ ها بر اشتهای شما توضیخاتی خواهیم داد.آیا می دانید که رنگ ها می توانند تأثیر بسزایی روی اشتها و خلق و خوی ما داشته باشند؟ بله رنگ ها روی عملکرد بدن ما نیز تأثیرگذار هستند، به طور مثال بعضی از رنگ ها باعث بالا رفتن فشارخون افراد می شوند و ایجاد هیجان می کنند و بر عکس بعضی دیگر از رنگ ها باعث ایجاد احساس آرامش در افراد می شوند. علاوه بر این، استفاده درست از رنگ ها در بسته بندی مواد غذایی می تواند باعث کمک به فروش محصولات غذایی شود، زیرا افراد، هنگام خرید مواد غذایی بسیار تحت تأثیر رنگ به کاررفته در روی بسته بندی قرار می گیرند.

 

 

سبز

 

رنگ سبز نیز جزء رنگ هایی است که برای ما یادآور طبیعت می باشد و به رنگ آرام بخش نیز معروف است و معمولاً رنگی است که افراد هنگام دیدن آن در رستوران به یاد سبزیجات سبز رنگ و یا غذاهای سالم و کم کالری می افتند. این رنگ از جمله رنگ های سرد بوده و اشتها را نیز تا حدودی کاهش می دهد. استفاده از این رنگ همراه با یک رنگ گرم مانند نارنجی و یا قرمز می تواند برای اتاق ناهارخوری مناسب باشد، نه استفاده از آن به تنهایی.

 

آبی

 

رنگ آبی نیز به رنگ آرام بخش معروف می باشد و استفاده از این رنگ (مخصوصاً کمرنگ آن) برای اتاق خواب مناسب بوده، ولی این رنگ نیز کاهش دهنده اشتها می باشد و استفاده از آن در رستوران ها مناسب نمی باشد (مخصوصاً استفاده از نور آبی در محیط رستوران)، زیرا نور آبی محیط را برای مشتریان خسته کننده می کند. رنگ آبی به این دلیل که مواد غذایی در هنگام فاسدشدن رنگ آبی به خود می گیرند، برای عموم افراد رنگ اشتهاآوری نمی باشد.

 

 

 

خاکستری

 

خاکستری و یا طوسی از رنگ هایی است که موجب کاهش اشتها می شود و برای افرادی که تمایل دارند اشتهایشان کمتر شود و یا وزنشان کاهش پیدا کند، مناسب است، ولی استفاده از این رنگ در محیطی که افراد می خواهند غذا میل کنند مانند اتاق غذاخوری بسیار نامناسب می باشد. همچنین استفاده از رنگ خاکستری در رستوران ها اصلاً مناسب نمی باشد، زیرا اصلاً رنگ تحریک کننده اشتها نبوده و مشتریان را جذب نمی کند.

 

 

 

قرمز

 

رنگ قرمز رنگ پر انرژی و اشتهاآور می باشد. همچنین این رنگ باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون در افراد مختلف می شود و اشتهای شما را نیز بسیار تحریک می کند. پس این رنگ، رنگ بسیار مناسبی است که در رستوران ها استفاده می شود. همچنین رنگ قرمز برای محیط کار و یا اتاق خواب رنگ مناسبی نمی باشد، زیرا این رنگ به مدت طولانی خسته کننده بوده و در افراد ایجاد اضطراب می کند.

 

 

 

قهوه ای

 

رنگ قهوه ای نیز از جمله رنگ هایی است که کاهش دهنده اشتها می باشد و برای افراد یادآور غذای سوخته و یا خیلی پخته شده است. پس رنگ مناسبی برای استفاده در رستوران ها و یا غذاخوری نیست. در مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده اند که اگر ظرف غذا با محتویات داخل آن هم رنگ باشد، باعث می شود که فرد غذای بیشتری میل کند، ولی اگر رنگ بشقاب متضاد با رنگ غذای فرد باشد، فرد غذای کمتری میل می کند.

 

رنگ ها و اشتها

 

رنگ های گرم مانند نارنجی، زرد و قرمز رنگ های تحریک کننده اشتها هستند و معمولاً در رستوران ها از این رنگ ها استفاده می شود، ولی استفاده از این رنگ ها در خانه مناسب نیست، مخصوصاً برای افرادی که اضافه وزن دارند، زیرا موجب خوردن بیشتر و تحریک اشتها و اضافه وزن می شود، ولی استفاده از رنگ قرمز و زرد در کنار هم تاثیرپذیری بسیار زیادی در تحریک کردن اشتهای افراد دارد. همچنین در رستوران ها نور به کاررفته نیز بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل در اغلب رستوران ها از لامپ های فلورسنت که ترکیب دو رنگ با هم باشد، استفاده می شود که لامپ ها رنگ نارنجی از خود ساطع می کنند. رنگ های نارنجی و قرمز و زرد بیشتر برای فست فودها مناسب می باشند نه برای رستوران ها، زیرا این رنگ ها مشتریان را نیز زود از محیط خسته می کنند. به همین دلیل در رستوران ها از رنگ هایی استفاده می شود که در افراد احساس آرامش ایجاد می کند تا افراد برای مدت طولانی تری در محیط رستوران بمانند و دسر و… سفارش دهند. از دیگر رنگ های تحریک کننده اشتها می توان رنگ فیروزه ای را نام برد که این رنگ برای افرادی که میل به غذا خوردن در آن ها کم باشد مناسب بوده و همچنین می توانید از این رنگ در دیوارها و یا ظروف رستوران ها استفاده کنید.همچنین برای تحریک اشتهای افراد می توانید از ترکیب رنگ فیروزه ای همراه با نارنجی استفاده کنید و از قاب عکس هایی با ترکیب این دو رنگ در رستوران استفاده نمایید.

 

رنگ ها و وزن افراد

 

حتی برای کودکانی که کم اشتها هستند شما می توانید با استفاده درست از رنگ ها و قرار دادن غذای آن ها در ظرف هایی که دارای رنگ های گرم هستند، اشتهای آن ها را تحریک کنید. همچنین در افرادی که اضافه وزن دارند، با استفاده از رنگ های سرد در محیط غذاخوری و یا استفاده از بشقاب هایی به رنگ آبی می توانید اشتهای آن ها را کاهش دهید.

 

 

 

شکلات داغ در فنجان نارنجی

 

نتایج مطالعه جدید دانشمندان اروپایی نشان می دهد که رنگ لوازم میز و سفره، بر درک ما از مزه غذا تأثیر می گذارد. در آزمایش اخیر مشخص شد که نوشیدن هات چاکلت در لیوان وانیلی رنگ بسیار خوشایندتر است.اگر شکلات داغ (هات چاکلت) خود را به جای یک لیوان سفید ساده یا قرمز تیره، در یک لیوان وانیلی خوش رنگ بنوشید؛ مزه و بوی آن مطبوع تر به نظر خواهد رسید. نتیجه این مطالعه که توسط دانشمندان اروپایی انجام شده، در ادامه ی نتایج مجموعه رو به رشد مطالعاتی است که ادعا می کنند ظروفی که غذای ما در آن ها سرو می شوند، می توانند تأثیری باورنکردنی و چشمگیر بر درکی که حواس ما از غذا دارند داشته باشد.به گزارش پاپ ساینس، در مطالعه ای که شاید ساده ترین آزمایش داوطلبانه ای باشد که تا کنون انجام شده است، از ۵۷ نفر خواسته شد تا شکلات داغی را که در چهار نوع فنجان مختلف سرو شده بود بنوشند. همه این فنجان ها پلاستیکی و با اندازه یکسان بودند، اما درون آن ها به رنگ سفید، قرمز، وانیلی و نارنجی بود. شرکت کنندگان گزارش کردند که مزه شکلات داغ در فنجان های وانیلی و نارنجی رنگ خوشمزه تر است.رنگ های فنجان ها نه از نظر فیزیکی و نه از نظر شیمیایی هیچ تفاوتی با هم نداشتند؛ اما به گفته بتینا پیکوئراس فیزمن، محقق دانشگاه پلی تکنیک والنسینای اسپانیا، ظاهراً مغز نوشندگان این طور برداشت می کند که آن ها با هم تفاوت دارند. این مطالعه همچنین خواننده را به یافته های مشابهی ارجاع می دهد؛ یافته هایی مانند اینکه بسته بندی زردرنگ طعم لیمو را بهتر می کند و یا نوشیدنی های آبی رنگ ظاهراً بهتر از نوشیدنی های قرمزرنگ عطش را فرومی نشانند.